Strefa Bydło

Hodowca Bydła 12/2015

Krzysztof Bilik

Instytut Zootechniki PIB, Dział Żywienia Zwierząt i Paszoznawstwa

 

Ilość energii, jaką pobierają wysokomleczne krowy w ciągu pierwszych trzech miesięcy laktacji, z reguły nie jest adekwatna do potrzeb pokarmowych, co sprawia, że powstaje jej niedobór pokrywany z rezerw organizmu, a we krwi gromadzą się ciała ketonowe. Niedobór energii w żywieniu krów po wycieleniu obejmuje znaczną część ich populacji, a u około 30% zwierząt stwierdza się podkliniczną lub kliniczną ketozę. W efekcie z tego powodu powstają straty w produkcji mleka, szacowane na poziomie 600-1000 kg mleka od krowy w okresie laktacji.

Zabiegi modyfikujące wartość odżywczą oraz właściwości funkcjonalne materiałów paszowych

Dariusz Minakowski, Jarosław Zabielski

WSA Łomża

 

Większość materiałów paszowych przeznaczonych do żywienia zwierząt poddawanych jest różnym zabiegom technologicznym, które modyfikują ich wartość pokarmową i właściwości funkcjonalne. Dotyczy to przede wszystkim ziarna zbóż, nasion roślin strączkowych, produktów ubocznych przemysłu rolno-spożywczego i innych.

Tadeusz Barowicz, Władysław Brejta

Instytut Zootechniki-PIB w Krakowie

 

Jeszcze nie tak dawno statystyczny Polak spożywał około 16 kg mięsa wołowego na głowę rocznie, a ostatnio nawet niecałe 2 kg. Powodem takiego stanu rzeczy jest ciągle nienajlepsza jakość krajowej wołowiny, stosunkowo wysoka cena mięsa kulinarnego oraz brak wiedzy konsumentów na temat walorów oraz zalet tego mięsa. Polski konsument zdecydowanie preferuje kulinarne mięso wieprzowe oraz drobiowe. Producenci wołowiny jednak liczą, że sytuacja się poprawi, gdy hodowla bydła ras mięsnych będzie się szybciej rozwijać, a na rynek trafi więcej dobrej jakości mięsa wołowego.

Tagi:

Jolanta Oprządek

Instytut Genetyki i Hodowli Zwierząt PAN w Jastrzębcu

 

                Wołowina należy do najwartościowszych mięs pod względem wartości odżywczych, o czym decyduje podstawowy skład chemiczny oraz zawartość składników egzogennych. Wołowina jest mięsem średnio kalorycznym – wartość kaloryczna wołowiny zależy od tego, ile jest w niej tłuszczu. Przy obecnych tendencjach żywieniowych w kierunku obniżenia poziomu energetycznego żywności, czynnik ten odgrywa istotną rolę. Zawiera sporo fosforu niezbędnego do budowy kości, regulujący gospodarkę wodną potas, wspomagający działanie serca magnez, krwiotwórcze żelazo i poprawiający odporność oraz kondycję skóry.

Tagi:

Marek Gaworski

Katedra Organizacji i Inżynierii Produkcji

SGGW w Warszawie

Michał Boćkowski

 

Zarówno krowy jak i inne grupy bydła mlecznego wymagają zagwarantowania bezpieczeństwa w kontakcie z techniczną infrastrukturą pomieszczeń inwentarskich. W szczególności dotyczy to miejsc stałego kontaktu, a do takich zalicza się podłoże, po którym bydło się przemieszcza i na którym leży.

Tagi:

O czym świadczy wysoki poziom mocznika we krwi bydła?

Maciej Adamski, Bartosz Kłos

UP Wrocław

Jedną z podstawowych zasad prawidłowego żywienia krów mlecznych jest zbilansowanie dawki pod względem białkowo- energetycznym. Wzajemny bilans tych dwóch składników decyduje o sukcesie zarówno ekonomicznym, jak i hodowlanym każdego gospodarstwa. Dobrze odżywione krowy osiągają wysoką mleczność, nie mają problemów z rozrodem, racicami, komórkami somatycznymi. Pozwala to osiągnąć hodowcy zarówno zadowolenie finansowe, jak i satysfakcję z pracy.

Jak to robią w Kanadzie… Pomysł na „Mleczne Królowe”

Gaworski Marek

SGGW w Warszawie

 

Każdy pomysł jest dobry, by promować produkcję mleka i jej głównych uczestników. W czasie tegorocznego Festiwalu Kukurydzy w Agassiz to właśnie „Dairy Queens”, czyli „Mleczne Królowe” wzbudziły największe zainteresowanie wśród osób uczestniczących w uroczystościach podsumowujących sezon produkcji kukurydzy.

Brak rui u krów na tle zaburzeń czynności jajników

Karol Kotowski

Kępno

 

Publikacje ostatnich lat wskazują, że nastąpił wyraźny spadek płodności krów mlecznych. Dane źródłowe donoszą, że na świecie tylko około 20% krów zostaje zacielonych po pierwszym zabiegu unasieniania. W Polsce z powodu zaburzeń w rozrodzie brakuje się najwięcej krów, odsetek ten wynosi 35-40%.

Tagi: ,
© 2020 Pro Agricola dom wydawniczy

Wykryto AdBlocka

 

Utrzymanie tej strony jest możliwe dzięki przychodom z reklam.
Aby móc dalej przeglądać tę stronę, prosimy o wyłączenie AdBlocka.