Strefa Drób

Hodowca Drobiu 2/2019

HD 2.2019 okl

W numerze:

  1. Wolno rosnące brojlery Ryszard Gilewski, Stanisław Wężyk
  2. Ograniczenie antybiotyków w produkcji drobiarskiej  największe wyzwanie 2019 roku Agnieszka Wilczek-Jagiełło
  3. Soja w żywieniu drobiu możliwości uprawy w kraju Maciej Kucharski
  4. Mangan a wytrzymałość kości Bartosz Korytkowski
  5. Produkcja kaczek w Polsce Anna Wilkanowska
  6. Wpływ biobezpieczeństwa na jakość żywieniową mięsa i jaj Oliwia Duszyńska-Stolarska
  7. Produkcja drobiarska a ochrona środowiska Joanna Marć-Pieńkowska
  8. Roxell wprowadza na rynek największe karmidło miskowe dla indyków ciężkich Roxell
  9. Druga edycja Agro Days za nami DeHeus

 

Kup prenumeratę, dostaniesz gratis segregator i Katalog Firm Drobiarskich - 95 zł  TUTAJ

Druga edycja Agro Days za nami

DeHeus

 

Agro Days jest biznesowo-edukacyjną imprezą firmy De Heus dla hodowców świń, bydła i drobiu. Przedsiębiorstwo to jest jednym z liderów rynku paszowego w Polsce. Aktualnie posiada na terenie naszego kraju osiem wytwórni pasz. W dniach 2-3 lutego firma ta gościła ponad 3000 hodowców z całego kraju, którzy mieli możliwość uczestniczyć w części konferencyjnej poświęconej światowym trendom w produkcji żywności oraz zapoznać się z ofertą 76 firm z branży hodowlanej. Wśród wystawców znalazły się firmy oferujące materiały oraz dodatki paszowe, a także sprzęt i dezynfekcję budynków inwentarskich.

Roxell wprowadza na rynek największe karmidło miskowe dla indyków ciężkic

Roxell 

 

Maldegem – 18 lutego 2019 r. – To właśnie tego dnia firma Roxell, lider w dziedzinie automatycznego karmienia, pojenia, zagnieżdżania i ogrzewania wprowadza na rynek produkt Titan – nowy system automatycznego karmienia indyków ciężkich. W ostatnich latach dokonała się prawdziwa rewolucja w zakresie hodowli tych ptaków, zwłaszcza jeśli chodzi o ich wagę. To rozwiązanie żywieniowe kategorii XL jest odpowiedzią na praktyczne trudności związane z karmieniem silniejszych i większych indyków. System Titan, opracowany w firmie Roxell, to największe, najtrwalsze i najłatwiejsze w czyszczeniu karmidło miskowe na rynku.

Produkcja drobiarska a ochrona środowiska

Joanna Marć-Pieńkowska

 

Duże fermy drobiowe, na których utrzymuje się kilkadziesiąt, a niekiedy nawet kilkaset tysięcy sztuk ptaków, są źródłem wielu zanieczyszczeń i stanowią zagrożenie dla środowiska. Choć intensyfikacja produkcji drobiarskiej zapewnia hodowcom wyższą opłacalność, to jednak wiąże się z większą ilością odpadów i zanieczyszczeń. Z tego też powodu takie inwestycje muszą być poprzedzone spełnieniem szeregu warunków i uzyskaniem stosownych pozwoleń.

Wpływ biobezpieczeństwa na jakość żywieniową mięsa i jaj

Oliwia Duszyńska-Stolarska; Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy

 

Jakość żywieniowa produktów drobiarskich jest zależna od wielu czynników. Istotnym aspektem jest niewątpliwie wartość pokarmowa oraz atrakcyjność sensoryczna produktów. W celu dostarczania żywności wysokiej jakości, należy wyeliminować zagrożenia zdrowotne towarzyszące produkcji zwierzęcej. Nadrzędnym celem producenta jest wytwarzanie surowców o najwyższej jakości bezpiecznych dla zdrowia.

Produkcja kaczek w Polsce

Anna Wilkanowska; Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy

 

Kaczki zaliczane są do gatunków zwierząt gospodarskich, które doskonale nadają się do mięsnego kierunku produkcji. Cechują się szybkim tempem wzrostu. Tak samo jak ma to miejsce w przypadku kurcząt brojlerów, ich efektywność odchowu uzależniona jest od genotypu, jakości piskląt, warunków środowiskowych w jakich prowadzi się chów, żywienia i profilaktyki zootechniczno-weterynaryjnej. Poza tym, tuszka kaczki zawiera duże ilości smacznego mięsa wyróżniającego się specyficznym smakiem oraz wysoką wartością odżywczą. Stanowi ono źródło białka, fosforu, żelaza, potasu oraz witamin z grupy B.

Mangan a wytrzymałość kości

Bartosz Korytkowski

 

Składniki mineralne pełnią bardzo ważną rolę w prawidłowym przebiegu procesów metabolicznych organizmu (budulcową, uczestniczą w reakcjach biochemicznych, a część z nich określana bywa mianem biopierwiastków). Występują w organizmach w różnych ilościach i zostały podzielone na: makroelementy – których zawartość w organizmie jest większa i zapotrzebowanie na nie także jest większe oraz mikroelementy – których rola w organizmie jest równie ważna jak makroelementów i powinny być (jednakże w mniejszych ilościach) dostarczane do organizmu. Rola jednych i drugich u wszystkich gatunków drobiu staje się najbardziej widoczna w czasie ich niedoboru.

Soja w żywieniu drobiu możliwości uprawy w kraju

Maciej Kucharski; Specjalista Chorób Drobiu i Ptaków Ozdobnych

 

Soja (Glyceria max (L) Merrill) jest rośliną jednoroczną, coraz częściej uprawianą na polskich polach. Jest rośliną dnia krótkiego co oznacza że, do prawidłowego wzrostu i plonowania wymaga krótkiego dnia a długiej nocy. Zaliczana jest do rodziny bobowatych (Fabaceae), dzięki współzależności z bakteriami brodawkowatymi jest źródłem azotu dla roślin po niej uprawianych, co przekłada się na fakt, że rolnik zużyje mniejszą ilość nawozów sztucznych, ochraniając jednocześnie środowisko.

Ograniczenie antybiotyków w produkcji drobiarskiej największe wyzwanie 2019 roku

Agnieszka Wilczek-Jagiełło

 

Od kiedy zostały odkryte, antybiotyki uratowały wiele istnień ludzkich, ale również zwierzęcych. W ostatnich latach możemy jednak zauważyć narastanie niekorzystnego zjawiska związanego ze stosowaniem antybiotyków – wzrasta liczba szczepów bakterii, które możemy uznać za niewrażliwe na powszechnie stosowane leki przeciwbakteryjne. Sytuacja taka stwarza realne zagrożenie dla zdrowia ludzi – w przyszłości może bowiem zabraknąć skutecznego leku na powszechne infekcje bakteryjne.

Wolno rosnące brojlery

Ryszard Gilewski, Stanisław Wężyk; AVICONS

 

Metody działania poszczególnych sektorów nowoczesnego rolnictwa, by były opłacalne i zaspakajały potrzeby żywnościowe rosnącej z roku na rok ilości ludności na świecie, muszą być intensywne i wielkotowarowe. Tymczasem w wyniku coraz większych wymagań konsumentów, w odniesieniu do jakości żywnościowych produktów i bardzo energicznej propagandy na rzecz ochrony praw zwierząt i stosowania wysokiego dobrostanu w ich utrzymaniu, coraz większy udział w produkcji jaj spożywczych i mięsa drobiowego, będą miały prawdopodobnie metody alternatywnego chowu, nie zapewniające wysokiej produkcyjności i opłacalności, przy dyskusyjnej jakości cech spożywczych produktu.

© 2020 Pro Agricola dom wydawniczy

Wykryto AdBlocka

 

Utrzymanie tej strony jest możliwe dzięki przychodom z reklam.
Aby móc dalej przeglądać tę stronę, prosimy o wyłączenie AdBlocka.