Kontenerowe wytwórnie pasz – rozwiązanie na trudne czasy
Ponad 70% kosztów produkcji drobiu jest związane z zakupem paszy. Niespotykane od 25 lat wzrosty cen zbóż w minionym sezonie pokazały z jak ogromną niestabilnością w produkcji drobiarskiej możemy mieć doczynienia. Mimo wielu problemów w branży Polska jest wciąż największym producentem drobiu w Europie, z prawie 20% udziałem. Producenci drobiu nie mają wpływu na wiele czynników rynkowych (cenę skupu, poziom eksportu). Mogą mieć jednak wpływ na koszty paszy. Jednym ze sposobów oddziaływania na ten element składowy kosztów produkcji jest uruchomienie własnej produkcji pasz. Oczywiście jest to możliwe jedynie wtedy, kiedy mamy dostęp do materiałów paszowych dobrej jakości.
Kontenerowe wytwórnie pasz to innowacyjne, w pełni zautomatyzowane, kontenerowe mieszalnie pasz, które można postawić praktycznie w dowolnym miejscu na fermie bez konieczności inwestowania w elementy stałe jak fundamenty, hale itd. (niezbywalne w razie konieczności sprzedaży) oraz pozwoleń budowlanych.
Kontenerowe wytwórnie pasz to urządzenia do szybkiego bezpośredniego zastosowania na fermach drobiu. Składają się z modułowych konstrukcji zawierających niezbędne wyposażenie: przyjęcie, rozdrabnianie, mieszanie, instalacja elektryczna, sterowniki procesu, system ręcznego workowania. Takie kontenerowe systemy mieszania pasz wymagają minimalnego czasu instalacji na miejscu, są łatwe do zainstalowania i nie wymagają dużo przestrzeni. Najczęściej ich konstrukcja charakteryzuje się niskim zużyciem energii. Wydajność takich urządzeń to od 500 kg paszy/h.
Kontenerowa wytwórnia pasz
(fot. www.jpagro.pl)
Modułowe wytwórnie pasz pozwalają uniezależnić się od producenta zewnętrznego oraz zoptymalizować koszty żywienia. Firmy proponujące takie rozwiązania chętnie dzielą się fachową wiedzą w zakresu żywienia zwierząt i stosowania dodatków paszowych oraz formułowania dawek pokarmowych.
Co można zyskać dzięki zainstalowaniu kontenerowych wytwórni pasz:
- pełną kontrolę nad całym procesem produkcyjnym i obniżenie kosztów produkcji,
- szybką i sprawną budowę wytwórni, z możliwością rozbudowy w dogodnym momencie,
- wprowadzenie własnych rozwiązań żywieniowych, materiałów i dodatków paszowych,
- możliwość szybkiej reakcji w przypadku konieczności zmian receptury,
- możliwość wykorzystanie materiałów paszowych własnej produkcji lub pozyskanych z lokalnego rynku,
- wyeliminowane marży producenta pasz.
Kontenerowa modułowa wytwórnia pasz
(fot. www.wenglorz.pl)