Mieszanki poplonowe znajdą swoje miejsce w gospodarstwach, w których dbanie o glebę i plony jest na pierwszym miejscu. Mają one wręcz fundamentalne znaczenie dla zrównoważonego rozwoju ekosystemu rolniczego oraz osiągnięcia optymalnych rezultatów w uprawach. Zanim jednak sięgniesz po pierwszą, lepszą mieszankę poplonową, zobacz, jak wybrać właściwą.
Czym jest mieszanka poplonowa?
Mieszanki poplonowe to złożone kombinacje różnych gatunków roślin, które wprowadza się na pola uprawne. Ich głównym celem jest poprawa jakości gleby, dostarczenie składników odżywczych i wspieranie różnorodności roślinnej. W składzie mieszanki znajdują się różne rośliny, a w tym:
- Lucernę cechującą się wysoką zawartością azotu,
- Rzepaku odpowiedzialnego za rozkładanie resztek organicznie,
- Facelię, czyli roślinę uwielbianą przez owady zapylające,
- Wykę siewną, która zwiększa biodostępność składników odżywczych.
Każda z roślin znajdujących się w mieszance poplonowej ma swoją funkcję w procesie poprawy gleby – od bogactwa azotu po przyciąganie owadów zapylających.
Czym kierować się przy wyborze mieszanki poplonowej?
Pierwsza rzecz, na którą należy zwrócić uwagę, podczas doboru właściwej mieszanki poplonowej jest oczywiście typ gleby. Przeprowadź analizę gleby, która pozwoli Ci wyeliminować ryzyko pojawienia się niedoborów składników odżywczych. Po drugie określ, co jest dla Ciebie priorytetem, a dokładnie celem uprawy. Może to być poprawa struktury gleby, zapewnienie siedliska dla owadów czy efektywne wzbogacenie gleby w azot. Na koniec zostaje już tylko rodzaj uprawy – różne mieszanki mogą być bardziej lub mniej odpowiednie dla danych rodzajów upraw.
Mieszanka poplonowa Rhizo
Zamiast klasycznego rozwiązania możesz wybrać mieszankę poplonową Rhizo, która jest dość nowoczesnym podejściem. Opiera się ona na roślinach leguminosowych, do których zaliczane są koniczyna, a także łubin. Korzystanie z mieszanki poplonowej Rhizo pozwala na wykorzystanie zdolności wyżej wymienionych roślin do współpracy z bakteriami brodawkowymi, co skutkuje wzbogaceniem gleby w azot, zwiększeniem plonu i stworzeniem zrównoważonego ekosystemu.
Czy warto wypróbować mieszankę poplonową Rhizo? Oczywiście, że tak. Szczególnie kiedy chcesz spróbować, czegoś o wiele mniej tradycyjnego. Poplon Rhizo powoli Ci również na oszczędność na nawozach, dlatego warto sięgnąć po innowacyjne mieszanki poplonowe.