Strefa Indyk

Indyk Polski 68 (3/2019)

IP68 3.2019 okl

 W numerze:

  1. Wpływ rodzaju paszy na wydajność indyków Stanisław Wężyk, Ryszard Gilewski
  2. Rynek pasz dla drobiu Tomasz Rokicki 
  3. Po co indykom włókno? Katarzyna Jankowska
  4. Sole kwasu masłowego Martyna Wilk
  5. Genetyczne rozwiązania dla potrzeb lokalnych: Hybrid Turkeys tworzy nowy kompleks hodowli zarodowej w Europie
  6. Seminarium Kartzfehn Joanna Stopa, Paweł Waligórski
  7. Produkcja indyków w I półroczu 2019 r. Marcin Biegański
  8. Stres oksydacyjny i metody jego łagodzenia Jakub Ceregrzyn, Monika Wiśniewska, Justyna Batkowska
  9. Wady mięsa indyczego Anna Wilkanowska
  10. Schorzenia oczu u indyków Maciej Kucharski
  11. Kontrola zdrowia łap Bartosz Korytkowski
  12. Jakie nowe wyzwania w ochronie zdrowia indyków przyniesie przyszłość? Agnieszka Wilczek-Jagiełło
  13. Krzywica u indyków na etapie odchowu Iwona Stolarska
  14. Kokcydioza indyków Czy rzeczywiście ma znaczenie? Izabela Wesołowska
  15. Zakaźne zapalenie krtani i tchawicy (ILT) specyfika choroby u indyków Agnieszka Wilczek-Jagiełło
  16. Drugie pokolenie hodowców inwestuje w nowoczesność Wywiad z Krzysztofem Panasiukiem – właścicielem fermy wyposażonej w karmidła misowe Titan™
  17. Święto Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach i uroczystość nadania tytułu Doktora Honoris Causa prof. Janowi Jankowskiemu z UWM w Olsztynie
  18. Stany zapalne stawów u indyków na tle nowo poznanych reowirusów TARV Agnieszka Wilczek-Jagiełło

 

Kup ten numer - 15 zł TUTAJ

Kup prenumeratę, w prezencie otrzymasz segregator i Katalog Firm Drobiarskich 2017/2018 - 60zł  TUTAJ

 

Stany zapalne stawów u indyków na tle nowo poznanych reowirusów TARV

Agnieszka Wilczek-Jagiełło

 

Ptasie reowirusy powszechnie występują u drobiu domowego. Większość z nich uznawana jest za niepatogenne dla ptaków na fermach. Potwierdzono jednak, że niektóre z gatunków reowirusów mogą odpowiadać za stany zapalne przewodu pokarmowego, wątroby, serca, choroby neurologiczne, schorzenia dróg oddechowych, a także stany zapalne stawów i pochewek ścięgnowych u kurcząt oraz u indyków. Objawy towarzyszące zakażeniu reowirusem w dużej mierze zależne są od wieku ptaków, ich statusu immunologicznego, serotypu wirusa, oraz ekspozycji na wirusa (doustnie, przez drogi oddechowe, przez zranienia na podeszwach stóp).

Święto Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach i uroczystość nadania tytułu Doktora Honoris Causa prof. Janowi Jankowskiemu z UWM w Olsztynie

Katarzyna Markowska, Dariusz S. Minakowski

 

W dniu 15 maja 2019 r. odbyła się uroczystość z okazji 50-lecia jubileuszu Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach, którą uświetniło nadanie tytułu doktora honoris causa prof. Janowi Jankowskiemu z UWM w Olsztynie. Święto uczelni w Siedlcach było także okazją do zaprezentowania dotychczasowego dorobku i rozwoju Uniwersytetu na przestrzeni 50 lat.

Drugie pokolenie hodowców inwestuje w nowoczesność Wywiad z Krzysztofem Panasiukiem – właścicielem fermy wyposażonej w karmidła misowe Titan™

Drugie pokolenie hodowców drobiu jest często bardzo otwarte na nowatorskie, nowoczesne rozwiązania. Lepiej niż inni rozumieją potrzebę inwestowania, która jest warunkiem rozwoju. Mają jednak nadzieję, że ceny rynkowe pozostaną korzystne w perspektywie długoterminowej i zapewnią finansowe bezpieczeństwo.

Zakaźne zapalenie krtani i tchawicy (ILT) specyfika choroby u indyków

Agnieszka Wilczek-Jagiełło

 

Zakaźne zapalenie krtani i tchawicy (ang. ILT – infectious laryngotracheitis) to ważna ekonomicznie wirusowa choroba kur, kurcząt, ale także bażantów i pawi. Zakażenie wirusem ILT odnotowuje się również u indyków. Jest to choroba wysoce zakaźna, która może przejawiać się szerokim spektrum nasilenia objawów klinicznych w obrębie górnych dróg oddechowych.

Kokcydioza indyków Czy rzeczywiście ma znaczenie?

Izabela Wesołowska; Uniwersytet Przyrodniczy Poznań

 

Mimo iż artykuły o kokcydiozie indyków pochodzą już z 1929 roku, znaczenie ekonomiczne występowanie tych pasożytów na fermach drobiu było przez długi czas niedoceniane – tak przez hodowców jak i lekarzy weterynarii – w przeciwieństwie do kokcydiów kurcząt. Kokcydioza jest chorobą pasożytniczą jelit wywoływaną przez jednokomórkowe pierwotniaki z rodzaju Eimeria. Znamy kilka gatunków Eimeria spp. zasiedlających jelita indyków – ich cykl życiowy, preferowane fragmenty jelit, patogenność, diagnostykę oraz znaczenie przy optymalizacji produkcji zostaną krótko omówione.

Krzywica u indyków na etapie odchowu

Iwona Stolarska - specjalista chorób ptaków, Prywatna praktyka weterynaryjna, MEDICALVET

 

Szybki wzrost i rozwój współczesnych indyków rzeźnych spowodował wystąpienie problemów szkieletowych (głównie kończyn), zmniejszając tym samym wydajność rzeźną, a zwiększając poziom selekcji i upadkowość końcową. Straty wynikające z selekcji lub upadków indorów na omawianym tle zwykle w późnej fazie tuczu wynosi od 4 do 6%. Chociaż część strat wynika z chorób zakaźnych, nieinfekcyjne przyczyny, takie jak niedobór witaminy D, wapnia czy fosforu są nadrzędną przyczyną chorób szkieletowych. Deformacje nóg i nieprawidłowości w ich budowie zaczynają się już na wczesnym etapie życia i bardzo często determinują wynik końcowy stada, ponieważ niekorzystnie wpływają na dobrostan indyków i tempo wzrostu.

Jakie nowe wyzwania w ochronie zdrowia indyków przyniesie przyszłość?

Agnieszka Wilczek-Jagiełło

 

Wiele czynników wpływa na zdrowie utrzymywanych na fermach indyków i na opłacalność hodowli. Jednocześnie sytuacja jest bardzo dynamiczna i nieustannie się zmienia. Oznacza to, że dawne standardy wyznaczone w zakresie ochrony zdrowia indyków i wprowadzane programy profilaktyczne niekoniecznie będą skuteczne dzisiaj. Drobnoustroje atakujące indyki, ale także pozostałe zwierzęta, podlegają nieustającym mutacjom i zmianom genetycznym, co oczywiście utrudnia prowadzenie efektywnego leczenia i wprowadzanie skutecznych szczepionek. Dodatkowo, jest zdecydowanie większy przepływ materiału hodowlanego, pasz, elementów wyposażenia kurnika, a to wszystko powoduje napływ obcogatunkowych drobnoustrojów i rozwój nowych, nieznanych dotychczas jednostek chorobowych.

Kontrola zdrowia łap

Bartosz Korytkowski

 

Podłoże genetyczne i środowisko w jakim przebywają ptaki to dwa najważniejsze elementy decydujące o wyniku ekonomicznym. W produkcji drobiarskiej bardzo ważnym zagadnieniem jest zapewnienie ptakom dobrostanu. Zapalenie skóry poduszki stopy (FPD) lub strupy na poduszce (scabby foot pads) są istotnymi parametrami tego dobrostanu w intensywnym systemie utrzymania. Przede wszystkim uzależnione jest ono od higieny chowu, jakości ściółki oraz właściwego zarządzania stadem. Problem dotyczący głównie uszkodzeń podeszwy u indyków i kurcząt brojlerów, związany jest z ograniczeniem lokomotoryki. Zapalenie skóry podeszwy stopy to jednostka chorobowa wielce istotna z ekonomicznego punktu.

Schorzenia oczu u indyków

Maciej Kucharski; specjalista chorób drobiu i ptaków ozdobnych

 

Zaburzenia w prawidłowym funkcjonowaniu oczu są jednym z częściej pojawiających się schorzeń tego narządu zmysłów u ptaków. Pojawiające się zmiany, czy to na powiekach, spojówkach czy samej gałce ocznej wpływają na produkcyjność ptaków, a to przedkłada się na straty dla producenta. Przechorowanie chorób zakaźnych również może przyczynić się do powstania w oku zmian patologicznych, niemożliwych do wyleczenia. Do tego dochodzą rozmaite uszkodzenia narządu wzroku w wyniku urazów mechanicznych i powikłania tych urazów przez bakterie czy wirusy. Wektorami wspomnianych czynników zakaźnych mogą być również owady.

© 2020 Pro Agricola dom wydawniczy

Wykryto AdBlocka

 

Utrzymanie tej strony jest możliwe dzięki przychodom z reklam.
Aby móc dalej przeglądać tę stronę, prosimy o wyłączenie AdBlocka.