Strefa Bydło

Hodowca Bydła 6/2017

HB 6.2017 okl

W numerze:

  1. Żywienie pastwiskowe krów a przydatność technologiczna mleka Anna Wilkanowska
  2. Rola żywienia w produkcji mleka wysokiej jakości Krzysztof Bilik
  3. Dobrostan żywieniowy Katarzyna Sobocińska
  4. Właściwa kondycja krów w okresie zasuszania Józef Krzyżewski
  5. Żywienie krów w czasie upałów Robert Szulc, Urszula Kołosowska
  6. Czekając na dój: higiena i bezpieczeństwo Marek Gaworski, Michał Boćkowski
  7. Intensywny odchów cieląt i jałówek Marta Kalicia, Maciej Adamski
  8. Trudny okres okołoporodowy Katarzyna Jankowska
  9. Zastosowanie termografii u bydła Dorota Godyń
  10. Kontrola i profilaktyka mastitis Agnieszka Wilczek-Jagiełło
  11. Szkodniki w kukurydzy Wojciech Neja
  12. Wytrzymałe, zdrowe i wydajne białogrzbiete warto trzymać Tomasz Kodłubański
  13. 25-lecie Trouw Nutrition Polska. Holenderska firma obecna na polskim rynku od 25 lat

 

Kup prenumeratę, w prezencie otrzymasz segregator i Album "Znane i mniej znane rasy bydła"- 90 zł  TUTAJ

25-lecie Trouw Nutrition Polska. Holenderska firma obecna na polskim rynku od 25 lat

W ubiegłym tygodniu swój jubileusz 25-lecia na rynku polskim, świętował lider wśród producentów premiksów witaminowo-mineralnych oraz specjalistycznych dodatków paszowych dla zwierząt gospodarskich.

Wytrzymałe, zdrowe i wydajne białogrzbiete warto trzymać

Tomasz Kodłubański


Bydło białogrzbiete przeszło długą drogę od prawie całkowitego wyginięcia w Polsce w drugiej połowie XX wieku aż po odrodzenie w początku XXI wieku na skutek systematycznych działań Katedry Hodowli i Ochrony Zasobów Genetycznych Bydła Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, który w pierwszym dziesięcioleciu tego stulecia wdrożył program ochrony zasobów genetycznych bydła białogrzbietego.

Szkodniki w kukurydzy

Wojciech Neja


Kukurydza jak każda roślina uprawna jest atakowana przez choroby oraz szkodniki. Zbyt częsta uprawa kukurydzy, jak i innych roślin zbożowych na tym samym polu powoduje rozwój szkodników. Aby zminimalizować ich skutki w postaci utraty plonu oraz pogorszenia jego jakości należy prowadzić prawidłową agrotechnikę i właściwą ochronę roślin. 

Kontrola i profilaktyka mastitis

Agnieszka Wilczek-Jagiełło

Zapalenie gruczołu mlekowego – mastitis to choroba często dotykająca samice, zwłaszcza te cechujące się wysoką wydajnością mleczną. Mastitis generuje ogromne straty ekonomiczne, które są rezultatem zarówno obniżenia jakości pozyskiwanego mleka i jego nieprzydatnością w przetwórstwie, wydatkami związanymi z leczeniem chorych zwierząt, ich brakowaniem, a niekiedy także upadkami.

Zastosowanie termografii u bydła

Dorota Godyń, Instytut Zootechniki Państwowy Instytut Badawczy Dział Technologii, Ekologii i Ekonomiki Produkcji Zwierzęcej, Balice k. Krakowa

Zastosowanie kamery termograficznej cieszy się obecnie bardzo dużym zainteresowaniem. Sprzęt do pomiarów promieniowania cieplnego dość często wykorzystywany jest do monitorowania utraty ciepła z budynków, zawilgoceń, przy ocenie prac izolacyjnych. Kamery termograficzne umożliwiają także kontrolę instalacji grzewczych, energetycznych, różnego typu kotłów,  pieców, instalacji chłodniczych oraz innych urządzeń, w których do określenia prawidłowego działania konieczna jest wizualizacja promieniowania cieplnego. Obecnie technika ta coraz powszechniej używana jest w medycynie, weterynarii oraz badaniach z zakresu produkcji zwierzęcej. W tym aspekcie w literaturze polskiej i światowej coraz więcej odnaleźć można materiałów poświęconych zastosowaniu termografii u bydła.

Trudny okres okołoporodowy

Katarzyna Jankowska, PAN w Olsztynie

Współczesna hodowla i chów bydła mięsnego oraz mlecznego stawia sobie za cel osiąganie najwyższych wyników produkcyjnych (mięso, mleko), które można uzyskać zapewniając zwierzętom optymalne warunki środowiska, w którym przebywają. Powinny być one dostosowane do potrzeb zwierząt zarówno bytowych, jak i produkcyjnych.

Intensywny odchów cieląt i jałówek

Marta Kalicia, Maciej Adamski, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu


Prawidłowy wzrost i rozwój cieląt determinowany jest przez wiele czynników. Niewątpliwie najważniejszym z nich jest żywienie, szczególnie okres karmienia paszami płynnymi. Wybór systemu żywienia ma kluczowe znaczenia zarówno dla procesów rozwojowych, jak również przyszłych cech produkcyjnych zwierzęcia.

Czekając na dój: higiena i bezpieczeństwo

Marek Gaworski*, Michał Boćkowski

*SGGW w Warszawie

Wyposażenie gospodarstwa mlecznego w halę udojową jest równoznaczne z przyjęciem określonych zasad organizacji dostępu krów do miejsca pozyskiwania mleka. Ważnym ogniwem organizacji ruchu krów w obrębie hali udojowej pozostaje poczekalnia. W miejscu oczekiwania na dój krowy powinny czuć się bezpiecznie i komfortowo. Aby tak się stało, trzeba w poczekalni zapewnić odpowiedni poziom higieny i możliwość bezstresowego przemieszczania się zwierząt.

Żywienie krów w czasie upałów

Robert Szulc, Uniwersytet Przyrodniczy w PoznaniuTechnikum Inżynierii Środowiska i Agrobiznesu w Poznaniu

Urszula Kołosowska, Zakład Doświadczalny Instytutu Technologiczno-Przyrodniczego w Falentach Oddział w Poznaniu


Mleko jest dla ludzi, a szczególnie dla dzieci jednym z najcenniejszych produktów spożywczych pochodzenia zwierzęcego. Przede wszystkim dlatego, że zawiera w sobie pełnowartościowe białko, tłuszcz, witaminy oraz inne niezwykle ważne składniki odżywcze. Jakość i ilość wyprodukowanego mleka przez krowy zależy od wielu czynników: zapewnienia zwierzętom najkorzystniejszych warunków chowu, odpowiedniego mikroklimatu, paszy, opieki weterynaryjno-zootechnicznej.

© 2020 Pro Agricola dom wydawniczy

Wykryto AdBlocka

 

Utrzymanie tej strony jest możliwe dzięki przychodom z reklam.
Aby móc dalej przeglądać tę stronę, prosimy o wyłączenie AdBlocka.