Strefa Indyk

Indyk Polski 46 (1/2014)

 

W numerze:

  1. Mieszanki o obniżonej zawartości wapnia i fosforu w żywieniu indyków rzeźnych Hybrid Converter David E. Laurin, Jan Jankowski, Krzysztof Kozłowski
  2. Wpływ żywienia na wartość cech reprodukcyjnych indyków Oliwia Duszyńska-Stolarska
  3. Stymulacja odporności u ptaków Anna Wilkanowska
  4. Sód jeden kation wiele funkcji Bartosz Korytkowski
  5. Produkcja indyków w Polsce w 2013 r. Marian Biegański
  6. Choroba okrągłego serca u indyków Katarzyna Jankowska
  7. Czynniki ograniczające skuteczność stosowanych zabiegów weterynaryjnych Agnieszka Wilczek-Jagiełło
  8. Zmiany zachodzące wraz z wiekiem w udziale części jadalnych i niejadalnych u indyków Daria Murawska
  9. Czy wzrost produkcji drobiu i jaj na Ukrainie zagraża polskiemu drobiarstwu? Stanisław Wężyk, Ryszard Gilewski
  10. Indyk w kuchni

 

Kup prenumeratę, w prezencie otrzymasz segregator i Katalog Firm Drobiarskich 2017/2018 - 60zł  TUTAJ

W żywieniu indyków hodowlanych należy wyróżnić okresy: wychowu oraz użytkowania rozpłodowego. Żywienie indyków hodowlanych często stanowi wyzwanie dla hodowcy, gdyż dieta ptaków musi w maksymalny sposób zaspokajać ich potrzeby pokarmowe. Natomiast popełnione błędy żywieniowe mogą spowodować znacznie większe straty niż w przypadku indyków rzeźnych.

 

Oliwia Duszyńska-Stolarska
Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy

Obserwowany od lat wzrost produkcji mięsa drobiowego, pociąga za sobą wzrost produkcji odpadów zwierzęcych. Suma składników jadalnych i niejadalnych możliwa do uzyskania od ptaków poszczególnych gatunków ma istotne znaczenie ekonomiczne, między innymi, z uwagi na konieczność właściwego zagospodarowania lub utylizacji części niejadalnych.

 

Daria Murawska
Katedra Towaroznawstwa Ogólnego i Doświadczalnictwa
Wydział Bioinżynierii Zwierząt, UWM w Olsztynie

Mieszanki o obniżonej zawartości wapnia i fosforu w żywieniu indyków rzeźnych Hybrid Converter

Intensywne żywienie szybko rosnących indyków rzeźnych, podporządkowane potrzebom ekonomiki produkcji, rodzi różnorakie problemy z utrzymaniem ptaków, ich dobrostanem i zdrowiem. Jednym z takich problemów są deformacje kośćca. Szybkie przyrosty masy ciała i wysoka masa końcowa, wynikająca głównie z przyrostu mięśni piersiowych, powodują zachwianie równowagi we wzroście mięśni i kości, a wysoki stosunek masy mięśni do masy kośćca powoduje wiele problemów zdrowotnych. Wynika to z niedostatecznej adaptacji szkieletu do szybkiego wzrostu masy ciała ptaków. Nadmierne obciążenie szkieletu, prowadzi do strukturalnych deformacji i uszkodzeń, występujących szczególnie często w przypadku kości udowej i piszczelowej indyków.

 

David E. Laurin
Hybrid Turkeys/Grelavi
Jan Jankowski, Krzysztof Kozłowski
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie

Czy wzrost produkcji drobiu i jaj na Ukrainie zagraża polskiemu drobiarstwu?

Od listopada ubiegłego roku cała Polska emocjonuje się, ba żyje tym co dzieje się na kijowskim Majdanie. Ogromna większość Polaków kibicuje Ukraińcom, którym przewodzi Witalij Kliczko, pragnących przyłączenia Ukrainy do Unii Europejskiej. Nasi politycy występują w Kijowie przeciw prezydentowi Janukowyczowi, który licytując Ukrainę z Brukselą i Moskwą, bardziej skłania się ku konkretnym propozycjom finansowym i gospodarczym Rosji niż ku dywagującej ciągle UE. Siedząc przed telewizorami, wydaje nam się, że mamy ogromny wpływ na ukraińskie, wewnętrzne zmagania i każdy z nas ma własną receptę jak rozwikłać ten skomplikowany problem. Nikt natomiast nie zadaje sobie pytania jaka będzie Ukraina, po zwycięstwie jednej ze stron? – i jak to będzie odpowiadało naszym, polskim interesom?

 

Stanisław Wężyk, Ryszard Gilewski
AVICONS – Warszawa

Powszechnie wiadomo, iż w ciągu ostatnich lat wzrosło zainteresowanie drobiem jako źródłem mięsa. W celu utrzymania tendencji wzrostowej w produkcji drobiu, niezbędna jest kontrola stanu zdrowia użytkowego drobiu.

 

Anna Wilkanowska
UTP Bydgoszcz

Ważnym składnikiem dawki pokarmowej są składniki mineralne mające wpływ na prawidłowy przebieg wielu procesów zachodzących w organizmie ptaka. Jednym z takich składników mineralnych mających kluczowe znaczenie dla zdrowia i wydajności produkcji drobiu jest sód.

 

Bartosz Korytkowski

W produkcji drobiarskiej podstawowym warunkiem dobrej wydajności jest zdrowie ptaków. W ostatnich latach dokonano ogromnego postępu genetycznego, jak również w zakresie żywienia. Ptaki (zwłaszcza brojlery) rosną coraz szybciej, ale jednocześnie rosną ich wymagania żywieniowe oraz w zakresie dobrostanu.

 

Agnieszka Wilczek-Jagiełło
UP Lublin

Produkcja indyków w Polsce w 2013 r.

Ubój indyków w 2013r. wyniósł 350 tys. ton i był mniejszy o 2,8% w stosunku do roku poprzedniego. Piskląt indyczych sprzedano 31.073 tys. szt., czyli mniej o 0,7%. Dla branży indyczej był to rok trudny, choć lepszy od roku 2012.

 

Marian Biegański
„Indyk Lubuski”

Choroby układu krążenia pojawiające się w hodowli indyków mogą być przyczyną nie tylko zahamowania przyrostów masy ciała u ptaków, ale przede wszystkim powodować duży procent upadków z uwagi na silną wówczas niewydolność organizmu, co wpływa na znaczne straty ekonomiczne hodowcy.

 

Katarzyna Jankowska
PAN Olsztyn

© 2020 Pro Agricola dom wydawniczy

Wykryto AdBlocka

 

Utrzymanie tej strony jest możliwe dzięki przychodom z reklam.
Aby móc dalej przeglądać tę stronę, prosimy o wyłączenie AdBlocka.