Strefa Bydło

Hodowca Bydła 3/2020

HB 3.2020 okl

W numerze:

  1. DeLaval przedstawia 500 OptiDuo DeLaval
  2. Zabiegi agrotechniczne przed siewem kukurydzy Hubert Waligóra
  3. Renowacja użytków zielonych. Metoda pełnej uprawy Iwona Radkowska, Adam Radkowski
  4. Termin zbioru, a wartość pokarmowa kiszonek z traw Stefan Grzegorczyk
  5. Jak unikać zagrożeń związanych z wypasem bydła na pastwisku? Mirosław Gabryszuk, Renata Gabryszuk
  6. Rynek mleka – produkcja, spożycie, eksport i perspektywy rozwoju Anna Borecka
  7. Selen – konieczny dla zdrowia ludzi i zwierząt Bogumiła Nestorowicz
  8. Program azotanowy. Co muszą wiedzieć producenci bydła? Przemysław Marek
  9. Oświetlenie w oborze Przemysław Marek
  10. Kryptosporydioza cieląt najczęstszą przyczyną biegunek. Praktyczne aspekty zwalczania Virbac
  11. Obory na stodoły Jerzy Żółkowski
  12. Odchów jałówek ras mięsnych Józef Krzyżewski

 

Kup ten numer - 9.50 zł TUTAJ

Kup prenumeratę, w prezencie otrzymasz segregator i Album "Znane i mniej znane rasy bydła"- 90 zł  TUTAJ

Odchów jałówek ras mięsnych

Józef Krzyżewski; Instytut Genetyki i Hodowli Zwierząt Polskiej Akademii Nauk w Jastrzębcu

 

Odchów cieląt ras mięsnych przez część hodowców uważany jest za łatwy, a więc nie wymagający szczególnej troski. Takie podejście jest błędne i może powodować określone, wymierne straty. Efekty ekonomiczne uzyskiwane przy odchowie cieląt, w dużym stopniu zależą od strategii zarządzania stadem krów mięsnych.

Obory na stodoły

dr Jerzy Żółkowski; SGGW Warszawa

 

Przed wielu już laty na łamach czasopisma Technika Rolnicza namawiałem rolników, aby zamiast budowania nowych obór wykorzystali nieużyteczne już stodoły. Kilku z nich zdecydowało się na taką inwestycję i dostosowało istniejące budynki pod potrzeby bydła.

Kryptosporydioza cieląt najczęstszą przyczyną biegunek. Praktyczne aspekty zwalczania

Virbac

 

W stadach krów mlecznych, ostra biegunka u cieląt jest odpowiedzialna za ok. 75% śmiertelności tych zwierząt. Biegunka cieląt jest objawem towarzyszącym zakażeniom bakteryjnym, pasożytniczym i wirusowym przewodu pokarmowego. W jej powstawaniu bierze także udział wiele czynników związanych z zarządzaniem w gospodarstwie takich jak: żywienie, warunki utrzymania, higiena.

Oświetlenie w oborze

Przemysław Marek

 

Oświetlenie w oborze jako jeden z elementów mikroklimatu ma duży wpływ zarówno na warunki dobrostanowe utrzymywanych zwierząt jak i kwestie ekonomiczne. Światło pełni ważną rolę w fizjologii zwierząt, ma wpływ na pobieranie pokarmu, behawioryzm i rozród. Jest również potrzebne ludziom obsługującym zwierzęta i prowadzącym wszelkie prace w oborze.

Program azotanowy. Co muszą wiedzieć producenci bydła?

Przemysław Marek

 

W oparciu o nowelizację ustawy „Prawo wodne” (Dz.U. z 2017 r. poz. 1566) z 2017 roku, opracowano „Program działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu”, który został ogłoszony Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 5 czerwca 2018 roku (Dz.U. poz. 1339). Tzw. Program azotanowy obejmuje większość gospodarstw rolnych i dotyczy wszystkich działań związanych z gospodarką nawozową.

Selen – konieczny dla zdrowia ludzi i zwierząt

Bogumiła Nestorowicz

 

Selen jest jednym z podstawowych składników odżywczych dla ludzi i zwierząt, co oznacza, że jest niezbędnym elementem do prawidło-wego funkcjonowania organizmu.

Rynek mleka – produkcja, spożycie, eksport i perspektywy rozwoju

Anna Borecka; Instytut Zootechniki – Państwowy Instytut Badawczy

 

Polska jest liczącym się producentem mleka oraz przetworów mlecznych na rynku Unii Europejskiej. Odpowiadamy za 8,1 proc. mleka wyprodukowanego w UE. Produkcja mleka w Polsce jest ważną częścią produkcji rolniczej. Wynika to z jej udziału w kształtowaniu przychodów ze sprzedaży produkcji rolniczej, znaczącego udziału w obrotach handlu zagranicznego produktami rolno-spożywczymi, jak i z wielkości wydatków gospodarstw domowych na mleko i jego przetwory.

Jak unikać zagrożeń związanych z wypasem bydła na pastwisku?

Mirosław Gabryszuk, Renata Gabryszuk; Instytut Technologiczno-Przyrodniczy w Falentach

 

Utrzymanie pastwiskowe bydła ma wiele zalet – powoduje poprawę przemiany materii u wypasanych zwierząt, zwiększa odporność na choroby, przyczynia się do lepszego rozwoju młodych zwierząt, stymuluje rozwój narządów rozrodczych, zwiększa zdolność rozrodczą, długość okresu użytkowania i wydajność. Wpływa również pozytywnie na łatwość wycieleń oraz zmniejsza koszty utrzymania. W naszym klimacie sezon pastwiskowy trwa około 215 dni, najczęściej od końca marca do października. By w pełni wykorzystać ten czas należy dobrze się do niego przygotować i mieć świadomość, że przebywanie zwierzat na pastwisku wiąże się nie tylko z licznymi zaletami, ale również dużą ilością zagrożeń.

Termin zbioru, a wartość pokarmowa kiszonek z traw

Stefan Grzegorczyk; Katedra Łąkarstwa i Urządzania Terenów Zieleni, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie

 

Użytki zielone odgrywają wiodącą rolę w żywieniu zwierząt gospodarskich. Dostarczają one paszy zarówno w okresie letnim (zielonka pastwiskowa), jak i zimowym (siano, kiszonki, susz). Pasze te są doskonałym pokarmem, ponieważ zawierają wszystkie niezbędne składniki pokarmowe. Dobre użytki zielone zajmują czołowe miejsce pod względem zbioru białka i energii użytecznej dla zwierząt.

© 2020 Pro Agricola dom wydawniczy

Wykryto AdBlocka

 

Utrzymanie tej strony jest możliwe dzięki przychodom z reklam.
Aby móc dalej przeglądać tę stronę, prosimy o wyłączenie AdBlocka.