Strefa Drób

Hodowca Drobiu 7/2020

Warunki środowiskowe i żywienie kaczek

Zbigniew Sztramkowski

 

W Polsce od 2014 roku zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego możemy zaobserwować sukcesywny wzrost pogłowia kaczek. Najbardziej popularną w naszym kraju jest kaczka typu pekin, stanowiąca około 90% całego pogłowia oraz kaczka piżmowa posiadająca udział w chowie na poziomie około 10%. W Polsce spożycie mięsa kaczek jest nadal na niskim poziomie, dlatego większość produkcji trafia na eksport. Głównymi kierunkami do eksportu w 2018 roku był rynek niemiecki (50%), francuski (12,7%) i Hongkong (6,8%). 

Zabieg kapłonowania kogutów i jakość mięsa kapłonów

Bartosz Korytkowski

 

Wyraźne zainteresowanie mięsem kapłonów na rynku produktów drobiowych w ostatnich latach jest podyktowane kilkoma czynnikami. Przede wszystkim uważa się mięso kapłonów za produkt nowatorski, stanowiący alternatywę dla tradycyjnego mięsa kur, z drugiej strony dostrzega się również jego walory smakowe, a przede wszystkim cechy jakościowe i pozytywne oddziaływanie na zdrowie człowieka.

Produkty regionalne i tradycyjne

Teresa Skiba; Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu

 

Różnorodność kulturowa państw i regionów Europy to wielki atut. Dlatego też istnieje idea ochrony produktów rolnych, związana z tradycyjną produkcją i pochodzeniem geograficznym produktów wytwarzanych w różnych regionach Unii Europejskiej. Każdy kraj posiada własne specyficzne produkty rolne i artykuły spożywcze, które charakteryzują dany region i stanowią cząstkę tradycji i kultury kulinarnej mieszkającej tam ludności.

Aktualne wymagania względem surowców pochodzenia drobiowego

Sebastian Wlaźlak, Jakub Biesek, Mirosław Banaszak; Katedra Hodowli Zwierząt, Wydział Hodowli i Biologii Zwierząt, UTP w Bydgoszczy

 

Polska jest czołowym producentem surowców pochodzenia drobiowego w Unii Europejskiej i na świecie, liderem w produkcji mięsa drobiowego i siódmym krajem pod względem ilości wyprodukowanych jaj w UE. W produkcji pierza nasz kraj klasyfikuje się na trzecim miejscu w rankingu światowym, zaraz po Rosji i Chinach. Pozyskiwanie surowców drobiarskich powinno opierać się o aktualne wymagania krajowe i międzynarodowe, których prawidłowa realizacja przyczynia się do uzyskania produktu wysokiej jakości.

Jak osiągać efektywność terapii lekami podawanymi w wodzie do picia? Część IV – czynniki ryzyka powstania biofilmu, negatywne skutki jego rozwoju w systemie pojenia oraz jak temu zapobiegać?

lek. wet. Ad Bakx

 

W poprzednich artykułach opisano wpływ jakości wody oraz konstrukcji systemów pojenia na sukces lub niepowodzenie terapii lekami podawanymi w wodzie do picia. Natomiast poniższa część, ostatnia z cyklu, została poświęcona tematyce biofilmu, czyli jednemu z głównych wyzwań związanych z leczeniem za pośrednictwem systemów pojenia.

GORĄCY TEMAT: Jak nie tracić w czasie upałów?

Vetlines

 

Stres cieplny wpływa negatywnie na opłacalność produkcji drobiarskiej. Skutkuje podwyższoną ilością upadków, co wpływa na wzrost kosztów produkcji. Powoduje obniżenie przyrostów masy ciała, pogorszenie jakości tuszki, gorsze wskaźniki wykorzystania paszy, wysokie ryzyko nagłych zawałów, a u kur niosek obniża produkcję ilościową i jakościową jaj.

Chów kur nieśnych w kryzysie

Stanisław Wężyk, Ryszard Gilewski; AVICONS

 

Ogromne zmiany jakie nastąpiły w minionym dwudziestoleciu w wyniku genetycznego doskonalenia kur nieśnych, spowodowały także zmiany w metodach ich żywienia. Średnio z 2,05 kg do 1,95 kg zmniejszeniu uległa masa ciała niosek towarowych znoszących jaja o brązowej skorupie, a z 1,90 kg do 1,70 kg – o białej skorupie. Od współczesnej kury w pierwszym sezonie produkcyjnym, uzyskuje się przeciętnie od 18 do 20 kg jaj, przy wykorzystaniu 2,1-2,3 kg paszy/kg jaj.

Enzymy paszowe i bakteryjne wspomagają proces trawienia

Agnieszka Wilczek-Jagiełło

 

Efektywność i opłacalność – to dwa słowa ściśle związane z produkcją drobiarską. Oszczędności szuka się zwłaszcza ograniczając koszty żywienia. Nie można oczywiście ograniczyć ilości podawanej paszy, można za to – stosując odpowiednie dodatki paszowe – sprawić, aby podawana ptakom pasza były przez nie wykorzystywana w zdecydowanie większym stopniu. Działanie takie mogą mieć zarówno egzogenne enzymy paszowe, jak również niektóre z gatunków bakterii probiotycznych.

Zabiegi uszlachetniające poprawiające wartość paszową nasion bobowatych

Marcin Różewicz; IUNG-PIB Puławy

 

W celu usunięcia substancji antyodżywczych, zwiększenia strawności oraz poprawy wykorzystania składników pokarmowych z surowców i mieszanek paszowych są one poddawane zabiegom uszlachetniającym. Jednak wiąże się to często z kosztami związanymi zarówno z ich przeprowadzaniem, jak i z zakupem odpowiednich do tego celu urządzeń. Dlatego muszą być one stosowane rozważnie do konkretnych surowców, które w naturalnej formie są znacznie tańsze. Stosując odpowiednią metodę przetwarzania surowców można poprawić strawność białka i skrobi oraz wyeliminować substancje szkodliwe, będące czynnikami antyodżywczymi. Wysoka temperatura oraz ciśnienie stosowane podczas uszlachetniania pasz niszczą także szkodliwe mikroorganizmy, wpływając korzystnie na jakość higieniczną.

© 2020 Pro Agricola dom wydawniczy

Wykryto AdBlocka

 

Utrzymanie tej strony jest możliwe dzięki przychodom z reklam.
Aby móc dalej przeglądać tę stronę, prosimy o wyłączenie AdBlocka.