Strefa Bydło

Hodowca Bydła 3/2013

HB 3.2013 okl

W numerze:

  1. Zmiany wydajności oraz składu mleka w zależności od warunków utrzymania Iwona Radkowska, Adam Radkowski
  2. Mniej kulawizn na fermie więcej mleka w oborze Maciej Adamski, Paula Zabłocka
  3. Jak zapewnić dobre warunki do leżenia? Wojciech Neja
  4. Grupa Belgijskiej Białobłękitnej testuje przydatność rasy w krzyżowaniu z Holstein BBG
  5. Pinzgauer – rasa długowieczna Henryk Pawlak
  6. Bakterie rodzaju Streptococcus jako przyczyna mastitis u krów Agnieszka Wilczek-Jagiełło
  7. Znaczenie pasz pozyskiwanych z użytków zielonych w produkcji mleka Ewa Stamirowska-Krzaczek
  8. Dużo zielonki z dobrych mieszanek Piotr J. Domański
  9. Zastosowanie podsiewów w renowacji użytków zielonych Michał Mendra, Jerzy Barszczewski
  10. Sposoby odnawiania zdegradowanych użytków zielonych Kazimierz Grabowski
  11. Wykorzystanie runi z trwałych użytków zielonych w produkcji wołowiny Krzysztof Bilik
  12. Folia w technologiach produkcji sianokiszonki Marek Gaworski
  13. Testy nowej folii Silotite PRO 750 mm Rafał Świecki
  14. Techniczne aspekty produkcji sianokiszonki Marek Gaworski
  15. Zabiegi uprawowe Aby kukurydza dobrze plonowała Anna Weber, Hubert Waligóra
  16. Wymagania glebowe i pokarmowe kukurydzy Anna Weber, Hubert Waligóra
  17. Kukurydza wolna od chwastów Jak skutecznie ochronić uprawę przed chwastami? Robert Smorawski, Paweł Talbierz
  18. Siarka jako pierwiastek warunkujący wysokie plony kukurydzy Anna Weber, Hubert Waligóra

 

Kup prenumeratę, w prezencie otrzymasz segregator i Album "Znane i mniej znane rasy bydła"- 90 zł  TUTAJ

Iwona Radkowska, Instytut Zootechniki – PIB, Dział Technologii, Ekologii i Ekonomiki Produkcji Zwierzęcej. Balice k/Krakowa
Adam Radkowski, Instytut Produkcji Roślinnej/Zakład Łąkarstwa Uniwersytet Rolniczy w Krakowie

 

W ostatnich latach nastąpił znaczny postęp i wzrost wydajności mlecznej krów. Niesie to za sobą konieczność stworzenia krowom odpowiednich warunków utrzymania oraz stosowania zbilansowanego żywienia. Odbiorcy mleka stawiają także coraz wyższe wymagania co do jakości surowca. Sprostanie tym wymaganiom związane jest z ponoszeniem wysokich nakładów inwestycyjnych nie tylko na uruchomienie produkcji, ale również na jej rozwój.

 

 

Wojciech Neja
Katedra Hodowli Bydła, Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy

 

Zachowanie bydła w ciągu doby można podzielić na okresy aktywności (ruch, picie, pobieranie paszy) i odpoczynku (stanie i leżenie). Leżenie jest jedną z głównych i ważniejszych form zachowań bydła. Według różnych autorów prowadzących badania etologiczne, bydło wypoczywa leżąc od 7 do 18 godzin, przy czym cielęta w pozycji leżącej spędzają 16-18 godzin, kładąc się i wstając 30-40 razy, natomiast krowy mleczne leżą od 10 do 14 godzin na dobę w 15-20 okresach odpoczynku. W przypadku krów mlecznych leżenie wpływa korzystnie na produkcję mleka, poprzez zwiększenie o 30% krążenia krwi w wymieniu. Mając to na uwadze należy bydłu, a w szczególności krowom mlecznym, zapewnić komfortowe warunki do leżenia lub poprawić istniejące, jeżeli tego wymagają.

 

Anna Weber, Hubert Waligóra
Katedra Agronomii, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

 

Zapotrzebowanie kukurydzy na siarkę jest stosunkowo niewielkie, jednak ze względu na funkcje jakie spełnia nie można o niej zapomnieć przy planowaniu nawożenia. Pierwiastek ten warunkuje nie tylko wzrost plonu, ale również poprawia jego parametry jakościowe.

 

Austria jest ojczyzną wielu ras bydła. Jedną z nich jest rasa pincgauska, częściej zwana pincgauer od nazwy regionu (Pinzgau) leżącego w pobliżu Salzburga. Jak podają niektóre źródła, podobno już około 500. roku pasterze alpejscy wypasali to bydło na niewielkich, skalistych, górskich pastwiskach. Natomiast bardziej wiarygodne wydają się być zapiski o rasie z XVII w. i księgi zwierząt hodowlanych z XVIII w., co pozwala przypuszczać, że założenie ich musiało być poprzedzone wieloletnimi pracami selekcyjnymi.

 

Agnieszka Wilczek-Jagiełło
Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie

 

Zapalenie gruczołu mlekowego krów może mieć bardzo różną etiologię m.in. może być wywoływane przez bakterie, grzyby, mykoplazmy, algi, a nawet wirusy. W przeważającej liczbie (ponad 90%) za mastitis odpowiedzialne są bakterie. Paciorkowce (Streptococcus agalactiae, Streptococcus dysgalactiae, Streptococcus uberis) należą natomiast, obok gronkowców do najczęściej izolowanych gatunków bakteryjnych z przypadków mastitis u krów.

 

Tagi:

Mniej kulawizn na fermie więcej mleka w oborze

Maciej Adamski, Paula Zabłocka
Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu

 

Środowisko w jakim zmuszone jest do życia bydło mleczne w hodowli intensywnej, zostało stworzone głównie z myślą o wygodzie ludzi – często z pominięciem komfortu samych zwierząt. Zaniedbania w tej sferze przyczyniają się jednak do drastycznego zmniejszenia opłacalności produkcji. Jednym z najczęstszych czynników generujących straty jest wysoki poziom brakowania z tytułu schorzeń racic (sięgający nawet 15%). U sztuk dotkniętych „kulawizną” obserwuje się zmniejszoną produkcję mleka oraz problemy z zacieleniem. Wpływa to na wzrost kosztów leczenia oraz zwiększony remont stada. Koszty poniesione przez hodowcę z tego tytułu mogą sięgać nawet 1000 złotych za chorą sztukę. Warto więc poświęcić szczególną uwagę zdrowiu kończyn naszych krów. Co możemy zrobić, ażeby ograniczyć poziom występowania kulawizn w stadach?

 

 

Marek Gaworski
Katedra Organizacji i Inżynierii Produkcji, SGGW w Warszawie

 

Cechą wyróżniającą nowoczesne technologie produkcji sianokiszonki jest włączenie w ich realizację równie nowoczesnego sprzętu technicznego, gwarantującego wysoką wydajność pracy, nienaganną jakość zbieranego i zakiszanego materiału roślinnego, a także niski poziom jego strat. Bogata gama dostępnych na rynku i użytkowanych w gospodarstwach maszyn do produkcji sianokiszonki stanowi niewątpliwie komfortową sytuację w chwili rozpoczęcia sezonu pracy na powierzchni użytków zielonych.

 

 

Testy nowej folii Silotite PRO 750 mm

Rafał Świecki
British Polythene Industrues, Formipac

 

Dzięki uprzejmości, naszego dystrybutora folii, firmy Blattin oraz pana Mateusza Makarewicza, który usługowo robi sianokiszonkę w belach – owinęliśmy około 80 bel folią Silotite PRO. Test odbył się w lipcu 2012 roku. Do owijania użyto folii Silotite PRO o grubości 19 mikronów i szerokości 750 mm, oraz praso-owijarki Krone CombiPack Multicut 1500+. Owijaliśmy wykę, którą Pan Mateusz karmi swoje bydło.

 

© 2020 Pro Agricola dom wydawniczy

Wykryto AdBlocka

 

Utrzymanie tej strony jest możliwe dzięki przychodom z reklam.
Aby móc dalej przeglądać tę stronę, prosimy o wyłączenie AdBlocka.