Strefa Drób

Hodowca Drobiu 4/2013

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W numerze:

  1. Żywność funkcjonalna definicja, klasyfikacja, przeznaczenie (część 1) Katarzyna Śliżewska
  2. Fitobiotyki w żywieniu brojlerów alternatywą dla antybiotykowych stymulatorów wzrostu? Agnieszka Wilczek-Jagiełło
  3. Nasiona roślin motylkowatych jako pasza dla drobiu Alina Rachwał
  4. Jak produkować jaja z zastosowaniem naturalnych barwników? Ioannis Mavromichalis
  5. Genetyczne podłoże cech reprodukcyjnych u drobiu Oliwia Duszyńska-Stolarska
  6. Postępowanie z pisklętami w zakładzie wylęgowym Danuta Szczerbińska
  7. Pleśniakowiec szkodnik polskich ferm Anita Zaworska
  8. Zakład wylęgu drobiu istotne ogniwo w łańcuchu produkcji wysokiej jakości jaj i mięsa drobiowego Przemysław Wieczorek
  9. Kiszone ziarno kukurydzy w żywieniu drobiu Agnieszka Misiura
  10. Biofiltry jako sposób ograniczenia emisji amoniaku Tomasz Mituniewicz
  11. Behawior gęsi Joanna Marć-Pieńkowska
  12. Komu potrzebny jest certyfikat QAFP? Katarzyna Markowska, Tadeusz Niesiobędzki
  13. Mięso marki “ADADAS” Robert Nowakowski

 

Kup prenumeratę, dostaniesz gratis segregator i Katalog Firm Drobiarskich - 95 zł  TUTAJ

Zakład wylęgu drobiu istotne ogniwo w łańcuchu produkcji wysokiej jakości jaj i mięsa drobiowego

Przemysław Wieczorek


Już po raz drugi, Cid Lines, lider innowacji w zakresie rozwiązań w dezynfekcji, zaprosił reprezentantów zakładów wylęgowych z całej Polski na konferencje szkoleniową. Tym razem odbyła się ona 7 marca 2013 roku w Centrum Konferencyjnym Falenty k. Raszyna pod Warszawą.

Behawior gęsi

Udomowienie gęsi sięga prawdopodobnie czasów starożytnego Rzymu i Grecji i było związane z rozwojem społeczności ludzkiej oraz jej osiedleniem się. Początkowo chowano gęsi głównie z pobudek kultowych i religijnych, a dopiero później do celów gospodarczych – przede wszystkim dla mięsa, tłuszczu i pierza. Niezależnie jednak czy mamy do czynienia z osobnikami udomowionymi czy wolnożyjącymi, gęsi to bardzo interesujące zwierzęta. W warunkach naturalnych są silnie związane z partnerami i potomstwem, a przysposobione przez człowieka potrafią być bardzo towarzyskie.

 

 

Tagi:

Biofiltry jako sposób ograniczenia emisji amoniaku

Jednym z głównych źródeł zanieczyszczeń środowiska naturalnego, obok przemysłu, transportu i odpadów komunalnych jest rolnictwo.

 

Tagi:

Fitobiotyki w żywieniu brojlerów alternatywą dla antybiotykowych stymulatorów wzrostu?

Od kiedy stosowanie antybiotykowych stymulatorów wzrostu zostało zakazane w UE, trwają nieustanne poszukiwania substancji o działaniu alternatywnym. Fitobiotyki z powodu wysokiej zawartości składników farmakologicznie aktywnych wydają się być bardzo obiecujące. Ogromna liczba badań in vitro i in vivo przeprowadzona na fitobiotykach potwierdziła ich szerokie zastosowanie w żywieniu drobiu m.in. poprzez stymulację pobierania paszy oraz działanie antybakteryjne, kokcydiostatyczne i przeciwpasożytnicze.

 

Genetyczne podłoże cech reprodukcyjnych u drobiu

W dobie XXI wieku dążenia hodowców mają na celu ustalenie najkorzystniejszego genotypu zwierzęcia, który w sposób istotny wpływa na jego cechy reprodukcyjne. Nowoczesna hodowla drobiu wykorzystuje osobniki cechujące się udoskonalonymi cechami reprodukcyjnymi. Nieśność należy do najistotniejszych spośród tych cech. Nieustannie opracowywane metody doskonalące nieśność stanowią jedną z głównych trendów rozwoju hodowli. Nie bez znaczenia są również prace nad eliminacją cech niekorzystnych jakim niewątpliwie jest zjawisko kwoczenia. Nowoczesne metody genetycznego doskonalenia mają istotny wpływ na poprawę efektów hodowlanych u drobiu.

 

Tagi:

Kiszone ziarno kukurydzy w żywieniu drobiu

Głównym źródłem energii w dawkach pokarmowych dla drobiu jest ziarno zbóż (zawiera najwięcej węglowodanów, występujących głównie w postaci łatwo strawnej skrobi). Podstawę skarmiania stanowią pasze roślinne (udział ziarna w dawkach to 60-80%), które muszą być uzupełniane dodatkami pochodzenia zwierzęcego.

 

Jak produkować jaja z zastosowaniem naturalnych barwników?

Pośród stosowanych powszechnie składników pasz niewiele jest takich o wysokiej koncentracji naturalnych pigmentów i są to składniki cieszące się dużym zainteresowaniem jako komponenty do produkcji w pełni naturalnych jaj dla specyficznych odbiorców.

 

 

Świat imitacją stoi. Imitacja brzmi lepiej niż podróbka i samo używanie synonimów, też jest swoistą imitacją rzeczywistości. Głośnym echem odbiła się afera wołowiny, w której była konina – czy to jest jednak podrabianie mięsa?

 

Tagi:

Pleśniakowiec szkodnik polskich ferm

Pleśniakowiec lśniący to szkodnik często występujący w kurnikach, który żeruje na paszy dla zwierząt. W naturze larwy i dorosłe osobniki najlepiej czują się i występują tam, gdzie jest gnijąca materia organiczna, a także w mącznych składnikach. To owady dokuczliwe dla kurcząt, są nosicielami wielu chorób m.in. Salmonelli oraz choroby Mareka i białaczki drobiu. Poza bezpośrednim oddziaływaniem na drób, pleśniakowce lśniące mogą wyrządzać istotne szkody w budynkach, ponieważ znane są z tego, że niszczą drewno i materiały izolacyjne podczas poszukiwania pokarmu i miejsca do przepoczwarzania się.

 

Tagi:
© 2020 Pro Agricola dom wydawniczy

Wykryto AdBlocka

 

Utrzymanie tej strony jest możliwe dzięki przychodom z reklam.
Aby móc dalej przeglądać tę stronę, prosimy o wyłączenie AdBlocka.