Strefa Trzoda

Aromabiotic-MCFA Kwasy z wartością dodaną dla świń

Od początku poszukiwań alternatywy dla antybiotykowych stymulatorów wzrostu, ponad 10 lat temu, firma Nuscience (poprzednio Vitamex) przodowała w dziedzinie zastosowania Średniołańcuchowych Kwasów Tłuszczowych (MCFA).

Wywiad z ekspertami z Nuscience

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Przede wszystkim, co oznacza skrót MCFA?

Geert Bruggeman: „To naprawdę bardzo ważne, żeby mówić tym samym językiem, dlatego też na wstępie krótkie wyjaśnienie. MCFA to skrót od Medium Chain Fatty Acids, czyli Średniołańcuchowe Kwasy Tłuszczowe – nasycone kwasy tłuszczowe o całkowitej długości łańcucha 6 (kwas kapronowy), 8 (kwas kaprylowy), 10 (kwas kaprynowy) oraz 12 (kwas laurynowy) atomów węgla.”

Tak z ciekawości… skąd się wzięła nazwa Aromabiotic?

Katrien Deschepper: „Dostajemy to pytanie często… Aromabiotic został opracowany w wyniku poszukiwania alternatywy dla antybiotykowych stymulatorów wzrostu – potocznie antybiotyków. Poprzez analogię nowy produkt nazwano biotic. W celu poprawienia pobrania paszy dodano aromat i stąd nazwa Aromabiotic.”

Jak doszło do tego, że firma Nuscience wynalazła Aromabiotic?
Geert Bruggeman: „Fundamentalne badania to jedna z podstawowych i najważniejszych działalności Nuscience, firmy, która jest aktywna w państwowych, bilateralnych oraz międzynarodowych projektach badawczych. Dział Badań i Rozwoju miał spory udział w wynalezieniu najbardziej efektywnych związków chemicznych jako alternatyw dla antybiotykowych stymulatorów wzrostu. Na dalszym etapie zostały one gruntownie przeanalizowane w laboratoriach Nuscience, co zaowocowało powstaniem Aromabioticu.”

Aromabiotic jest aktywny zarówno na poziomie mikroflory przewodu pokarmowego, jak również na poziomie gospodarza (zwierzęcia)

Na czym polega działanie Aromabioticu?
Geert Bruggeman: „Od czego zacząć? Nasza pasja do Aromabioticu pozwoliła nam na rozwikłanie wielu zagadek dotyczących jego działania. Aromabiotic jest aktywny zarówno na poziomie mikroflory przewodu pokarmowego, jak również na poziomie gospodarza (zwierzęcia). Średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe okazały się nie tylko efektywną alternatywą dla antybiotyków, ale są też w stanie redukować ilość patogennych wirusów. Na poziomie gospodarza Aromabiotic pozytywnie wpływa na morfologię przewodu pokarmowego, a ostatnie badania potwierdzają poprawę odporności u zwierząt.

Nuscience opracowało wiele Aromabioticów, czy wszystkie są takie same?
Katrien Deschepper: „Nie, oczywiście, że nie! Wszystkie wersje Aromabioticu różnią się od siebie. Intensywny proces rozwoju produktu, oparty na doświadczeniach zarówno in vitro jak i in vivo połączone ze studiowaniem literatury fachowej dało efekt w postaci 3 różnych kompozycji. Pierwotnie Aromabiotic został opracowany dla trzody chlewnej. Szerokie spektrum doświadczeń naukowców z Nuscience w dziedzinie żywienia drobiu doprowadziło do opracowania Aromabiotic Poultry, specjalnie zaadoptowanej formuły dla drobiu (głównie brojlerów kurzych i indyków). W tym przypadku korzyści takie jak lepsze wyniki produkcyjne – dzienne przyrosty i wykorzystanie paszy oraz lepsza jakość ściółki zostały potwierdzone w wielu doświadczeniach. Ostatnio odkryto nowe działania MCFA i dzięki temu opracowano Aromabiotic Cattle dla przeżuwaczy.”
Z Aromabioticiem Nuscience oferuje czystą, stabilną oraz dobrze zdefiniowaną mieszaninę aktywnych MCFA

Hasłem marketingowym Nuscience jest: „Otrzymujesz więcej niż oczekujesz” – dlaczego?
Katrien Deschepper: „Musimy przyznać, że to bardzo chwytliwy slogan, ale dzięki Aromabioticowi naprawdę można otrzymać bardzo wiele. Nie tylko wyniki produkcyjne zwierząt poprawiają się bardziej niż byśmy się kiedykolwiek spodziewali, ale w kwestii dalszego rozwoju produktów Nuscience, również otrzymujemy więcej niż oczekujemy. Są one nieustannie poprawiane, dzięki pracy nad nowymi supernowoczesnymi konceptami. Przykładowo w trzodzie, na przykład Aromabiotic-MCFA zosał połączony z innymi koncepcjami i tak powstał produkt Salbiotic, skupiający się na zabezpieczeniu przed infekcją Salmonelli.”
Średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe są coraz bardziej popularne jako funkcjonalny składnik paszy. Co odróżnia Aromabiotic od pozostałych
tego typu produktów?
Geert Bruggeman: „Z Aromabioticiem Nuscience oferuje czystą, stabilną oraz dobrze zdefiniowaną mieszaninę akytywnych MCFA. Czystą – dzięki specyfice procesu produkcyjnego, w którym obecne są tylko MCFA, bez żadnych zanieczyszczeń. Stabilną – dzięki nieodłącznej stabilności chemicznej użytych molekuł. Zdefiniowaną – ponieważ dla każdego gatunku zwierząt opracowano własną, optymalną kompozycję. Aktywną – ponieważ Aromabiotic dostarcza MCFA w ich aktywnej formie, dzięki czemu są one w stanie zawsze i natychmiastowo działać. Do aktywacji nie są potrzebneinne substancje biologicznie czynne (jak enzymy). Ostatnią, ale nie mniej ważną kwestią wyróżniającą Aromabiotic jest fakt opatentowania tej aplikacji.”

Dawid Kołacz

© 2020 Pro Agricola dom wydawniczy

Wykryto AdBlocka

 

Utrzymanie tej strony jest możliwe dzięki przychodom z reklam.
Aby móc dalej przeglądać tę stronę, prosimy o wyłączenie AdBlocka.