Strefa Indyk

Seminarium podstaw chowu indyka część I

Wojciech Grudzień
uczestnik wyprawy

 

W dniach 17-19 kwietnia 2012 roku odbyło się seminarium na temat podstaw chowu indyka w siedzibie firmy KARTZFEHN koło Oldenburga w północno-zachodnich Niemczech. Jak zapewniali organizatorzy było to pierwsze seminarium w całości przeznaczone dla grupy z Polski, w szczególności zaś dla młodych hodowców rozpoczynających produkcję lub przejmujących w przyszłości zarządzanie fermami od swoich rodziców.
W Niemczech takie szkolenia dla następnego pokolenia hodowców są bardzo popularne. Uczestnicy seminarium wzięli udział w wielu wykładach interaktywnych oraz odbywali zajęcia terenowe m.in. w wylęgarni drobiu czy ubojni.

 

 


Przebieg seminarium


Seminarium obejmowało grupę zorganizowaną z Polski, której opiekunami byli Panowie Krzysztof Pingot i Piotr Zaremski; stronę niemiecką reprezentował zaś Pan Thorsten Mahlstedt. Uczestnicy zostali zabrani przez wynajęty autokar z okolic Lubawy, Żuromina, Płocka, Kalisza, Świebodzina. Pomimo długiej drogi (trwającej 18h) uczestnicy z wielką ochotą przystąpili do wszelkich czynności związanych z wyjazdem.


Seminarium odbyło się we wtorek 17 kwietnia i rozpoczęło się krótkim wykładem wprowadzającym ze strony organizatorów (fot. 1). W dalszym etapie uczestnicy zwiedzili wylęgarnie drobiu firmy, gdzie zapoznali się z technologią wylęgu indyków, po czym wykonali pamiątkowe zdjęcie. Następnie seminarzyści przystąpili do dalszych wykładów na temat anatomii indyka i chorób indyka prowadzonych przez dr Anetę Dullweber. Na koniec pierwszego dnia seminarium uczestnicy zwiedzali laboratorium (fot. 2) w okolicznym zakładzie weterynaryjnym oraz uczestniczyli w sekcji indyków.
Drugiego dnia seminarium (18 kwietnia) uczestnicy spędzili na wykładach. W siedzibie firmy KARTZFEHN odbył się wykład Krzysztofa Pingota dotyczący przygotowania odchowalni oraz aspektów zarządzania i hodowli. Następnie wykład poprowadził Pan Siegbert Bullerman na temat Techniki w produkcji indyków, gdzie głównie omawiano nowoczesne wyposażenie ferm (fot. 3), po czym odbył się krótki wykład Pani Dr Henrike Glawatz na temat jakości tuszki indyczej. W dalszej kolejności w siedzibie firmy DesFa GmbH odbył się wykład Franka Niemanna na temat czyszczenia i odkażania fermy oraz zwalczania szkodników. Po wykładzie uczestnicy mieli okazję obejrzenia pokazu nowoczesnej dezynfekcji indycznika. W dalszym etapie uczestnicy zwiedzali indycznik przygotowany do wstawienia piskląt w technologii bezkręgowej i pobierali próby odciskowe w obiekcie.
Tegoż samego dnia odbyła się uroczysta kolacja w siedzibie firmy KARTZFEHN dla uczestników i organizatorów z elementami kultury tego regionu (fot. 4). Dużą uwagę i sympatię na uroczystości przykuł pewien plakat (fot. 5)
Ostatniego dnia tj. 19 kwietnia seminarzyści zwiedzili największą w Europie ubojnie indyków firmy GEESTLAND, która dziennie ubija około 40 tysięcy indyków. Uczestnicy mogli się szczegółowo zapoznać z technologią uboju gdyż zakład był wyposażony w specjalny korytarz, przez który zwiedzający oglądali z góry po kolei całą linię technologiczną od przyjazdu ptaków do schładzania tuszek. Największe zainteresowanie uczestników budził fakt, iż zakład spełnia wymogi religijne konsumentów muzułmańskich, gdyż proces przecinania żył jarzmowych (wykrwawiania) odbywa się w kierunku miasta Mekki. Warto nadmienić, iż technologia została zatwierdzona przez islamskiego Alima (duchownego). Seminarium zakończył wykład na temat aktualności rynku indyczego oraz ocena pobranych poprzedniego dnia próbek odciskowych.

 


Po trzydniowym seminarium uczestnicy zmęczeni, lecz bardzo zadowoleni wracali do Polski już w nieco bardziej rozluźnionej atmosferze (fot. 6 i 7)

 

© 2020 Pro Agricola dom wydawniczy

Wykryto AdBlocka

 

Utrzymanie tej strony jest możliwe dzięki przychodom z reklam.
Aby móc dalej przeglądać tę stronę, prosimy o wyłączenie AdBlocka.