Hale namiotowe - zastosowania w gospodarstwach

hala namiotowa z pyty warstwowej
Rolnictwo, jak każda inna branża wymaga profesjonalnych rozwiązań najwyższej jakości. Jednym z nich są ekonomiczne i nowoczesne hale namiotowe. Niskie koszty inwestyc
ji i szybka realizacja to największe korzyści tych konstrukcji.

Profesjonalne hale namiotowe niczym nie odbiegają od dawniej stawianych obór, stodół, czy magazynów rolnych. Ba! Są dużo szybsze w montażu i tańsze. Współczesne rolnictwo wymaga stałego rozwoju i podążania za branżowymi trendami. Inwestowanie w nowoczesny sprzęt i powierzchnie magazynowe pozwala osiągnąć status sprawnie prosperującego biznesu. Dzięki dotacjom unijnym oraz programom wspierającym modernizację coraz więcej rolników decyduje się w inwestowanie w dodatkową przestrzeń gospodarczą.

Zastosowanie hal rolniczych

 Zanim zdecydujesz się na budowę hali namiotowej, warto zastanowić się nad jej zastosowaniem i przeznaczeniem. Jest to kluczowe przy doborze wszelkich parametrów technicznych obiektu. Czy hala rolnicza ma zostać zaadaptowana na magazyn na paszę, garaż dla maszyn rolniczych czy oborę dla krów? Czy obiekt ma być wykorzystywany tylko w sezonie czy przez cały rok? Czy powinien być ogrzewany, a może wystarczy lekka konstrukcja aluminiowa.

 

Rozróżniamy dwa typy konstrukcji hali:

 • Hale stalowe – świetnie sprawdzą się na trudne warunki pogodowe. Są odporne na wysokie obciążenie śniegowe, dzięki czemu można je użytkować przez cały rok. Są odpowiednio wzmocnione, dzięki czemu konstrukcja jest w stanie wytrzymać obciążenie do 120kg/m².
 • Hale aluminiowe – odznaczają się lekką i szybką w montażu konstrukcją. Znajdą zastosowanie jako sezonowe hale rolnicze. W okresie zimy hala może zostać zdemontowana.

 Nowoczesny magazyn dla Twojego rolnictwa

Specyfika branży rolniczej polega na silnej zależności między wielkością posiadanej powierzchni a efektywnością ekonomiczną gospodarstwa. Im więcej hektarów tym więcej zysków. Dopełnieniem całości jest posiadanie optymalnych przestrzeni umożliwiających różnorodne zastosowanie.

Hale namiotowe najczęściej wykorzystywane są jako:

 • Obiekt hodowlany

w szczególności w hodowli bydła, drobiu, trzody chlewnej, czy drobiu. Chów zwierząt wymaga zapewnienia im odpowiedniego mikroklimatu. Hale namiotowe umożliwiają utrzymanie stałej temperatury, dzięki klimatyzacji, wentylacji, a także ogrzewaniu.hala rolnicza z PCV

 • Garaż dla maszyn i urządzeń rolniczych

Dzięki zadaszeniu i izolacji termicznej maszyny i urządzenia rolnicze nie są narażone na korozję.

 • Magazyn na płody rolne

Hala namiotowa zabezpiecza przez wilgocią,  dzięki czemu znajdujące się w niej płody rolne są mniej narażone na powstawanie grzybów i pleśni.

 • Składowisko nawozów i pasz

Hala może być wyposażona w dowolną liczbę bram przesuwnych bądź segmentowych, dzięki czemu korzystanie z niej w formie magazynu do jest wygodne i funkcjonalne.

Hala dostosowana do indywidualnych potrzeb

Projekt hali sporządzany jest na podstawie indywidualnych potrzeb zamawiającego i zastosowania obiektu. Sam decydujesz o:

- wielkości obiektu (szerokość, długość, wysokość)

- rodzaju poszycia (blacha, płyta warstwowa, pcv)

- typie konstrukcji (stalowa lub aluminiowa).

Hale namiotowe oparte są o konstrukcję modułową, dzięki czemu bez problemu możesz rozbudowywać hale w trakcie jej użytkowania. Poza tym ich dużą zaletą jest mobilność – hala w razie potrzeby może być zdemontowana  i przeniesiona w inne miejsce.

Można je zamontować na praktycznie każdym podłożu – beton, kostka brukowa, asfalt itp. Zakotwienie konstrukcji nie wymaga wylewania fundamentów, dzięki czemu montaż hali trwa tylko kilka dni.

hala z blachy
Ile kosztuje hala rolnicza?

Cena takiego obiektu jest w głównej mierze uzależniona od dodatkowego wyposażenia. Jednak warto pamiętać, że inwestycja w halę dla rolnictwa zwraca się bardzo szybko. Alternatywą w przypadku braku wystarczających środków może być sfinansowanie poprzez leasing. Pozwala to na rozłożenie kosztów w czasie.

 Jak zalegalizować halę rolniczą?

Hale namiotowe można postawić jako:

 • obiekt tymczasowy (do 180 dni)
 • obiekt stały

W przypadku obiektu tymczasowego wystarczy:

 1. pobrać druk zgłoszenia z gminnego Wydział Urbanistyki,
 2. w porozumieniu z geodetą przygotować mapę,
 3. opracować wniosek do zgłoszenia (powinien on zawierać szkic na mapie z odległościami i gabarytami hali, opis i rysunki- rzut, elewacje, przekrój).
 4. Jeśli zakłada się wystąpienie z wnioskiem o stałe użytkowanie hali należy w trakcie 180 dni rozpocząć procedurę uzyskania pozwolenia na budowę.

wntrze hali rolniczej
Nieco bardziej złożona procedura legalizacji jest w przypadku hal postawionych jako obiekt stały. W tym przypadku należy:

 1. Pobrać jeden z druków z gminnego Wydziału Urbanistyki: albo Plan Zagospodarowania Terenu albo druk o wydanie warunków zabudowy,
 2. We współpracy z geodetą sporządzić mapę,
 3. Określić sytuację geotechniczną,
 4. Wykonać Projekt Budowlany wraz z projektami branżowymi,
 5. Uzyskać opinię rzeczoznawcy pożarnictwa i złożyć projekt do Urzędu Gminy,
 6. Uzyskać pozwolenie prawomocnego,
 7. Przeprowadzić wytyczenie geodezyjne i powołać kierownictwo budowy,
 8. Przygotować mapy wykonawcze (geodeta),
 9. Uzyskać pozwolenie na użytkowanie lub zagospodarowanie (jeżeli pozwolenie na budowę nie stanowi inaczej),
 10. Przystąpić do użytkowania obiektu.

Autor: Joanna Prokopiuk, Protan Elmark

© 2020 Pro Agricola dom wydawniczy

Wykryto AdBlocka

 

Utrzymanie tej strony jest możliwe dzięki przychodom z reklam.
Aby móc dalej przeglądać tę stronę, prosimy o wyłączenie AdBlocka.