Strefa Indyk

Indyk Polski 67 (2/2019)

Najczęściej występujące błędy w odchowie indyków

Maciej Kucharski; Specjalista Chorób drobiu i Ptaków Ozdobnych, Warszawa

 

Indyk (Meleagridis gallopavo) jest ptakiem mającym wysokie wymagania odnośnie warunków wychowu. Popełnione błędy wpływają na zdrowie i produkcyjność ptaków. Są nie do zniwelowania w późniejszym wieku. A to niesie za sobą straty dla hodowcy.

Metody walki z pleśniakowcem lśniącym

Bartosz Korytkowski

 

Chrząszcz ten pochodzi z tropikalnych regionów świata. Pierwotnie dostał się do USA, lecz międzykontynentalne transportowanie pasz przyczyniło się do jego obecności w różnych stronach świata. Począwszy szczególnie od lat osiemdziesiątych ubiegłego stulecia pleśniakowiec lśniący występuje również w naszych krajowych fermach drobiu.

Choroby wirusowe indyków

Katarzyna Domańska-Blicharz; Zakład Chorób Drobiu, Państwowy Instytut Weterynaryjny – Państwowy Instytut Badawczy

 

Indyki przy zachowaniu dużej czujności mogą być doskonałym obiektem hodowlanym, gwarantującym duże zyski, jednak należy mieć świadomość istnienia pewnych zagrożeń, w tym także ze strony wirusów, które mogą tę zyskowność znacznie ograniczyć. Dobrą metodą jest praktyka uważnej obserwacji umożliwiającej hodowcy wczesne wykrycie choroby w stadzie i szybkie podjęcie odpowiednich kroków ograniczających jej rozprzestrzenienie. Najlepiej taką obserwację prowadzić kilka razy dziennie, przede wszystkim po to, aby wyrobić sobie opinię o normalnym zachowaniu ptaków, wówczas łatwiej zauważyć wszelkie anomalie.

Mikotoksykozy

Bartosz Korytkowski

 

Spożycie mikotoksyn powoduje m.in. uszkodzenia i nowotwory wątroby, uszkodzenia nerek, zaburzenia płodności, utratę apetytu. Wszystkie mikotoksyny cechuje działanie powodujące ogólne pogorszenie zdrowotności zwierząt.

Zdrowe jelito – synonim wydajności, cz. II

Iwona Stolarska; Specjalista Chorób Ptaków, Prywatna praktyka weterynaryjna, Medicalvet

 

Światowy przemysł drobiarski stał się wielomiliardowym biznesem, którego sukces zależy od zdrowia przewodu pokarmowego, co w efekcie skutkuje korzystną konwersją paszy. Choroba jelitowa u drobiu może mieć druzgocące skutki ekonomiczne dla producentów ze względu na wysoką śmiertelność i niską wydajność paszy.

Jakość mięsa drobiowego 3 Paneuropejskie Seminarium Drobiowe ZINPRO

Katarzyna Markowska

 

Zinpro Corporation, została założona ponad 45 lat temu jako rodzinna firma. Była pionierem badań nad organicznymi minerałami śladowymi i wykorzystaniem ich w celu poprawy kondycji i wydajności zwierząt. Dzisiaj Zinpro ma regionalne biura sprzedaży w 11 krajach i sprzedaje swoje produkty w ponad 70 krajach na całym świecie. Celem działalności firmy jest poprawa dobrostanu zwierząt, co przyczynia się do zwiększenia ich produkcyjności, a jednocześnie zmniejsza zapotrzebowanie na zasoby naturalne naszej planety. Badania nakierowane są także na ochronę środowiska.

Probiotyki, jako narzędzie do stabilizacji mikrobiomu jelit

Maciej Bochenek; Biochem Polska Sp. z o.o.

 

Celem włączenia probiotyków do mieszanek paszowych przeznaczonych dla indyków rzeźnych, jest intensyfikacja wyników produkcyjnych stada. Należy jednak zwrócić uwagę, że osiągnięcie tego celu jest ściśle powiązane z poprawą zdrowotności jelit. Probiotyki, według oficjalnych definicji, to żywe mikroorganizmy, które po podaniu, przynoszą korzyści gospodarzowi. Bazując na tej definicji, ta grupa dodatków paszowych w żywieniu indyków, zaczyna swoje działanie właśnie w obszarze poprawy zdrowotności układu pokarmowego, poprzez kilka mechanizmów, bezpośrednich jak i pośrednich.

Pokrzywa zwyczajna i Krwawnik pospolity w żywieniu indyków rzeźnych

Krzysztof Damaziak, Brygida Kruzińska; Zakład Hodowli Drobiu, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie

 

Rosnąca świadomość społeczeństwa i zrozumienie problemu wynikającego ze stosowania antybiotyków w paszach przyczyniło się do zmian w produkcji. Zagrożeniem okazały się pozostałości zastosowanych substancji w mleku czy mięsie, które mają szkodliwy wpływ na zdrowie człowieka (Anadón 2006). Od momentu wprowadzenia zakazu w 2006 r. przez kraje Unii Europejskiej stosowania antybiotykowych stymulatorów wzrostu w paszach, rozpoczęto poszukiwania alternatyw. Zakaz ten ograniczył również w znacznym stopniu import mięsa do krajów europejskich z miejsc, gdzie w trakcie chowu nadal używa się antybiotyków rutynowo jak np. z Australii czy USA.

Rodzaje naturalnych substancji aktywnych w profilaktyce zdrowia stad drobiu

Katarzyna Jankowska; PAN Olsztyn

 

Od momentu wprowadzenia zakazu stosowania stymulatorów wzrostu (1 stycznia 2006 r.), jakimi były antybiotyki (aureomycyny, bacytracyny, penicyliny, streptomycyny, terramycyny i avilamycyny), przemysł paszowy zaczął poszukiwać alternatywy. Okazało się bowiem, że zarówno zioła, jak i wszelkiego rodzaju preparaty ziołowe ze swoimi substancjami czynnymi w składzie tj. garbnikami, olejkami eterycznymi, flawonoidami, glikozydami itp., wpływają pozytywnie na organizm, poprzez pobudzanie układu immunologicznego do obrony przed patogenami.

© 2020 Pro Agricola dom wydawniczy

Wykryto AdBlocka

 

Utrzymanie tej strony jest możliwe dzięki przychodom z reklam.
Aby móc dalej przeglądać tę stronę, prosimy o wyłączenie AdBlocka.