Strefa Drób

Hodowca Drobiu 12/2017

Wady mięsa drobiowego

Bartosz Korytkowski

Wady mięsa drobiowego są nieodłącznym zagadnieniem towarzyszącym produkcji drobiarskiej. Znajomość tej problematyki oraz ewentualne możliwości wykluczenia przynajmniej części z nich z pewnością pozwala na znaczne wzmocnienie opłacalności chowu drobiu.

Utrwalenie mięsa drobiowego metodami chemicznymi i biologicznymi

Oliwia Duszyńska-Stolarska, Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy



Produkcja mięsa stanowi kluczową gałąź produkcji drobiarskiej. Mięso drobiowe cieszy się niesłabnącą popularnością ze względu na swoje walory smakowe oraz dietetyczne. Producenci dostosowując się do obecnych trendów zwiększają produkcję mięsa, co zmusza jednocześnie do poszukiwania najbardziej efektywnych metod jego utrwalania.

Nowoczesna produkcja jaj konsumpcyjnych od A do Z, czyli hodowla ściółkowa nie taka straszna

Marcin Lebok



W publikacjach internetowych wielkich sieci supermarketów, coraz częściej ukazują się informacje, że jaja tzw. klatkowe będą sprzedawane w ich sieciach do 2025 roku. Jeśli tak się stanie, to wielu hodowców, posiadających klatkowy system utrzymania będzie zmuszonych do kolejnej wymiany urządzeń, lecz tym razem na systemy alternatywnej hodowli tzw. systemów wolierowych. Wielu hodowców zastanawia się nad tym jaki system wybrać, aby dalej produkować i sprzedawać z zyskiem jaja konsumpcyjne. Z pomocą przychodzi tutaj firma Agro-Sklep, która jest oficjalnym przedstawicielem w Polsce Vencomatic Group oraz wielu innych renomowanych firm, oferując kompleksowe wyposażenie ferm drobiu. Od produkcji jaj poprzez centralny zbiór, znakowanie, pakowanie, sortowanie jaj, po system bezpiecznego transportu jaj – Ovologic.

Selekcja genomowa u drobiu

Maciej Kucharski, Słuchacz Podyplomowych Studiów z Zakresu Chorób Drobiu i Ptaków Ozdobnych, SGGW Warszawa



Hodowla zwierząt polega na wielokrotnym krzyżowaniu wybranych osobników (w różnych układach) o korzystnych cechach i utrwaleniu tych cech u ich potomstwa. Reprodukcja u drobiu, odbywa się w wyspecjalizowanych zakładach produkcyjnych. Zaś pojedyńczy producent nabywa pisklęta właśnie od tych firm (ze stad rodzicielskich) z gwarantowaną zdrowotnością, jak i produkcyjnością. Rzadko który producent prowadzi w swojej fermie lęgi. Jest to przedsięwzięcie kosztowne, i bez specjalistycznej wiedzy trudne do wykonania.

X-Treck sytem przyszłości czy wielki bubel?

Gapiński Adam



W 2014 roku firma Vencomatic opatentowała system X-Treck, a dokładnie sposób wylęgu piskląt w kurniku. W poniższym artykule będę zastanawiał się czy system X-Treck znajdzie nabywców na polskim rynku skoro standardem jest dostarczanie piskląt z wylęgarni.

Oleje paszowe od Mint Group. Rozmowa z Bogdanem Gałkiem

Stale rosnący potencjał genetyczny zwierząt gospodarskich wpływa korzystnie na osiągane przez nie wyniki produkcyjne. Jednakże aby zaspokoić potrzeby pokarmowe szybko rosnących zwierząt, należy żywić je wysokoenergetycznymi mieszankami paszowymi. Stosowane już od wielu lat natłuszczanie pasz olejami roślinnymi pozwala na podniesienie ich wartości energetycznej. Co więcej, stosowanie olejów roślinnych poprawia smakowitość paszy oraz ogranicza proces rozwarstwiania się jej podczas transportu. Pozyskanie oleju bardzo dobrej jakości oraz za relatywnie niską cenę jest możliwe dzięki firmie Mint. Na Centralnych Targach Rolniczych w Warszawie mieliśmy przyjemność porozmawiać z Dyrektorem Sprzedaży w firmie Mint, Bogdanem Gałkiem na temat działalności spółki.

Ograniczenie stosowania antybiotyków w produkcji zwierzęcej bez spadku opłacalności jest w zasięgu ręki

Milion ludzi umrze z powodu oporności antybiotykowej, zapewnia „Antimicrobial Resistance Review” opublikowany przez rząd Wielkiej Brytanii w 2014. Spośród całości antybiotyków zużywanych na świecie, aż 80% stosowanych jest w produkcji zwierzęcej. Produkcja drobiu i trzody chlewnej odpowiedzialna jest za największe zużycie antybiotyków. Dane te tłumaczyć mogą rosnącą potrzebę poszukiwania strategii pozwalającej na obniżenie zużycia antybiotyków w produkcji zwierzęcej.

Przyczyny, konsekwencje i zapobieganie zjawisku mokrej ściółki

Agnieszka Wilczek-Jagiełło

Pełen potencjał produkcyjny można uzyskać jedynie w przypadku zapewnienia ptakom optymalnych warunków środowiskowych. Ściółka, a więc podłoże kurnika stanowi jeden z ważniejszych elementów środowiska hodowlanego. Podłoże, na którym utrzymywane są ptaki składa się z materiału ściółkowego (trociny drzewne, słoma itp.) oraz odchodów. W prawidłowych warunkach ściółka powinna pozostawać sucha, mieć dużą zdolność wchłaniania wody, a także zapewniać ptakom dobrą izolację termiczną od podłoża i poczucie komfortu. Gdy podłoże przestaje pełnić swoją podstawową rolę, a więc nie wchłania wody, staje się mokre i może skutkować licznymi problemami zdrowotnymi drobiu.

Efektywność stosowania pasz ekologicznych w produkcji brojlerów

Anna Wilkanowska Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy



W ciągu ostatnich kilkunastu lat, z roku na rok, pojęcie rolnictwa ekologicznego staje się coraz bardziej popularne. Stwierdzono zwiększenie liczby gospodarstw funkcjonujących zgodnie z zasadami tego systemu. Oszacowano, że w okresie 2003-2013 liczba gospodarstw ekologicznych w Polsce wzrosła ponad 11-krotnie (od 2 286 w 2003 r. do 26 598 w 2013 r.). W kolejnych latach zanotowano niewielki spadek liczby gospodarstw ekologicznych w Polsce. W ubiegłym roku, wg stanu na 31 grudnia, działalność w tym zakresie prowadziło 23 375 producentów ekologicznych, wśród których najliczniejszą grupę stanowią producenci rolni – 22 435 osób (tj. 96% wszystkich producentów ekologicznych).

© 2020 Pro Agricola dom wydawniczy

Wykryto AdBlocka

 

Utrzymanie tej strony jest możliwe dzięki przychodom z reklam.
Aby móc dalej przeglądać tę stronę, prosimy o wyłączenie AdBlocka.