Unia Europejska kupuje coraz więcej jaj. Mówią o tym statystyki za pierwsze dziesięć miesięcy 2022 r. Do października kraje UE zaimportowały łącznie 38 829 ton jaj (w ekwiwancie). To ponad 1/5 więcej niż rok wcześniej. Zdecydowanie zmienił się udział poszczególnych państw w strukturze importu. Obecnie najwięcej jaj jest sprowadzanych do UE z Ukrainy. Jest to połowa całego towaru. W analogicznym okresie 2021 r. udział Ukrainy w całkowitym imporcie jaj wyniósł ok. 23%. Drugim dostawcą jaj do Europy jest Wielka Brytania - jej udział obecnie wynosi 26%, na trzecim miejscu znajduje się Argentyna z 7% udziałem, a na czwartym Indie z 5%.
Z kolei eksport jaj z UE wyniósł w pierwszych dziesięciu miesiącach 2022 r. Wielka Brytania jest jednocześnie największym odbiorcą jaj z UE, która jest odpowiedzialna za odbiór 31% wyprodukowanych w krajach UE jaj. Japonia importuje 24%, a Szwajcaria 11% eksportu jaj z UE.
Polska jest szóstym producentem jaj konsumpcyjnych w UE z ponad 9% udziałem w ogólnej strukturze. Użytkuje jednak ponad 52 mln sztuk niosek, co daje drugą pozycję w rankingu krajów EU pod względem pogłowia. Do tradycyjnych kur niosek dochodzi jeszcze pogłowie kur reprodukcyjnych kur, znoszących jaja wylęgowe. Nasz kraj jest także dużym eksporterem jaj, zarówno na rynki unijne jak i na zewnątrz.
W 2021 r. udział zarejestrowanych stanowisk w UE dla kur w klatach zmalał z 53,0% w 2016 do 44,9%. Obecnie np. w Austrii i w Luksemburgu w ogóle nie ma możliwości chowu kur w klatkach. Stosunkowo niewielki procent stanowisk w klatkach mają Niemcy - jedynie 5,5%, Holandia (7,8%), Szwecja (3,7%) oraz Dania (9,9%). Z kolei wśród piątki największych producentów jaj, najwięcej kur utrzymywanych jest w klatkach w Polsce - aż 76,2%, a także w Hiszpanii - 73,3%.
Przeczytaj także:
Ceny skupu i sprzedaży jaj w tygodniu 6-12 lutego 2023 r.