Jaja do przetwórstwa zdrożały w ciągu roku o 139%. Podobny wzrost cen wystąpił w przypadku jaj klasy S z chowu klatkowego.
Dobra passa utrzymuje się na rynku jaj. Eksport jaj w pierwszych dziesięciu miesiącach 2022 roku wyniósł 184 tys. Było to już o 52% więcej niż w analogicznym okresie roku 2021. Wartość eksportu w tym czasie wzrosła dwukrotnie. Jednak, bardzo niekorzystnym okresem dla producentów jaj w Polsce były lata 2020 i 2021 - doszło wóczas dom gwałtownego zahamowania eksportu, analogicznie -10% i -25%. W pierwszych miesiącach 2022 rok trend ten odwócił się i eksport zaczął powoli się odbudowywać. Do października 2022 r. największymi odbiorcami polskich jaj byli Holendrzy, którzy kupują 27% naszego eksportu. Niemcy są odpowiedzialni za kolejne 19% polskiej sprzedaży na rynki zagraniczne. Francja – największy producent jaj w UE jest naszym trzecim odbiorca jaj, z 11% udziałem. Do tych trzech krajów kierowanych jest 2/3 jaj eksportowych. Z krajów poza UE dużym odbiorcą jaj z Polski jest Singapur i Wielka Brytania – łącznie 8,7% eksportu.
Średnioroczny wzrost cen jaj klasy L w chowie klatkowym to 66%,w chowie ściółkowym 59%, a wolno wybiegowym 41%.
Konsumenci najchętniej kupują obecnie jaja klasy S z chowu klatkowego - w ciągu roku podrożały one najbardziej, bo o 138%. Cena jaj klasy M z chowu klatkowego to 94% wzrost, ze ściółkowego 77%, a z chowu wolno wybiegowego o 55%.
Sprawdź ceny skupu i sprzedaży jaj: TUTAJ RAPORT
Najmniejszą popularnością cieszą się jaja z chowu ekologicznego, które zdrożały w ciągu roku jedynie o 18%.
Więcej informacji w magazynie Hodowca Drobiu Odwiedź nas w naszym: SKLEPIE |