Copyright 2015 - Custom text here

Okres okołoporodowy u bydła jest okresem niezwykle istotnym w hodowli. Czas wycielenia to punkt kulminacyjny wieńczący naszą pracę od momentu rui, przez zacielenie, ciążę aż po poród. Ponadto jest to okres o największej chłonności kapitałowej. Każdy hodowca wyczekuje momentu porodu cielęcia. Wymaga to ciągłego doglądania i pilnowania krów w okresie okołoporodowym. Niejednokrotnie musimy zaniedbywać inne obowiązki w tym czasie. Ponadto każdy wieczorem potrzebuje odpoczynku, a w nocy spokojnego snu, bez wstawania w celu sprawdzenia czy już nadszedł czas porodu.

 

 

Znakomitym rozwiązaniem tego problemu jest szwedzki zestaw do ciągłego monitoringu zwierząt – cowCam™, dostępny już w Polsce. System jest odpowiedzią na zapotrzebowanie hodowców m.in. bydła, w okresie okołoporodowym, ale…. nie tylko. System został tak skonstruowany, że może być przydatny również w codziennej pracy przy hodowli zwierząt. Zestawy z powodzeniem mogą być instalowane w takich miejscach jak hala udojowa, cielętnik, czy miejsca bytowania chorych zwierząt, wymagających ciągłej obserwacji. Taka instalacja pozwala niejako na przebywanie w dwóch miejscach na raz, dzięki czemu nie musimy zostawiać co chwila wykonywanych zajęć. Odpoczynek dzięki zestawowi będzie rzeczywiście odpoczynkiem. Wystarczy ustawić podręczny monitorek obok łóżka i nie trzeba już wstawać, aby zobaczyć co dzieje się w oborze. System przekazuje obraz bezprzewodowo na odległość 800 m, a więc nie ma potrzeby prowadzenia kabli i zakładania zaawansowanych instalacji. Tak więc nawet jeśli nasze miejsce zamieszkania jest nieco oddalone od miejsca przebywania zwierząt, nie musimy się martwić o przesyłanie obrazu.
„Z tym systemem cowCam™ nie muszę w połowie nocy wstawać żeby sprawdzić jaka jest sytuacja w oborze. Mogę wszystko widzieć i słyszeć nie wychodząc z łóżka. Proste i wygodne!” – mówi Pan Nowacki, użytkownik systemu zestawu cowCam™.
System zawiera kamerę przystosowaną do instalacji w oborze, cielętniku, hali udojowej czy innym miejscu bytowania zwierząt, antenę nadawczą łączoną kablem z kamerą, antenę odbiorczą łączoną kablem z przekaźnikiem. Przekaźnik posiada 4 kanały (dwa są wykorzystane, dwa wolne), a więc istnieje możliwość dokupienia i podłączenia dodatkowego zestawu kamery. Dodatkowo ręczny odbiornik wizji i dźwięku hand held oraz zestawy do podłączenia systemu do telewizora i komputera PC. Ponadto w skład zestawu wchodzi system cowCam Online™!
Co sprawia, że system cowCam™ w połączeniu z systemem cowCam online™ jest tak innowacyjny? Jedną z głównych zalet jest to, że hodowca nie musi już być cały czas przy zwierzętach, np. w czasie okołoporodowym. Ponadto nie musi być nawet w domu przy odbiorniku TV czy komputerze w tym czasie. Jedyną rzeczą, której potrzebuje to komputer z podłączeniem do internetu w domu lub biurze, przez co będzie mógł odbierać obraz z kamery zamontowanej w oborze na swoim telefonie GSM lub podręcznym komputerze w dowolnym miejscu na świecie! Dzięki temu systemowi obraz z kamery zainstalowanej w gospodarstwie można przesłać przez komputer PC z podłączeniem do internetu na swój telefon komórkowy GSM. Jest to niewątpliwie rewelacyjne rozwiązanie, szczególnie dla tych hodowców, których praca wiąże się z nieplanowanymi wyjazdami. Dzięki temu zawsze będziemy wiedzieli co się dzieje z naszym stadem, a w najważniejszych momentach będziemy mogli wydać odpowiednie dyspozycje przebywając w dowolnym miejscu na świecie.
Jeden z pierwszych użytkowników zestawu cowCam™ z dodatkowym systemem cowCam Online™ – hodowca bydła, a dodatkowo kierowca ciężarówki Pan Nowacki z Sokółki z niezwykłą dumą może pokazywać swoje stado każdemu na świecie poprzez jego kanał internetowy http://luda.tv/85. Zawsze powtarza, że „dzięki prostocie systemu cowCam Online™ nie muszę się znać na tajnikach informatyki, ustawieniach komputera i tym podobnych. Po prostu loguję się na swoje konto i widzę swoje krowy gdziekolwiek jestem. Z tym systemem cowCam™ nie muszę w połowie nocy wstawać żeby sprawdzić jaka jest sytuacja ze zwierzętami. Mogę wszystko widzieć i słyszeć nie wychodząc z łóżka. Proste i wygodne!”
I rzeczywiście, system jest tak skonstruowany, że potrzeba maksymalnie 30 min. na zainstalowanie systemu własnoręcznie w gospodarstwie. Każdy sam może zdecydować, gdzie i jak będą pracowały kamery, które w dowolnej chwili można przenieść w inne miejsce.
Instalując dodatkową kamerę do zestawu powiększa się znacznie „obszar obserwacyjny” systemu. Pole obserwacji jednej kamery to aż 90°. Dodatkowa kamera może zostać również zainstalowana w zupełnie innym miejscu w gospodarstwie. System będzie przekazywał do odbiornika hand held, TV, PC lub GSM obraz przez 5 sekund z jednej kamery, następnie 5 sekund z drugiej kamery. Taki system znacznie ułatwi pracę i pomoże w planowaniu zajęć.
System z powodzeniem sprawdza się również w hodowli innych gatunków zwierząt, takich jak owce, kozy, czy trzoda chlewna. Dla hodowców koni producent stworzył nawet odrębne produkty – horseCam™ oraz horseAlarm™. HorseCam™ to nic innego jak specjalna odmiana cowCam™ dla hodowli koni. HorseAlarm™ to specyficzny produkt przeznaczony stricte dla hodowców koni. System monitoruje dwie niezwykle ważne funkcje konia podczas jego przebywania w boksie: pozycję oraz pocenie się. Dzięki specjalnej uprzęży zakładanej na konia oraz odbiornikowi niewiele większemu od telefonu komórkowego, mamy możliwość odczytu informacji czy koń leży czy stoi oraz stopień pocenia się konia. Dodatkowo, odbiornik pokazuje historię tych funkcji. Jest to niezwykle przydatny system, szczególnie dla tych hodowców, którzy często trzymają swoje konie daleko od miejsca zamieszkania. Dzięki dodatkowemu podłączeniu GSM Alarmer™ do systemu horseAlarm™ wszystkie funkcje będą wysyłane na nasz telefon komórkowy GSM.
Hodowcy koni jak i firmy zajmujące się transportem zwierząt mogą być spokojni o swoje zwierzęta również w czasie transportu. TrailerCam™ to system stworzony właśnie z myślą o bezpiecznym transporcie zwierząt. Instalując kamerę na przyczepie i specjalny odbiornik w samochodzie, możemy przez cały czas transportu obserwować ich zachowanie, a w sytuacjach niebezpiecznych wiadomo na bieżąco co się ze zwierzętami dzieje.
Producent wyszedł również naprzeciw potrzebom rolników uprawiających pole, tworząc tractorCam™ – system monitoringu dla traktorów i maszyn rolniczych. Instalując ten system we własnym ciągniku znacznie poprawia się komfort pracy oraz zwiększa jej bezpieczeństwo.