Strefa Drób

Hodowca Drobiu 11/2021

HD 112021

W numerze:

* Aktualności branżowe: Występowanie ognisk ptasiej grypy u drobiu w Polsce, Wylęgi piskląt, Rynki globalne, Ceny skupu drobiu rzeźnego, Miesięczne ceny rynkowe tuszek z kurcząt w krajach UE, Handel mięsem drobiowym w okresie I-VIII 2021 r., Ceny skupu i sprzedaży jaj, Miesięczne ceny rynkowe jaj w krajach UE, Handel jajami w okresie I-VIII 2021 r., Ceny materiałów paszowych

* wiadomości dostępne w wydaniu papierowym lub wydaniu online 

 

  1. Znaczenie uprawy i produkcji ziarna pszenżyta w Polsce dla krajowej branży drobiarskiej Marcin Różewicz
  2. UE znosi zakaz stosowania w paszach produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego Stanisław Wężyk, Ryszard Gilewski
  3. Probiotyki mogą poprawić zdrowie i wzrost drobiu Sebastian Wlaźlak
  4. Zalety i wady chowu drobiu na wybiegach Dawid Ziobro, Karolina Wengerska, Remigiusz Bagrowski, Anastasiya Ramankevich, Kamil Drabik, Justyna Batkowska
  5. Jaja wzbogacone i funkcjonalne zapotrzebowanie rynku Bartosz Korytkowski
  6. Pulardy Katarzyna Jankowska
  7. Innowacyjna technologia sanityzacji jaj
  8. Bezsojowe żywienie drobiu – fakty czy fikcja?
  9. Wpływ pieprzu czarnego, zielonego i różowego na utlenianie lipidów podczas gotowania mięsa indyczego

 

Wykaz firm wyposażających fermy drobiu*
Wykaz producentów pasz dla drobiu*
Pisklęta produkcja, odchów, dystrybucja*

* wiadomości dostępne w wydaniu papierowym lub wydaniu online 

Kup ten numer - 9.50 zł  TUTAJ
Kup prenumeratę, dostaniesz gratis segregator i Katalog Firm Drobiarskich - 95 zł  TUTAJ

Wpływ pieprzu czarnego, zielonego i różowego na utlenianie lipidów podczas gotowania mięsa indyczego

Pieprz jest jedną z najpowszechniej stosowanych przypraw ze względu na charakterystyczny, pikantny smak. Do celów kulinarnych najczęściej wykorzystuje się pieprz czarny, zielony i różowy. Pieprz czarny jest uzyskiwany poprzez naświetlanie światłem słonecznym niedojrzałych owoców zielonego pieprzu przez kilka dni. Dzięki oksydazie polifenolowej, która może reagować ze związkami fenolowymi, dochodzi do procesu czernienia. Pieprz zielony produkowany jest z niedojrzałych owoców, następnie poddawany liofilizacji i obróbce dwutlenkiem siarki w celu zachowania specyficznego jaskrawo-zielonego koloru (Gu i in. 2018). Jagody pieprzu różowego są stosowane jako zamiennik pieprzu czarnego i zielonego. Powstają z pieprzowca brazylijskiego Schinus terebinthifolius oraz peruwiańskiego drzewa pieprzowego Schinus molle.

Bezsojowe żywienie drobiu – fakty czy fikcja?

Kwestie związane z bezpieczeństwem żywnościowym oraz zrównoważonym rozwojem w Europie skłaniają do wyeliminowania soi z diety drobiu. Chociaż teoretycznie jest to możliwe, wciąż istnieje wiele barier i przeszkód do pokonania – związane np. z kosztami czy dostępnością alternatywnych źródeł białka. Co przemawia za tym, aby zrezygnować z soi? Przede wszystkim w Europie rośnie presja na zmniejszenie wykorzystania soi oraz korzystania z lokalnych surowców (korzystanie z lokalnych pasz dla zwierząt). Ponadto, podaż soi produkowanej w Europie jest bardzo ograniczona – dążenie do uniezależnienie się Europy od importu pasz.

Innowacyjna technologia sanityzacji jaj

Innowacyjna technologiaInnowacyjna technologiasanityzacji jajHP-UV Egg Sanitizer to innowacyjna technologia sanityzacji jaj. Ten rewolucyjny proces wykorzystuje połączenie nadtlenku wodoru i promieniowania UV w celu wyeliminowania mikroorganizmów znajdujących się na skorupkach jaj.

Pulardy

„... Z kobietami trzeba twardo, „... Z kobietami trzeba twardo, A nie cackać się z pulardą.” T

adeusz Boy-Żeleński (1874-1941)

(Źródło: https://quotepark. com/pl/cytaty/425322-tadeusz-boy-zelenski-z-kobietami-trzeba-twardo-a-nie-cackac-sie-z-pul/) [Tetralogia z kajetu pensjonarki, cz. 1: Stefania (powieść psychologiczna) wersy 45–48]. W powieści można doszukać się porównania młodej bohaterki Stefanii (zadbana kobieta o niebieskich oczach, schludna, o ładnych biodrach i małym doświadczeniu w relacjach damsko-męskich) do pulardy, młodej, niedojrzałej płciowo, ledwo opierzonej kurki.

Katarzyna Jankowska PAN Olsztyn

 

Ślady obecności kur odnotowuje się blisko 3000 lat p.n.e. na Półwyspie Bałkańskim, następnie na zachodzie Europy, a wzmianki na temat ich chowu w starożytnej Grecji i Rzymie spotyka się w różnorodnych tekstach źródłowych (ciekawostka: Rzymianie nazywali kury świętymi ptakami, gdyż uważali, że miały kontakt z bóstwami). Również kuchnia staropolska uwzględniała w swoim menu drób, głównie tuszki kurze ważące około 3 kg, tłuste, wykorzystywane głównie do gotowania rosołów i wywarów. Jednak najsmaczniejszym rodzajem mięsa drobiowego wykorzystywanym również obecnie (chociaż rzadko), było mięso pulardy czyli młodej kury pozbawionej jajnika (zabieg nazywany był niekiedy kastracją, kapłonowaniem, sterylizacją) i specjalnie tuczonej, o wadze po uboju nieprzekraczającej 1,5 kg.

Jaja wzbogacone i funkcjonalne zapotrzebowanie rynku

Bartosz Korytkowski

 

Produkcja jaj wzbogacanych o konkretne substancje pokarmowe jest najczęściej swoistą odpowiedzią producentów drobiu na aktualne zapotrzebowanie rynkowe kreowane przez konsumentów. W obecnych czasach coraz częściej kładzie się uwagę na to, ażeby spożywana przez nas żywność była jak najlepszej jakości oraz wyróżniała się możliwie jak największą zawartością substancji odżywczych.

Zalety i wady chowu drobiu na wybiegach

Dawid Ziobro1, Karolina Wengerska2, Remigiusz Bagrowski1, Anastasiya Ramankevich1, Kamil Drabik2, Justyna Batkowska2

1Studenckie Koło Naukowe Biologii, Hodowli i Użytkowania Drobiu

2Instytut Biologicznych Podstaw Produkcji ZwierzęcejUniwersytet Przyrodniczy w Lublinie

 

Od tysięcy lat ptaki dostarczają człowiekowi pożywienia w postaci jaj i mięsa. Początkowo pozyskiwano je w warunkach naturalnych, potem rozpoczął się proces udamawiania zwierząt gospodarskich, co dało początek także katalogowi gatunków ptaków, które obecnie zalicza się do drobiu (Ustawa z dnia 10 grudnia 2020 r. o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich, Dyrektywa Rady 2009/158/WE).

Probiotyki mogą poprawić zdrowie i wzrost drobiu

Sebastian Wlaźlak; Katedra Hodowli i Żywienia Zwierząt, Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich, AVIUM – Koło Naukowe WHiBZ PBŚ 

 

W nowoczesnej produkcji drobiarskiej stosowane są różne dodatki w żywieniu, które charakteryzuje działanie prozdrowotne na organizmy ptaków. Jednym z nich, są szeroko poznane i opisane probiotyki. Intensywność stosowania probiotyków wzrosła dzięki wprowadzeniu zakazu używania antybiotykowych stymulatorów wzrostu (ASW) w Unii Europejskiej od 1. stycznia 2006 roku. Obecnie probiotyki są uważane za alternatywę do ASW, które mogą przynosić szereg korzystnych efektów w organizmie ptaków.

UE znosi zakaz stosowania w paszach produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego

Stanisław Wężyk, Ryszard Gilewski; AVICONS

 

EU zniosła zakaz wykorzystywania produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego w paszach dla zwierząt. Proponowana zmiana przepisów umożliwia wykorzystanie przetworzonego białka zwierzęcego (Processed Animal Protein, PAP), pochodzącego od świń w paszy dla drobiu oraz z drobiu – w paszach dla trzody chlewnej. 2 lipca 2021 r., Rada UE, jednogłośnie przegłosowała przyjęcie rozporządzenia w tej sprawie. Rozporządzenie Komisji (UE) 2021/1372 z dnia 17 sierpnia 2021 r. zmieniające załącznik IV do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 999/2001 w odniesieniu do zakazu karmienia zwierząt gospodarskich innych niż przeżuwacze, innych niż zwierzęta futerkowe, białkiem pochodzącym od zwierząt.

Znaczenie uprawy i produkcji ziarna pszenżyta w Polsce dla krajowej branży drobiarskiej

Marcin Różewicz

 

Ziarna zbóż są podstawowym surowcem do produkcji pasz stosowanych w żywieniu różnych zwierząt gospodarskich. Największe znaczenie mają jednak w żywieniu trzody chlewnej i drobiu. Te dwie gałęzie produkcji zwierzęcej charakteryzuje największe zużycie zbóż na cele paszowe.

© 2020 Pro Agricola dom wydawniczy

Wykryto AdBlocka

 

Utrzymanie tej strony jest możliwe dzięki przychodom z reklam.
Aby móc dalej przeglądać tę stronę, prosimy o wyłączenie AdBlocka.