Strefa Drób

Hodowca Drobiu 9/2013

Na świecie rośnie zainteresowanie jajami, a w Polsce?

Jaja spożywcze i produkty jajeczne są niezmiernie ważnym źródłem białek w naszej codziennej diecie. Prowadzone od 100 lat na świecie badania naukowe nad jajami, koncentrowały się nie tylko na zwiększaniu produkcyjności kur, lecz także nad doskonaleniem cech jakości jaj metodami hodowlanymi oraz nad poznaniem procesów tworzenia się jaja w organizmie nioski, nad treścią jaja i i udziałem w niej bardziej i mniej ważnych elementów, a ostatnio nad ich funkcjonalną rolą (Rossi i in., 2013).

 

Pomiot drobiowy jako substrat do produkcji biogazu

Ochrona środowiska w przypadku chowu drobiu związana jest głównie z problematyką emisji do atmosfery szkodliwych gazów, odorów a także z problematyką zagospodarowania odchodów powstających w trakcie produkcji, których ilość zwiększa się wraz ze wzrostem obsady w stadzie.

 

Praktyczne informacje dotyczące oceny jakości ściółki

W chowie drobiu ściółka stanowi ważny składnik środowiska, ponieważ oddziałuje na stan mikroklimatu pomieszczenia drobiarskiego, czyli temperaturę, wilgotność powietrza, zapylenie, stężenie szkodliwych gazów, a także na stopień zanieczyszczenia mikrobiologicznego powietrza wirusami, bakteriami i grzybami. Pośrednio wpływa również na zdrowotność i produkcyjność ptaków.

 

Tagi:

Co zrobić, gdy pasza jest… „kiepska”?

Scenariusz jest zazwyczaj ten sam… Przychodzi nowa partia paszy, mija dzień i… zaczyna się… „Aż czasami niewiadomo co robić…?” Upadki, brak przyrostów, biegunki, kurnik zamienia się w bagno… Człowiek już sam nie wie czy hoduje kurczaki czy pingwiny… Chwila namysłu, konsultacja z lekarzem weterynarii i oświecenie; po zadaniu jednego prostego pytania; „Od kiedy to się zaczęło…?”

 

Homogeniczność paszy

Homogeniczność inaczej jednorodność wymieszania decyduje (obok dozowania) o jakości paszy (wartości mieszanki jako paszy). Na proces mieszania materiałów ziarnistych i sypkich ma wpływ wiele zmiennych czynników. Właściwości takie jak: gęstość, stopień rozdrobnienia, naturalny kąt usypu, wilgotność itd. mieszanych komponentów wpływają na jakość uzyskiwanych produktów [Grochowicz 1996].

 

Gryzonie na fermie – mniej chorób

Zapobieganie występowaniu gryzoni na fermie drobiu, jest jednym z elementów profilaktyki jaką powinni prowadzić hodowcy w celu zwiększenia efektywności produkcji oraz zapewnienia maksimum bezpieczeństwa zwierzętom oraz pracownikom przebywającym na fermie.

 

 

5.09.2013 r. w Borkach (gm. Słupia woj. wielkopolskie)  nasza firma otworzyła pierwszą w Polsce fermę referencyjną brojlera kurzego. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali inwestorzy – Pan Karol i Andrzej Podgórni oraz Witold Obidziński – Dyrektor Generalny De Heus. W otwarciu wzięło udział ponad 350 największych polskich hodowców brojlera, którzy mogli obejrzeć wszelkie rozwiązania techniczne wykorzystane w kurniku.

 

Tagi:

Charakter konsumentów i ich preferencje w odniesieniu do różnie przyrządzonych jaj

Na podstawie informacji o tym jakie potrawy z jaj preferujesz – sadzone, gotowane, czy jajecznicę – można wywnioskować jaki masz charakter, stosunek do pracy, a nawet libido. Wykazały to badania przeprowadzone przez Mindlab International przy okazji zeszłorocznych obchodów Światowego Dnia Jaja w Wielkiej Brytanii.

 

© 2020 Pro Agricola dom wydawniczy

Wykryto AdBlocka

 

Utrzymanie tej strony jest możliwe dzięki przychodom z reklam.
Aby móc dalej przeglądać tę stronę, prosimy o wyłączenie AdBlocka.