Strefa Bydło

Nowości EuroTier 2016

 

EuroTier to wiodące światowe targi dla branży produkcji zwierzęcej. W tym roku odbyły się 15-18 listopada 2016 w niemieckim centrum wystawowym w Hanowerze. W ich trakcie zaprezentowano najnowsze rozwiązania dla rolnictwa. Do organizatora targów, Niemieckiego Towarzystwa Rolniczego (DLG), zgłoszono aż 251 innowacji.

Jeden z kluczowych obszarów rozwoju, wyróżnionych na tegorocznych targach EuroTier, to chów bydła i technologia doju. Niezwykle innowacyjne rozwiązania pojawiły się między innymi w dziedzinie hodowli cieląt, pozwalające na skuteczniejsze zachowanie najważniejszych składników mleka oraz poprawę higieny, tym samym promując zdrowie zwierząt i skuteczne zarządzanie oraz dobrostan cieląt i jałówek. Coraz ważniejsze staje się także całościowe podejście do wykorzystywania danych gromadzonych w trakcie cyklu życia zwierząt, służących do identyfikacji, gromadzenia wiedzy na temat zachowania, monitorowania stanu zdrowia oraz lokalizacji zwierząt przebywających w pomieszczeniach i na świeżym powietrzu. Priorytetem jest „wizualizacja” potrzeb cieląt, co znajduje odzwierciedlenie w wielu nowatorskich rozwiązaniach. Zauważyć można też innowacyjne podejście do wizualnych technik identyfikacji zwierząt oraz wizualizacji jednorodności przygotowywanych mieszanek paszowych. W dziedzinach dotyczących karmienia, zarządzania boksami hodowlanymi oraz „inteligentnych” systemów dystrybucji paszy, nowe rozwiązania nie tylko zmniejszają nakład pracy, lecz także ograniczają straty paszy. Należą do nich między innymi zupełnie nowe, automatyczne metody otwierania i zamykania silosów. Niepozostawiające osadów metody czyszczenia i dezynfekcji systemów udoju pozwalają z kolei zoptymalizować wydajność i efektywność działania oraz zużycie energii i dodatków.

                Dla naszych czytelników zestawiliśmy nagrodzone rozwiązania mające zastosowanie w chowie i hodowli bydła.

Innowacje w wymienionych powyżej specjalistycznych dziedzinach oraz pozostałe wyróżnione rozwiązania pokazują, że wizyta na targach EuroTier 2016 jest – jak zawsze – niezwykle korzystną decyzją dla każdego hodowcy. Poza listą zupełnie nowych produktów i rozwiązań EuroTier (które nie zostały jak dotąd zaprezentowane na żadnych innych targach i wydarzeniach międzynarodowych, a na rynku dostępne będą najpóźniej w roku 2017), na stronie internetowej EuroTier (www. eurotier. com) zobaczyć można także listę „Kandydatów 2016”, na której znalazły się nowe produkty poszczególnych firm, które dostępne są już na rynku.

źródło: www.eurotier.com

oraz oprac. własne

EASY! Force myjka ciśnieniowa

Alfred Kärcher Vertriebs GmbH, Winnenden, Niemcy

Podczas korzystania z pistoletu do myjek wysokociśnieniowych EASY! Force, przy naciśnięciu uchwytu spust do rękojeści jest dociskany, uruchamiając przepływ wody. Po zwolnieniu dźwigni bezpieczeństwa pistoletu EASY! Force jego obsługa wymaga niewielkiego nakładu siły palców i dłoni. Pozwala to na ograniczenie zmęczenia i obniżenie ryzyka nadwyrężeń podczas długotrwałej pracy.

CLIP-ON

AKROH Industries B. V., Zwolle, Holandia

System identyfikacji numerycznej CLIP-ON opracowany przez firmę AKROH Industries ułatwia mocowanie, wymianę oraz usuwanie wizualnych oznaczeń identyfikacyjnych na obrożach krów. Przekłada się to na ograniczenie stresu, jakiemu poddawane są zwierzęta – do mocowania oznaczeń często niewymagane jest nawet skrępowanie krowy. Korzyści dla użytkowników to m.in. mniejszy nakład pracy i czasu oraz dodatkowa opcja ułatwiająca zastosowanie kolorów w identyfikacji wizualnej.

THE CUDDLE BOX

SPINDER B. V., Harkema, Holandia

CUDDLE BOX firmy Spinder to system umożliwiający bezpieczny i łatwy dostęp krów do ich cieląt, a także hodowców do krów – wszystko to dla zapewnienia optymalnych warunków dla nowo narodzonych cieląt. Przednia część CUDDLE BOX obejmuje plastikowy pojemnik, w którym bezpiecznie umieścić można nowo narodzone cielę, jednocześnie zapewniając krowie możliwość kontaktu z cielęciem poprzez barierkę. Hodowcy mogą także łatwo i bezpiecznie oporządzać, a nawet doić krowy znajdujące się w CUDDLE BOX.

Smart Calf System

Förster-Technik, Engen, Niemcy

Opracowany przez firmę Förster-Technik Smart Calf System zapewnia kompleksowy wybór modułów do monitorowania cieląt – zarówno ciągłego, jak i skupionego na konkretnych czynnościach, takich jak pobieranie mleka lub wody. Smart Calf System gromadzi dane istotne dla kontroli stanu zdrowia cieląt, takie jak informacje na temat aktywności oraz zachowania podczas karmienia. System ten jako pierwszy obejmuje moduł roboczy z wyświetlaczem LED na inteligentnych obrożach (Smart Neckband), który ułatwia szybką lokalizację i monitorowanie zwierząt. Czynności wykonywane przy cielętach zatwierdzać można specjalnym, wytrzymałym przełącznikiem bezpośrednio z poziomu obroży; wówczas przesyłane są one do nadrzędnego systemu zarządzania.

Milchtaxi 4.0 (Milk Taxi)

Holm & Laue GmbH & Co. KG, Westerrönfeld, Niemcy

Milchtaxi 4.0 to pionierskie rozwiązanie od firmy Holm & Laue umożliwiające żywienie cieląt zgodnie z wytycznymi co do wieku – nawet jeżeli są one umieszczone w osobnych zagrodach. Numery zagród są automatycznie rozpoznawane dzięki inteligentnym identyfikatorom; wystarczy naciśnięcie przycisku, aby podać cielętom mleko zgodnie z ich indywidualnym systemem żywienia. Milchtaxi 4.0 przesyła informacje na temat bieżącego stanu – dotyczące m.in. poziomu napełnienia zbiornika z mlekiem oraz bieżących procesów, takich jak podgrzewanie i pasteryzacja – do komputera w gospodarstwie poprzez bezprzewodową aplikację CalfGuide, umożliwiając prowadzenie kompletnej dokumentacji.

Triomatic T40 New Edition z nowym systemem cięcia

Trioliet B. V., Oldenzaal, Holandia

Firma Triolet B. V. opracowała pionierski system tnący z ostrzami obrotowymi do stosowania podczas pobierania kiszonki. W połączeniu z Triomatic T40 New Edition, system ten umożliwia pobieranie paszy z kostek lub bel przy minimalnym naruszeniu struktury pozostałej kiszonki, co zapobiega pogorszeniu jej jakości wskutek wtórnego nagrzewania. System zachowuje także strukturę pobranej paszy i pozwala na niezwykle precyzyjne pobieranie z dokładnością do

± 2 kg. Dodatkowe korzyści płynące z zastosowania innowacyjnego produktu firmy Triolet to niskie wymagania konserwacyjne i energetyczne.

Wicky

WASSERBAUER GmbH Fütterungssysteme, Waldneukirchen, Austria

Nakrycie do kiszonki Wicky opracowane przez firmę Wasserbauer GmbH reprezentuje nowe podejście do automatycznego zwijania folii na silosach mobilnych – niezależnie od rozmiaru i kształtu folii. Dzięki możliwości wczesnego usunięcia siatek, worków z piaskiem i innych przedmiotów, to nowe rozwiązanie ogranicza ryzyko upadku osób ze skraju silosu. Ponadto pomaga ono w utrzymaniu wysokiej jakości kiszonki poprzez zapobieganie problemom, takim jak wtórne nagrzewanie powierzchniowe lub wyjadanie kiszonki przez ptaki. Inne godne uwagi funkcje to zdalne sterowanie radiowe umożliwiające aktywację i kontrolę działającego na akumulator napędu, a także możliwość wykorzystywania standardowego nakrycia na kiszonkę bez konieczności modyfikacji systemu Wicky.

Pasteur HT 250

Martin Förster GmbH, Engen, Niemcy

Dzięki innowacyjnej technologii procesu, jaką zapewnia system Pasteur HT 250, możliwa jest pasteryzacja zarówno siary pochodzącej z drugiego udoju i kolejnych, jak i mleka zawierającego siarę bez powodowania jego zsiadania. Mleko chłodzone jest w wymienniku ciepła do temperatury pitnej natychmiast po osiągnięciu etapu wysokiej temperatury, dlatego może być podawane od razu – dzięki temu nowo narodzone cielęta otrzymują niezbędne przeciwciała.

V-READY to Feed Optical Mix Control

Bernard van Lengerich Maschinenfabrik GmbH & Co. KG, Emsbüren, Niemcy

V-READY to Feed Optical Mix Control od firmy Bernard van Lengerich to optyczny system pomiarowy wykorzystujący komputerowe przetwarzanie obrazu i technologię analizy do szacowania jednorodności mieszanek paszowych w mieszalnikach do pasz TMR w trakcie ich przygotowywania. Użytkownik może śledzić wyniki pomiarów dzięki systemowi świateł. Ten nowatorski system dostarcza informacji na temat jednorodności mieszanek paszowych w czasie rzeczywistym – podczas ich mieszania. Dzięki temu możliwa jest standaryzacja i optymalizacja czasów mieszania i jakości paszy. To z kolei zapobiega różnicom w żywieniu krów, zapobiega niepożądanym zmianom w strukturze paszy powstającym w procesie mieszania, a także ogranicza zużycie energii.

Cleaning Analysis – DCA

DeLaval International AB, Tumba, Szwecja

Jest to koncepcja powiązana z serwisem dojarni, zmierzająca do oceny aktualnych i ustawienia optymalnych nastaw parametrów mycia w instalacji udojowej. Ma to na celu uzyskanie pewności mycia po doju, co wpływa na jakość mleka sprzedawanego do mleczarni, a tym samym decyduje o dochodach rolnika, oraz – co jest nie mniej ważne – do ustalenia minimalnych nastaw ilości wody płuczącej i w roztworze myjącym oraz temperatury roztworu. Optymalizacja nastaw daje wymierne korzyści ekonomiczne, oraz – na co zwraca się ostatnio uwagę zwłaszcza w Europie Zachodniej – wzmaga ochronę środowiska naturalnego.

Analiza ta dotyczy systemów myjących, w których wytwarzana jest automatyczna pulsacja – w DeLaval do systemów z myjniami automatycznymi klasy C100, C200; a także z automatycznymi inżektorami wodno-powietrznymi w instalacjach udojowych. Analiza dotyczy optymalnych nastaw dla wytwarzania w odpowiednim rozkładzie czasowym korków wodnych, które w trakcie mycia wypełniają cyklicznie całą średnice wewnętrzną rury mlecznej, które też z odpowiednim impetem mają pojawiać się w na ściankach jednostki końcowej dojarni. Ocena na podstawie bodźców wzrokowych czy dotykowych jest niewystarczająca dla dokonanie bezpiecznych i maksymalnie oszczędnych nastaw. Do tego potrzebna jest aplikacja do urządzenia diagnostycznego VPR200, oraz odpowiednie czujniki z nim współpracujące. Pracownicy serwisów Autoryzowanych dealerów DeLaval w najbliższym czasie będą szkolenia w obsłudze tej aplikacji i z początkiem przyszłego roku będą mogli służyć oceną skuteczności mycia i optymalnych nastaw z wykorzystaniem VPR200 i aplikacji DCA.

Einstreu-Meister (Bedding Master)

Hartmann GmbH & Co. KG, Edelsfeld, Niemcy

Einstreu-Meister to szynowe, samobieżne urządzenie do automatycznego transportu i dystrybucji rozdrobionej słomy ściółkowej w zagrodach krów mlecznych. Wyposażone jest ono w opatentowane sterowanie czujnikowe, które umożliwia identyfikację poszczególnych boksów w oparciu o wstępnie określony układ pomieszczenia inwentarskiego i potrafi rozróżniać pomiędzy pustymi i zajętymi boksami. W połączeniu ze specjalnie opracowaną stacją do napełniania i ładowania, zasilane akumulatorem urządzenie Einstreu-Meister stanowi inteligentny system zapewniający automatyzację procesu dystrybucji ściółki pomiędzy boksami. Innowacja ta pozwala na zmniejszenie potrzebnego nakładu pracy i ograniczenie stresu zwierzętom.

Konus mixing auger

TEWE-Elektronic GmbH & Co. KG, Vreden, Niemcy

Świder mieszający Konus od firmy TEWE to przejaw znacznego postępu w technologii wykorzystywanej w systemach wsadowego mieszania suchej paszy. Porusza się on wzdłuż wewnętrznego krańca zbiornika do mieszania Konus, zbierając paszę do góry zbiornika wzdłuż jego ścian, skąd opada ona z powrotem do wnętrza. Odwrócenie przebiegu procesu nie tylko gwarantuje czystość ścian zbiornika, lecz także pozwala na uzyskanie bardziej jednorodnej mieszanki, którą łatwo można transportować i odmierzać za pomocą przenośników i dozowników bez znacznego zawisania paszy. To umożliwia hodowcom nie tylko precyzyjne dostosowywanie mieszanek do potrzeb zwierząt, lecz także stosowanie systemów karmienia do podawania pasz o większej zawartości włókna surowego.

Eartag LIFE

Smartbow GmbH, Weibern, Austria

Eartag LIFE to system kolczyków usznych dla bydła, który może być stosowany do identyfikacji zwierząt, lokalizowania ich w czasie rzeczywistym oraz monitorowania stanu ich zdrowia. Lekkie kolczyki można zakładać cielętom już po urodzeniu, co po raz pierwszy pozwala na bezproblemowe gromadzenie danych podczas całego cyklu życia zwierząt, od narodzin do wyłączenia z inwentarza. Dzięki zintegrowanym diodom LED możliwa jest lokalizacja poszczególnych zwierząt, zarówno w pomieszczeniach, jak i na świeżym powietrzu – nawet wtedy, gdy znajdują się w stadzie. Zastosowanie systemu przekłada się na oszczędność czasu poświęcanego na monitorowanie zachowań, ogólne prace gospodarcze oraz kontrolę jakości, przynosząc korzyści w każdym obszarze hodowli bydła.

H2O Alert

BeKoSENSE, Genderen, Holandia

System H2O Alert wykorzystuje czujniki, które umożliwiają całodobowy nadzór nad jakością wody pitnej dla zwierząt. Jest on połączony z aplikacją, która w czasie rzeczywistym przesyła dane do systemów mobilnych i w razie konieczności aktywuje alarmy. Wartości uzyskane w trakcie analizy jakości wody i pomiaru temperatury wody używanej do czyszczenia systemów doju (przewodów mlecznych i zbiorników) są przechowywane i dokumentowane. Dzięki temu hodowcy mają stały dostęp do danych istotnych dla analizy działalności gospodarstwa oraz dokumentacji zgodności w obrębie całego łańcucha produkcji.

VISIOMIX

Dinamica Generale S. p. A.,

Poggio Rusco (MN), Włochy

VISIOMIX od firmy Dinamica

Generale to system wykorzystujący komputerowe przetwarzanie obrazu i technologie analizy do identyfikacji i oceny zmian w strukturze mieszanek paszowych przygotowywanych w mieszalnikach TMR. Analiza odbywa się w czasie rzeczywistym, podczas procesu mieszania. Innowacyjny system VISIOMIX skutecznie identyfikuje niepożądane zmiany strukturalne podczas mieszania, umożliwiając użytkownikom reakcję, na przykład dostosowanie czasu trwania procesu lub dodanie większej ilości składników strukturalnych do porcji.

CHAINFEED

Hopper Rotodos

TEWE-Elektronic GmbH & Co. KG,

Vreden, Niemcy

CHAINFEED Hopper Rotodos to zasobnik dozujący do silosów i zbiorników buforowych, który wyposażony jest w zasilany silnikiem wirnik i służy do przenoszenia paszy na przenośniki łańcuchowe. W miarę obrotów wirnika wokół poziomej osi, pasza odmierzana jest równo na przenośnik łańcuchowy na całej szerokości zbiornika dozującego. Konstrukcja zbiornika gwarantuje całkowite opróżnianie, dzięki czemu możliwe jest wykorzystanie CCM w mieszalnikach wsadowych bez problemów higienicznych. CHAINFEED Hopper Rotodos jest kompaktowy i może być wykorzystywany jako zasobnik dozujący pod silosami. Konstrukcja jednostki wirnika umożliwia bezpieczne zastosowanie go jako łącznika pomiędzy pełnym silosem a przenośnikiem łańcuchowym, gdzie pasza jest dozowana równomiernie, dzięki czemu nie dochodzi do zbytniego obciążenia i zużycia układu przenośników.

VSTAR TECHNOLOGY

MIXSCIENCE, GRUPA AVRIL, FRANCJA-POLSKA

Mixscience zapowiedział rewolucyjną zmianę filozofii działania na rynku dodatków paszowych.

W oparciu o doświadczenia prowadzone in vitro i in vivo (m.in. w stacjach badawczych we Francji, a także w należących do Grupy wytwórniach premiksów w Polsce, Francji i Brazylii) Mixscience podczas Targów

EuroTier zaprezentował swoim klientom technologię VSTAR – nowe holistyczne podejście do chowu i hodowli.

VSTAR to technologia polegająca na ukierunkowanym transporcie i kontrolowanym uwalnianiu składników dodatków paszowych mając na uwadze specyfikę poszczególnych gatunków zwierząt i ich stan fizjologiczny. Aktualnie w ofercie dla rynku polskiego znajdują się już produkty z zastosowaniem nowej technologii.

Wkrótce zapowiedziana na konferencji prasowej w czasie Targów EuroTier, nowa strategia zostanie przedstawiona polskim klientom w formie konkretnych zindywidualizowanych propozycji.

© 2020 Pro Agricola dom wydawniczy

Wykryto AdBlocka

 

Utrzymanie tej strony jest możliwe dzięki przychodom z reklam.
Aby móc dalej przeglądać tę stronę, prosimy o wyłączenie AdBlocka.