Strefa Trzoda

Hodowca Trzody Chlewnej 7-8/2014

W numerze:

  1. Mikotoksyny w paszy Biologiczne metody dekontaminacji Mariusz Pietras, Tomasz Misiura
  2. Serwatka jako komponent paszy w technologii żywienia na mokro Agnieszka Misiura, Tomasz Misiura
  3. Produkcja prosiąt w chlewni towarowej Marek Babicz, Marcin Hałabis, Kinga Kropiwiec 
  4. Genetyczna rola w prawidłowym wzroście i rozwoju świń Artur Mazurowski
  5. Woda w produkcji trzody chlewnej Krzysztof Karpiesiuk
  6. Puławy po raz dziewiętnasty Katarzyna Markowska
  7. Warunki środowiskowe a optymalny potencjał genetyczny świń Wanda Milewska
  8. Zwalczanie zespołu rozrodczo-oddechowego świń Andrzej Bochniak i współpracownicy
  9. Glistnica na fermie Katarzyna Jankowska
  10. Opis przypadku: Komplikacje porodowe u loszki rasy wietnamskiej Wojciech Grudzień
  11. Ekologiczny chów świń Artur Mazurowski

 

Kup prenumeratę, w prezencie otrzymasz segregator oraz KATALOG BRANŻOWY TRZODA CHLEWNA - 70 zł TUTAJ

Zwalczanie zespołu rozrodczo-oddechowego świń

 

Andrzej Bochniak i współpracownicy

Zespół rozrodczo-oddechowy świń (PRRS – porcine reproductive and respiratory syndrome) to choroba zakaźna o etiologii wirusowej. Wirus PRRS został odkryty dopiero w 1991 r. i pomimo swego stosunkowo „młodego wieku” jest dzisiaj obecny na całym świecie i w większości rejonów, gdzie hodowana jest trzoda chlewna.

Woda w produkcji trzody chlewnej

 

Krzysztof Karpiesiuk

Katedra Hodowli Trzody Chlewnej

Wydział Bioinżynierii Zwierząt UWM w Olsztynie

W żywieniu trzody chlewnej dużą uwagę przywiązuje się do ilości i jakości podawanej paszy (zawartość energii, białka, włókna, składników mineralnych i witamin), natomiast mniej zwraca się na ilość i jakość wody. Woda w produkcji zwierzęcej odgrywa bardzo ważną rolę. Pomimo, iż sama nie dostarcza składników pokarmowych, jest jednak niezbędna do właściwego funkcjonowania organizmu.

 

Wanda Milewska

UWM w Olsztynie

Nie wystarczy posiadać zwierzęta o wysokim potencjale produkcyjnym, należy jeszcze stworzyć im odpowiednie warunki środowiskowe. Bowiem nawet najlepsze zwierzęta w złych warunkach nie ujawnią swoich genetycznych możliwości. Warunki te dotyczą zarówno żywienia, jak też utrzymania świń i zależą od wielu czynników, m.in. od: rasy, płci, wieku, masy ciała, spodziewanej produkcyjności, pory roku.

Serwatka jako komponent paszy w technologii żywienia na mokro

Agnieszka Misiura, Tomasz Misiura

Lublin

Najczęściej stosowane w żywieniu świń są mieszanki pełnoporcjowe (sypkie lub granulowane) o zaw. suchej masy ok. 88%, które są podawane do automatów paszowych lub koryt. Innym system żywieniowym jest tzw. żywienie na mokro, które polega na mieszaniu wody i/lub płynnych produktów ubocznych przemysłu rolno-spożywczego z typowymi paszami suchymi, które są stosowane w postaci pojedynczych pasz lub mieszanek paszowych.

Opis przypadku: Komplikacje porodowe u loszki rasy wietnamskiej

Wojciech Grudzień

Rozwój agroturystyki w Polsce jest bezpośrednio związany z powiększaniem się pogłowie zwierząt tzw. ras ozdobnych, są to np. owca Św. Jakuba, kurka rajska, koza wełnista czy świnia wietnamska. Zwierzęta te nie mają zbyt dużych cech produkcyjnych natomiast wykazują dużą wartość reprezentatywną. Ich odmienność (będąca zaletą estetyczną) często wywołuje u ich właścicieli bezradność związana z bardzo nietypowymi aspektami fizjologicznymi dla danej rasy.

Opis

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Gatunek:            świnia domowa

Rasa:                     wietnamska

Waga:                   65 kg

Wiek:                    11 miesięcy

Wywiad

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Loszka pierwiastka; zwężenie dróg rodnych, brak bóli porodowych, silny instynkt mateczny, gniazdo wykonane ze słomy około 10 dni przed porodem, poród trwa około 3h.

               

Pomoc porodowa u stosunkowo małych świń jest zdecydowanie trudniejsza niżeli w przypadku loch typowej wielkości (140-300 kg). Związane jest to z faktem, iż zwierzęta te nie tylko są bardziej płochliwe, ale ich drogi rodne są na tyle wąskie, że znacznie utrudniają badanie ginekologiczno-położnicze.

               

Należy zawsze pamiętać, iż niezależnie od gatunku zwierzęcia, zewnętrzne narządy płciowe powinny być umyte i zdezynfekowane a przestrzeń wokół lochy odpowiednio przygotowana (np. wyłożona świeżą czystą, suchą słomą).

               

W takim przypadku najbardziej celowe jest zastosowanie kombinacji leków rozkurczowych, które spowodują rozszerzenie dróg rodnych, a następnie oksytocyny oraz preparatów wapniowych, które razem wzmocnią bóle porodowe.

               

Po podaniu leków rozkurczowych możliwa jest już drobna pomoc tj. w tym przypadku wprowadzono dłoń na głębokość około 15 cm do dróg rodnych i wyjęto 2 prosięta (martwe). Kolejne prosięta urodziły się żywe (6 sztuk) bez większych komplikacji. Urodzone prosięta zostały wzmocnione preparatami Vigorol i Farmadex B – Piglet. Loszka została także zabezpieczona antybiotykiem bakteriobójczym. Cały poród wraz zabiegami weterynaryjnymi trwał 5 godzin.

               

W dalszym postępowaniu bardzo ważnym jest zapewnienie odpowiednich warunków dla prosiąt i lochy, dlatego też nie należy zapominać o zamontowaniu sztucznej kwoki i właściwym żywieniu lochy karmiącej! Świnie wietnamskie wykazują silny instynkt gniazdowniczy, przez co matki niechętnie odchodzą od prosiąt w celu pobrania paszy. Dlatego zaleca się, by karmik z paszą był praktycznie podsuwany przed lochę. ■

Produkcja prosiąt w chlewni towarowej

 

Marek Babicz, Marcin Hałabis, Kinga Kropiwiec

Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie

Chów trzody chlewnej stanowi w Polsce jedną z głównych gałęzi produkcji zwierzęcej. Gospodarstwa zajmujące się tego typu działalnością różnią się produktem końcowym. Jedne z nich wybierają produkcję prosiąt, inne – tuczników. W tych ostatnich chów tuczników może być prowadzony w cyklu zamkniętym lub otwartym.

„Zdrowotne i genetyczne uwarunkowania chowu świń w Polsce” to tytuł tegorocznej XIX Międzynarodowej Konferencji Naukowej zorganizowanej przez Zakład Chorób Świń Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach w dniach 3-4 czerwca. Oficjalnego otwarcia konferencji dokonał Dyrektor PIWet-PIB w Puławach dr Krzysztof Niemczuk oraz prof. dr hab. Zygmunt Pejsak.

 

 

Mariusz Pietras, Tadeusz Barowicz

Instytut Zootechniki-PIB w Krakowie

 

Szacuje się, że ponad 30% światowej produkcji ziarna zbóż jest zainfekowana toksynami grzybowymi – mikotoksynami. Są one produktami przemiany materii niższych grzybów toksynotwórczych, namnażających się w paszach w okresie zbioru lub podczas ich przechowywania. Namnażaniu się grzybów sprzyjają: uszkodzenie i zabrudzenie ziarna spowodowane mechanicznym zbiorem zbóż, niestaranne dosuszenie ziarna, niewłaściwe warunki przechowywania, długotrwały transport oraz długotrwałe przechowywanie zbóż. Ogólnie ujmując grzyby preferują wilgotne środowisko, bogate w węglowodany i tlen.

Glistnica na fermie

 

Katarzyna Jankowska

PAN Olsztyn

Na przestrzeni lat w hodowli trzody chlewnej obserwuje się znaczne ograniczenie inwazji nicieni żołądkowo-jelitowych i płucnych. Prawdopodobnie jest ono wynikiem odstąpienia od chowu tradycyjnego i przejście hodowli w kierunku bardziej nowoczesnej technologii. Liczne badania dowiodły, iż wpływ na transmisję zarażenia, a tym samym na podwyższenie poziomu strat ekonomicznych wywierają takie czynniki jak: wielkość, typ produkcji oraz nieumiejętny sposób zarządzania hodowlą.

© 2020 Pro Agricola dom wydawniczy

Wykryto AdBlocka

 

Utrzymanie tej strony jest możliwe dzięki przychodom z reklam.
Aby móc dalej przeglądać tę stronę, prosimy o wyłączenie AdBlocka.