Strefa Bydło

Hodowca Bydła 11/2017

Produkcja żywca wołowego w Polsce

Piotr Stanek, Paweł Żółkiewski, Zygmunt Litwińczuk, Katedra Hodowli i Ochrony, Zasobów Genetycznych Bydła, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie

Globalna produkcja zwierzęca wykazuje rosnącą tendencję (Westhoek i wsp. 2011). Pomimo wysokich cen mięsa wołowego, w niektórych krajach jego spożycie jest znaczne i wynosi ponad 60 kg/osobę (np. Urugwaj).

Czy rutyna przeszkadza, czy pomaga w wykonywaniu zabiegów unasieniania?

Henryk Pawlak, Poznań

W naturze każdego człowieka, obojętnie kim on jest z zawodu, w miarę upływu lat pojawia się tendencja do stosowania uproszczeń ułatwiających wykonywanie pracy. Mówimy wówczas, że zdobył rutynę, że stał się rutyniarzem. Ale termin rutyna według „Słownika języka polskiego” (PWN) ma dwa znaczenia – pozytywne i negatywne. Pierwsze określa rutynę, jako „biegłość, wprawę nabytą przez długoletnią praktykę”, druga mówi, że jest to „postępowanie, wykonywanie jakichś czynności według utartych szablonów, uleganie nawykom, tradycji”. Niestety, w przypadku zawodu inseminatora, obie te definicje bywają aktualne.

Porażenie poporodowe krów mlecznych

Justyna Sokół, Instytut Bioinżynierii i Hodowli Zwierząt, UPH Siedlce

Choroba ta określana jest różnymi zwrotami: gorączka mleczna, porażenie poporodowe, odwapnienie, zaleganie. Zwykle występuje u bydła mlecznego, co wynika z jego fizjologii, warunków utrzymania i genetyki, chociaż zdarza się także u bydła mięsnego. Przyczyną jest niedobór wapnia w organizmie krowy.

W gospodarstwie z ograniczoną produkcją mleka

Marek Gaworski, Katedra Organizacji i Inżynierii Produkcji, SGGW w Warszawie

Podróże kształcą. Szczególnie wtedy, gdy jest okazja odwiedzić gospodarstwo nastawione na organiczną produkcję mleka. Jedno z takich gospodarstw znajduje się w okolicach Agassiz, na zachodnim wybrzeżu Kanady. Co ciekawego można zobaczyć i usłyszeć w gospodarstwie z organiczną produkcją mleka?

Leczenie biegunek u cieląt rozpoczyna sie postawieniem trafnej diagnozy

Agnieszka Wilczek-Jagiełło

Choroby przewodu pokarmowego, które najczęściej objawiają się biegunką stanowią jeden z najczęstszych problemów zdrowotnych cieląt w pierwszych tygodniach ich życia. Stanowi to przyczynę ogromnych strat w produkcji bydła na całym świecie. Według raportu przedstawionego przez National Animal Health Monitoring (USA) ponad połowa upadków cieląt jest powodowana właśnie biegunkami. Problemem w przypadku biegunek u cieląt jest ich wieloczynnikowość – oznacza to, że biegunki mogą być zarówno rezultatem błędów żywieniowych, jak również wynikiem działania wirusów, bakterii, grzybów i również pierwotniaków. Określenie co stoi za danym problemem biegunkowym jest jednak niezwykle ważne. Dzięki precyzyjnej diagnozie można bowiem dobrać skuteczne leczenie.

Nasienie seksowane

Alicja Mizera, Marian Kuczaj



Efektywny rozród bydła mlecznego jest jednym z czynników warunkujących opłacalność produkcji mleka. Obecne technologie stosowane w hodowli zwierząt oferują wiele możliwości, ale niosą ze sobą także wyzwania związane z zarządzaniem reprodukcją w stadzie krów mlecznych. Embriotransfer i nasienie seksowane to dziś narzędzia często wykorzystywane w gospodarstwach mlecznych. Kontrolowanie płci pozwala na szybsze osiągnięcie postępu genetycznego, wyższą produktywność i co najważniejsze, na eliminację niepożądanej przez hodowcę płci. Zatem możliwość użycia seksowanego nasienia, pochodzącego od elitarnych byków jest wiodącym narzędziem w strategicznym zestawie zarządzania stadem i warunkuje jego rentowność.

Dzień kukurydzy - Rębiszewo-Zegadły, pow. Zambrowski, woj. podlaskie

Dariusz S. Minakowski

 

Kolejny raz na polach gospodarstwa pp. W. P. G. Kuleszów w miejscowości Rębiszewo-Zegadły został zorganizowany pokaz nowych odmian kukurydzy, na którym przekazano także informacje dotyczące uprawy i agrotechniki oraz zbioru kukurydzy na kiszonkę. Organizatorami specjalnego dnia kukurydzy były firmy KWS Polska Sp. z o.o. oraz Elmar-Pro Sp. z o.o. W spotkaniu wzięli udział producenci mleka i żywca z powiatu zambrowskiego. Wśród zaproszonych gości obecni byli wicemarszałek województwa podlaskiego Stefan Krajewski oraz wiceprezydent Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka Krzysztof Banach. W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele Agrocentrum Spółka z o.o. w Grajewie oraz SHiUZ w Piątnicy.

Badania biochemiczne krwi metodą na monitorowanie zdrowia bydła

Agnieszka Wilczek-Jagiełło

Problemy zdrowotne, a zwłaszcza te związane z metabolizmem to stały element hodowli bydła mlecznego, zwłaszcza tego o bardzo wysokiej produkcyjności. O toczącej się chorobie zwierzę może informować poprzez manifestowanie tzw. objawów klinicznych (dochodzi do zmian w zakresie parametrów fizjologicznych) lub też poprzez zmianę swojego zachowania i manifestowanie objawów bólowych. W diagnostyce chorób znaczącą rolę odgrywa badanie kliniczne poprzedzone wywiadem, wszelkie metody obrazowania stanu zdrowia tj. badanie rentgenowskie, USG, a także analiza parametrów krwi, zarówno hematologiczna, jak i właśnie biochemiczna.

Żelbetowe zbiorniki firmy Wolf System niezawodne w składowaniu materiałów płynnych i sypkich

Wolf System Sp.z o.o.

Żelbetowe zbiorniki i silosy z oferty firmy Wolf System idealnie nadają się do przechowywania materiałów sypkich, takich jak biomasa, czy trociny, jak i do materiałów w formie płynnej, do których należą m.in. woda, gnojowica bądź ścieki. Firma Wolf System oferuje wykonanie inwestycji, od projektu aż do etapu oddania obiektu do użytkowania. W ciągu roku Wolf System buduje w całej Europie około 6000 monolitycznych zbiorników i silosów żelbetowych różnego przeznaczenia.

© 2020 Pro Agricola dom wydawniczy

Wykryto AdBlocka

 

Utrzymanie tej strony jest możliwe dzięki przychodom z reklam.
Aby móc dalej przeglądać tę stronę, prosimy o wyłączenie AdBlocka.