Strefa Bydło

Dój grupowy DeLaval VMS™ nowe podejście dla dużych gospodarstw mlecznych

DeLaval

 

Elastyczna konfiguracja ustawień robotów umożliwia dojenie grupowe w większych gospodarstwach, aby wykorzystać wszystkie zalety DeLaval VMS™ V300 i V310 w nowy sposób.

Konsolidacja gospodarstw na całym świecie nabiera tempa i jest jedną z przyczyn rosnącego zapotrzebowania na wydajne automatyczne rozwiązania udojowe wśród większych gospodarstw mlecznych. „Po udanym wprowadzeniu kilka lat temu naszych rozwiązań w doju automatycznym tj. robotów DeLaval VMS™ V300 i V310 o dużej wydajności na stację, dostrzegliśmy możliwość konfiguracji robotów pod kątem dojenia grup technologicznych, aby zaoferować elastyczne, automatyczne rozwiązanie do doju dla większych gospodarstw.” – mówi Robert Jensen, specjalista ds. rozwiązań AMS Large Herd w Cluster EMEA. „Dzięki potencjałowi ponad 200 udojów dziennie i ogromnym korzyściom płynącym z doju VMS, w tym takim technologiom jak InControl™, InSight™, PureFlow™, RePro™ oraz licznikowi komórek somatycznych, jesteśmy przekonani, że nasze systemy doju automatycznego mogą być doskonałym rozwiązaniem dla dużych gospodarstw mlecznych, które stawiają na automatyzację, a jednocześnie pragną zachować przewidywalność, jaką zapewnia dojenie grupowe” – podkreśla Jensen.

    Przy projektowaniu nowego systemu udojowego należy wziąć pod uwagę kilka aspektów. „Hodowcy muszą przyjrzeć się swoim długoterminowym strategiom, projektowi obory, dobrostanowi krów i oczywiście osobistym preferencjom, by wymienić tylko kilka kluczowych obszarów. Nie ma rozwiązania pasującego do wszystkich gospodarstw. Jednak nasza konfiguracja doju grupowego z VMS może być używana w wielu różnych gospodarstwach, w tym bardzo dużych, ponieważ jest elastyczna i można ją łatwo skalować. Ponadto dojenie automatyczne wymaga niewielkiej ilości pracy ręcznej, co może zmniejszyć uzależnienie od siły roboczej i związane z tym koszty” – zaznacza Jensen.

    Pasza jest obecnie głównym kosztem w gospodarstwie mlecznym. W doju grupowym VMS hodowcy będą mogli zachować swoją obecną strategię żywienia TMR i podawać tylko paszę premiującą bądź zachęcającą w stacjach udojowych, pomagając w utrzymaniu bardziej opłacalnego żywienia.

    „Wydajność dojenia na stację udojową będzie się różnić w zależności od krów, sposobu zarządzania gospodarstwem, projektu obory i częstotliwości dojenia, ale należy oczekiwać około 8-9 dojów krów na robota na godzinę” – mówi Jensen. „Konfiguracja doju grupowego rozpoczyna się od ośmiu jednostek VMS wzwyż – górna granica natomiast zależy od gospodarstwa”.

 

Artykuł został opublikowany w Hodowcy Bydła 8/2021. Kup to e-wydanie (9,50 zł) TUTAJ.

Czas realizacji zamówienia: do 2 dni roboczych 

© 2020 Pro Agricola dom wydawniczy

Wykryto AdBlocka

 

Utrzymanie tej strony jest możliwe dzięki przychodom z reklam.
Aby móc dalej przeglądać tę stronę, prosimy o wyłączenie AdBlocka.