Strefa Indyk

Indyk Polski 63 (2/2018)

Zmysły ptaków: wzrok, słuch, smak i węch

Teresa Majewska; Uniwersytet Warmińsko-Mazurski  w Olsztynie


Dziś ptaki hodujemy bez światła słonecznego, bez świeżego powietrza, bez możliwości wyboru pokarmu,  za to często w hałasie

Choroby układu naczyniowego u indyków

Maciej Kucharski; Słuchacz Podyplomowych Studiów z Zakresu Chorób Drobiu i Ptaków Ozdobnych, Wydział Medycyny Weterynaryjnej SGGW


Rozwój programów hodowlanych u zwierząt doprowadził do zwiększenia ich produkcyjności kilkukrotnie większej w stosunku do gatunków wyjściowych. Dzieje się to w wyniku prowadzonej selekcji genetycznej ptaków, jak i unowocześnianiu technik karmienia i utrzymywania. Przemysł drobiarski jest największym i najbardziej zautomatyzowanym przemysłem w całej gospodarce. Okres tuczu drobiu, w tym przypadku indyków, skrócony został do 90 kilku dni. Zmniejszeniu uległ również współczynnik wykorzystania paszy (FCR). Co przedkłada się na efekt ekonomiczny dla hodowcy.

Choroby grzybicze u drobiu

Jakub Biesek; Zakład Hodowli Drobiu, Katedra Nauk o Zwierzętach, UTP w Bydgoszczy


Na fermach drobiu istnieje wiele czynników zagrażających ptakom. Mimo stosowania zasad higieny produkcji, często napotykane są problemy. Zakażenia bakteryjne, wirusowe, pasożytnicze, grzybicze oraz metaboliczne i choroby o złożonej etiologii są przyczyną upadków ptaków. Grzyby patogenne są powszechnie obecne na całym świecie. Stanowią one źródło poważnych chorób, z którymi producenci drobiu często się zmagają.

Zagrożenia w sytemach pojenia

Katarzyna Jankowska; PAN Olsztyn


W produkcji drobiarskiej oprócz parametrów zoohigienicznych (temperatura, wilgotność, ruch powietrza, szkodliwe domieszki gazowe, zapylenie, mikroflora, hałas, oświetlenie, świeża pasza) związanych bezpośrednio z higieną produkcji, znaczącą rolę w utrzymaniu wysokiego poziomu jej jakości odgrywa woda, zarówno na fermach intensywnego tuczu, jak i na fermach nieśnych.

Glebogryzarka z systemem ARS również do zastosowań na fermach drobiu

ARS – Active Rotary System to unikalny mechanizm Honda zastosowany w profesjonalnych glebogryzarkach FR 750, FF 500 i FF 300. Polega na zastosowaniu przeciwbieżnej pracy noży tnących bębna glebogryzarki, co oznacza że noże zewnętrzne obracają się w kierunku przeciwnym do kierunku obrotów noży wewnętrznych, zapewniając dokładniejsze rozdrobnienie i rozluźnienie gleby, głównie ziemi ciężkiej, ubitej czy dawno nieuprawianej. System ten wdrożono przede wszystkim z myślą o profesjonalistach – szkółkarzach, sadownikach, plantatorach upraw szklarniowych i tunelowych, właścicielach małych i średnich gospodarstw rolnych i przedsiębiorcach zajmujących się zakładaniem oraz pielęgnacją terenów zielonych.

Zakaźne zapalenie nosa i tchawicy indyków

Wojciech Kozdruń, Hanna Czekaj; Państwowy Instytut Weterynaryjny – Państwowy Instytut Badawczy


Zakażenia wirusowe są bardzo często przyczyną znacznych strat ekonomicznych w produkcji drobiarskiej. Jednymi z nich są zakażenia wywoływane przez ptasie metapneumowirusy (APV).

Fitogeniczne dodatki paszowe: naturalny wybór - z punktu widzenia eksperta

Katarzyna Sartowska-Żygowska; Regionalny Specjalista ds. Naukowych, Delacon Polska Sp. z o.o.


Fitogeniki to grupa naturalnych substancji pochodzących jedynie z ziół, przypraw lub innych roślin i ich ekstrakty. Substancje te, obecne zwykle w niewielkich ilościach, są zaskakująco silne jeśli odpowiednio się je zmiesza i przetworzy. Wykazują szersze działanie w żywieniu zwierząt niż każda substancja syntetyczna. Przewaga ta oparta jest na efekcie synergistycznym wewnątrz rośliny, a więc nie ograniczamy działania do pojedynczej substancji czynnej. Ta naturalna synergia, w połączeniu z trwałością i bezpieczeństwem produktów, sprawia że fitogeniki są preferowanymi dodatkami paszowymi.

Bal - powitanie wiosny z Golpaszem

13 kwietnia 2018, Przystań Hotel&Spa; Serce Warmii i Mazur



13 kwietnia w sercu Warmii i Mazur – Hotelu Przystań w Olsztynie nasza redakcja miała przyjemność uczestniczyć w Balu zorganizowanym przez firmę Golpasz S.A. Firmy nie trzeba przedstawiać, bo niemalże od pół wieku służy polskim rolnikom i bardzo dba o dobre relacje ze swoimi kontrahentami i przyjaciółmi, którzy licznie przybyli na spotkanie. Dobrą atmosferę i pozytywną energię tego wieczoru przedstawia niniejsza fotorelacja.

Dzień otwartych dni z Hodowcą Sp. z o.o. w Kobylnej Łące

24 maja 2018 roku w miejscowości Kobyla Łąka k. Bieżunia na terenie gospodarstwa Zdzisława i Beaty Budki, odbyło się otwarcie nowoczesnej fermy, gdzie na dniach ma zostać zasiedlona odchowalnia indyków. Odchowane ptaki mają następnie trafić do dwóch obiektów tuczu. Spotkanie połączone było z prezentacją najnowszych trendów i ciekawostek z zakresu wyposażenia hal drobiarskich. Zgromadzeni producenci drobiu mieli okazję obejrzeć
niektóre urządzenia podczas pracy, w tym np. zaprezentowano pokaz działania wentylacji połączony z zadymianiem.

© 2020 Pro Agricola dom wydawniczy

Wykryto AdBlocka

 

Utrzymanie tej strony jest możliwe dzięki przychodom z reklam.
Aby móc dalej przeglądać tę stronę, prosimy o wyłączenie AdBlocka.