Strefa Indyk

Indyk Polski 70 (1/2020)

IP70 1.2020 okl

 W numerze:

  1. Szlachetne białka roślinne w żywieniu drobiu Martyna Wilk
  2. Indyki w programie BIOSTRATEG Jan Jankowski
  3. TOP 10 największych producentów pasz na świecie
  4. Selen w diecie indyków Bartosz Korytkowski
  5. Ogniska ptasiej grypy przypominają o znaczeniu bioasekuracji Grelavi
  6. Grypa ptaków - objawy chorobowe, bioasekuracja, zasady uzyskiwania odszkodowań
  7. Skuteczna bioasekuracja na fermie drobiu Bentley Polska
  8. Finansowe formy wsparcia w związku z wystąpieniem ptasiej grypy Przemysław Lech
  9. Produkcja indyków w Polsce w 2019 r. Marian Biegański
  10. Kanibalizm u indyków. Przyczyny i strategie działania Iwona Stolarska
  11. Koronawirusy indyków Katarzyna Domańska-Blicharz
  12. Rodzaje materiałów ściółkowych Michelle Paradowska, Jakub Biesek, Sebastian Wlaźlak, Mirosław Banaszak
  13. Kokcydioza indyków Agnieszka Wilczek-Jagiełło
  14. Automatyczne wagi na fermach - korzyści dla hodowcy Oliwia Duszyńska-Stolarska
  15. Polagra Premiery podsumowanie

Kup ten numer - 15 zł TUTAJ

Kup prenumeratę, w prezencie otrzymasz segregator i Katalog Firm Drobiarskich 2017/2018 - 60zł  TUTAJ

Automatyczne wagi na fermach - korzyści dla hodowcy

Oliwia Duszyńska-Stolarska; Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy

 

Regularny pomiar masy ciała ptaków stanowi nieodłączny element produkcji drobiarskiej. Kontrola tego wskaźnika daje możliwość obserwacji tempa przyrostów w danym stadzie. Bieżący pomiar jest źródłem informacji o stanie zdrowia ptaków i wykorzystaniu paszy. Uzyskane wyniki pozwalają ponadto uwidocznić wszelkie, objawiające się spadkiem tempa wzrostu, nieprawidłowości, na które niezwłocznie należy zwrócić uwagę.

Polagra Premiery podsumowanie

Międzynarodowe Targi Rolnicze Polagra Premiery z liczbą prawie 30 000 uczestników, prezentacją prawie 400 marek oraz 150 absolutnych nowości produktowych przypieczętowało swoje miejsce wśród najważniejszych wydarzeń branży rolniczej w Polsce. Premiery, wiedza i biznes – tak w skrócie można podsumować zakończone w niedzielę Międzynarodowe Targi Rolnicze Polagra Premiery. Profesjonaliści z branży spotkali się w Poznaniu po raz ósmy.

Kokcydioza indyków

Agnieszka Wilczek-Jagiełło

 

Kokcydioza to jedna z najważniejszych chorób pasożytniczych ptaków powodowana przez pierwotniaki rodzaju Eimeria. Pasożyty te są szeroko rozpowszechnione w stadach indyków i mogą być przyczyną znaczących strat ekonomicznych, porównywalnych z tymi w stadach kurcząt rzeźnych. Zaskakujące jest jednak to, że badacze poświęcili dotychczas stosunkowo mało uwagi kokcydiozie indyków, a pomimo licznych podobieństw, kokcydioza kurcząt i indyków różni się w wielu aspektach klinicznych. Poszczególne gatunki kokcydiów są bowiem wysoce specyficzne dla określonego gospodarza. Tak więc, gatunki odpowiedzialne za infekcje kurcząt, nie będą powodowały rozwoju zakażenia u indyków i na odwrót.

Rodzaje materiałów ściółkowych

Michelle Paradowska, Jakub Biesek, Sebastian Wlaźlak, Mirosław Banaszak; Uniwerytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy

 

Utrzymanie drobiu oraz innych zwierząt gospodarskich wiąże się z zapewnieniem im warunków, które nie są szkodliwe dla ich stanu zdrowia, nie powodują uszkodzeń ani obrażeń ciała, a także zapewniają swobodę ruchu.

Koronawirusy indyków

Katarzyna Domańska-Blicharz; Zakład Chorób Drobiu, Państwowy Instytut Weterynaryjny – Państwowy Instytut Badawczy

 

Koronawirus indyków (ang. turkey coronavirus – TCoV) to ptasi koronawirus należący do tego samego rodzaju Gammacoronavirus, podrodzaju Igacovirus, co wirus zakaźnego zapalenia oskrzeli (ang. infectious bronchitis virus – IBV). Nazwa koronawirus wywodzi się z charakterystycznego wyglądu w mikroskopie elektronowym, który nadają posiadane na powierzchni cząsteczki charakterystyczne struktury powierzchniowe tworzone przez białko S. Oprócz podobnego obrazu w mikroskopie elektronowym oba wirusy mają bardzo podobne genomy o homologii na poziomie 82-85%, a część która je najbardziej różni to gen białka S, którego podobieństwo wynosi zaledwie 31-43%. To właśnie białko S rozpoznaje charakterystyczne receptory na powierzchni komórki docelowej inicjując endocytozę. W ten sposób wirus transportowany jest do wnętrza komórki. 

Kanibalizm u indyków. Przyczyny i strategie działania

lek. wet. Iwona Stolarska; Specjalista Chorób Ptaków, Prywatna praktyka lekarska MEDICALVET

 

Dziobanie i zachowania kanibalistyczne są uważane za poważne problemy, których konsekwencją jest pogorszenie dobrostanu zwierząt oraz olbrzymie straty finansowe dla producentów drobiu. Dziobanie jest naturalnym wyrazem dominacji w stadach drobiu. Zwłaszcza dla indyków zachowania agresywne determinują hierarchię w stadzie. Indyki walczą nie tylko o pierwszeństwo przy punktach karmienia czy pojenia, ale także o zajęcie najlepszego miejsca w obiekcie, o ustalenie ważności osobniczej między sobą. Dominujące ptaki będą dziobać uległych członków stada. Niestety, dziobanie może być również wyuczonym zachowaniem i jest wzmacniane przez obserwację stada przez inne ptaki.

Produkcja indyków w Polsce w 2019 r.

Marian Biegański; „Indyk Lubuski”

 

Produkcja indyków w Polsce w 2019 r. przebiegała w dosyć korzystnej sytuacji rynkowej, przy zrównoważonej podaży i popycie na mięso i przetwory z indyków. Sprzedaż piskląt indyczych wyniosła 51 153 tys. szt. i była wyższa o 7,5% niż w roku poprzednim. Skup indyków osiągnął 584 tys. ton, czyli więcej o 5,5% niż w roku 2018.

Finansowe formy wsparcia w związku z wystąpieniem ptasiej grypy

Przemysław Lech; adwokat, www.prawnikhodowcy.pl

 

Wysoce zjadliwa grypa ptaków jest chorobą wiążącą się z likwidacją stada. Za tę likwidację należy się odszkodowanie ze środków Skarbu Państwa, tak jak przy okazji zwalczania każdej innej choroby zakaźnej zwierząt. Oprócz tego hodowcy, którzy ponieśli innego rodzaju szkodę, mogą się ubiegać o inne dodatkowe formy wsparcia finansowego. Najpierw jednak parę słów o odszkodowaniu.

Skuteczna bioasekuracja na fermie drobiu

Bentley Polska

 

Około 30 lat temu w Wielkiej Brytanii powstał pomysł na utylizację padłych zwierząt i produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego w miejscu ich wytworzenia przy zastosowaniu specjalnych pieców. Ograniczono tym samym transport, a przez to zagrożenie skażenia środowiska. Największy producent tego typu urządzeń, brytyjska firma Waste Spectrum rozpowszechniła urządzenia w całej Europie oraz na pozostałych kontynentach. Dystrybuowane przez firmę Bentley Polska specjalistyczne piece do utylizacji padłych zwierząt oraz produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego już od około 20 lat, z powodzeniem i w zgodzie z obowiązującym prawem pracują w Polsce.

© 2020 Pro Agricola dom wydawniczy

Wykryto AdBlocka

 

Utrzymanie tej strony jest możliwe dzięki przychodom z reklam.
Aby móc dalej przeglądać tę stronę, prosimy o wyłączenie AdBlocka.