Strefa Trzoda

Wykorzystanie maślanu wapnia w żywieniu trzody chlewnej

Damian Konkol*, Mariusz Korczyński, Marcin Gumowski; Katedra Higieny Środowiska i Dobrostanu Zwierząt, Wydział Biologii i Hodowli Zwierząt, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Chełmońskiego 38C, 51-630 Wrocław

*Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Wprowadzenie w Unii Europejskiej zakazu stosowania antybiotykowych stymulatorów wzrostu zmusiło hodowców oraz naukowców do poszukiwania substancji alternatywnych, wśród których wymienić można między innymi probiotyki, prebiotyki, fitoncydy oraz kwasy organiczne (Korczyński i Opaliński 2012, Khan i Iqbal 2016). Kwasy organiczne są obecnie jedną z najczęściej wykorzystywanych alternatyw. Wiąże się to z tym, że charakteryzują się one znaczną liczbą zalet, takich jak możliwość redukowania buforowości diety oraz właściwości antybakteryjne przy jednoczesnym niewywoływaniu u bakterii lekooporności (Hejdysz i in. 2012). Nie wykazują one również negatywnego wpływu na zdrowie ludzi oraz zwierząt (Brok i in. 1999). Inną ich zaletą jest fakt, że nie wymagają stosowania okresu karencji, w związku z czym można je stosować przez cały okres produkcyjny. Mogą one również zostać wykorzystane w celu zwiększenia strawności włókna, suberyn i cukrów, a także w celu obniżenia pH we wszystkich odcinkach przewodu pokarmowego co umożliwia wykorzystanie białka na poziomie ok. 90%. Antybakteryjne działanie kwasów organicznych polega prawdopodobnie na wnikaniu tych związków do wnętrza bakterii w formie niezdysocjowanej.

 

 

Pozostało 90% tekstu

 

Artykuł został opublikowany w Hodowcy Trzody Chlewnej 3-4/2021. Kup to e-wydanie (13,00 zł) TUTAJ.

Czas realizacji zamówienia: do 2 dni roboczych

Subskrybuj nasz newsletter

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

© 2020 Pro Agricola dom wydawniczy