Kukurydza ze względu na swoje liczne możliwości zastosowania - jako żywność, pasza dla zwierząt, roślina energetyczna lub przemysłowa - jest chętnie uprawiana przez rolników na całym świecie. Bardzo ważnym jest uzyskanie plonu o wysokiej zawartości suchej masy lub ziarna dobrego jakościowo, aby to uzyskać należy organiczyć czynniki powodujące straty w plonie ziarna lub kiszonki.
Wybór odpowiedniej odmiany kukurydzy nie zagwarantuje sukcesu, jednakże jest bardzo ważny. Dobry dobór parametrów i terminu siewu dla konkretnej odmiany kukurydzy jest krytyczny. Wyróżnia się cztery grupy odmian ze względu na wczesność:
- FAO 220 - odmiany wczesne
- FAO 230-250 - odmiany średnio wczesne
- FAO 260-290 - odmiany średnio późne
- FAO 300-350 - odmiany późne.
Zobacz także: "Wybór odmiany to podstawa, bo w kukurydzy nie ma czasu na pomyłki i błędy"
Czas siewu różni się od szerokości geograficznej i klimatu. Kukurydza wysiana przedwcześnie lub po optymalnej dacie siewu może dać mniejsze plony. Niskie plony kukurydzy wysianej za wcześnie są głównie skutkiem niskiej temperatury. Kukurydza jest rośliną tropikalną i napotyka problemy przy niskich temperaturach gleby we wczesnych etapach rozwoju.
Optymalny czas na siew kukurydzy w Polsce przypada na II i III dekadę kwietnia, jednakże zmienność pogodowa każdego roku zmusza rolników do wysiewu poza optymalnym czasem. Graniczna średnia dobowa temperatura do prawidłowego rozwoju kukurydzy wynosi 10 stopni Celsjusza. Po wschodach, gdy temperatura dobowa będzie poniżej granicznej wartości, wówczas roślina zredukuje asymilację składników z powietrza i gleby. W strefie umiarkowanej Europy średnia optymalna temperatura dla wzrostu kukurydzy przeznaczonej na ziarno wynosi 15,5 stopnia Celsjusza, dodatkowo roślina jest bardzo wrażliwa na przymrozki. Wymagania termiczne kukurydzy, zarówno minimalne jak i optymalne zmianiają się w okresie wegetacji. Na przykład optimum termiczne w okresie przed kwitnieniem i w fazie wzrosu ziarniaka zbliża się do 30 stopni Celsjusza. Roślinom kukurydzy nie straszne są temperatury rzędu 35 stopni jeżeli w nocy temperatura będzie wyraźnie spadać.
Oprócz wymagań temperaturowych kukurydza charakteryzuje się dużymi wymaganiami świetlnymi. Konieczne jest zapewnienie dostępu światła nie tylko do górnych części roślinym, ale również do dolnych liści, dlatego istotne jest aby zagęszczenie roślin w łanie nie było zbyt duże. Kukurydza będzie też słabiej rosła, gdy będzie zacieniona przez rosnące w pobliżu drzewa. Promieniowanie słoneczne jest ważnym czynnikiem jeżeli chodzi o produkcję roślinną, ale wraz ze stresem wodnym i wysoką temperaturą może przynieść też negatywne skutki.
O stresie wodnym i innych czynnikach wpływających na plon kukurydzy możesz przeczytać w najnowszym numerze Hodowcy Bydła 2/2022
Nowy numer możesz kupić w naszym sklepie