Historia gospodarstwa Państwa Anny i Marcina Frątczaków sięga początku lat 80., kiedy Andrzej Frątczak, ojciec Marcina, rozpoczął produkcję brojlerów kurzych, a niedługo potem uruchomił również ubojnię. Niestety, jego śmierć zmusiła wówczas 20-letniego Marcina do przejęcia sterów gospodarstwa. W prowadzeniu przedsiębiorstwa wspierała go rodzina – matka Jadwiga oraz żona Anna. Dzięki determinacji i konsekwencji Marcina gospodarstwo dynamicznie się rozwijało.Historia gospodarstwa Państwa Anny i Marcina Frątczaków sięga początku lat 80., kiedy Andrzej Frątczak, ojciec Marcina, rozpoczął produkcję brojlerów kurzych, a niedługo potem uruchomił również ubojnię. Niestety, jego śmierć zmusiła wówczas 20-letniego Marcina do przejęcia sterów gospodarstwa. W prowadzeniu przedsiębiorstwa wspierała go rodzina – matka Jadwiga oraz żona Anna. Dzięki determinacji i konsekwencji Marcina gospodarstwo dynamicznie się rozwijało.
Fermy były regularnie modernizowane, a ubojnia w 2007 roku uzyskała prawo do eksportu mięsa za granicę. Jednak niestabilność rynku i zmieniające się przepisy prawne uniemożliwiły dalsze zwiększanie produkcji oraz dostosowanie się do wymogów rynku mięsa kurzego w Polsce.
W 2017 roku podjęto decyzję o zmianie profilu działalności. W listopadzie tego samego roku na fermie wychowu w Ruchennie wprowadzono pierwsze stado reprodukcyjne kaczek pekin linii ORVIA (MPMxCKM). W czasie odchowu stada rodzicielskiego, w pomieszczeniach dawnej ubojni trwała przebudowa – powstawał zakład wylęgu drobiu wodnego, wyposażony w nowoczesne urządzenia firmy EmTech. Zastosowana technologia pozwoliła na wdrożenie systemu jednonakładowego – był to jeden z pierwszych zakładów w Europie stosujących ten system w inkubacji kaczek. System ten gwarantuje wysoką efektywność lęgu, jest prosty, precyzyjny, a jego efektem są wysokiej jakości pisklęta.
Pierwszy wylęg w Zakładzie Wylęgu Drobiu ANAS miał miejsce w marcu 2019 roku. Wówczas potencjał produkcyjny zakładu wynosił 3 miliony piskląt rocznie. Nawiązano współpracę z największymi producentami kaczek w Polsce i za granicą. Dzięki nowoczesnej flocie transportowej możliwe jest dostarczanie kacząt w doskonałej kondycji na terenie całej Europy. Dynamiczny rozwój rynku oraz wysoka jakość oferowanych piskląt sprawiły, że w 2022 roku podjęto decyzję o rozbudowie wylęgarni i podwojeniu potencjału produkcyjnego.
Jednak, aby produkować pisklęta najwyższej jakości, nie wystarczy nowoczesny zakład wylęgowy – wszystko zaczyna się od jajka. Chcąc dostarczać najlepsze pisklęta do tuczu, Pan Marcin postanowił zaopatrzyć się w materiał hodowlany z własnych ferm. Dziś 70% surowca w postaci jaj wylęgowych pochodzi z dwóch nowoczesnych ferm reprodukcyjnych – zmodernizowanej fermy w Szarłatowie oraz nowo wybudowanej fermy w Ruchennie, która zasiedlana jest w całości materiałem hodowlanym dostarczanym przez firmę ORVIA. Zdrowiem stad reprodukcyjnych zajmuje się doświadczony zespół weterynaryjny z lecznicy Vet Lab Brudzew, prowadzonej przez dr Piotra Kwiecińskiego. Ważnym elementem działalności Pana Marcina jest stosowanie systemu „ferma pełna – ferma pusta”, który odgrywa kluczową rolę w bioasekuracji.
Najlepszą oceną jakości piskląt produkowanych przez ZWD ANAS jest to, że w krótkim czasie od rozpoczęcia produkcji w 2019 roku zdobyły one opinię wyjątkowej jakości i świetnego potencjału produkcyjnego. Dziś, dzięki konsekwencji w działaniu, doświadczeniu Pana Marcina oraz współpracy ze sprawdzonymi partnerami biznesowymi, ANAS jest rozpoznawalnym producentem kaczych piskląt typu pekin w Polsce.
DRÓB WODNY - GĘSI I KACZKI
Mapa i spis firm