Jakiś czas temu został zamieszczony artykuł o produkcie BEST-A KUKURYDZA, która zawiera w swoim składzie fitosterole odpowiadające za odpowiednią gospodarkę wodną. Produkt ten stosuje się nalistnie w fazie 6-10 liścia (BBCH 16-20). Na wielu plantacjach został z powodzeniem zastosowany. Ale jak faktycznie wyglądają plantacje po wykorzystaniu nowej technologii wsparcia roślin przed stresem suszowym? Czy mają wpływ na rozwój roślin? Czy możemy liczyć na korzyści ze stosowania BEST-A KUKURYDZA? Kilka słów o aktualnej sytuacji.
Plantacja opisanej kukurydzy znajduję się w południowej części Wielkopolski. BEST-A KUKURYDZA była zastosowana w fazie BBCH 18 (8 liścia). We wczesnych fazach wzrostu kukurydzy, pogoda nie była sprzyjająca. Doglebowe zabiegi herbicydowe na wielu polach trzeba było poprawiać zabiegami nalistnymi, ponieważ zbyt sucha gleba nie pozwoliła na równomierne zabezpieczenie przed chwastami. Na pewno dały się we znaki niższe temperatury (zwłaszcza w nocy), z którymi borykaliśmy się do połowy czerwca. Utrudniały one prawidłowy wzrost kukurydzy, ale także powodowały bardzo zróżnicowany wzrost różnych chwastów. Ostatnie tygodnie były obfite w opady deszczu. W wielu regionach były one zbyt obfite i intensywne, powodując pewne straty, natomiast w innych spadła niewystarczająca ilość wody, ale pozwoliła roślinom odżyć.
Najważniejszy komunikat – w końcu dostaliśmy wodę. Po kukurydzy i burakach można było widzieć jak bardzo była potrzebna. Woda ta uzupełniła wiosenny deficyt i jest też wykorzystywana do bieżącego rozwoju roślin.
Wracając do sytuacji na polu z kukurydzą po aplikacji BEST-A KUKURYDZA. Po miesiącu od zastosowania produktu, kukurydza jest w fazie 4-5 kolanka czyli BBCH 34-35. Ostatnie deszcze (w sumie ok. 100 mm w tej lokalizacji) bardzo mocno wpłynęły na wzrost roślin, ale 100 l wody na pewno nie zabezpieczy odpowiednio dalszego rozwoju roślin. Porównując część pola z zastosowaną BEST-A KUKURYDZA w stosunku do kontroli, na pierwszy rzut oka nie widać spektakularnych różnic, co nie znaczy że ich nie ma. Kukurydza po zmierzeniu jest o ok. 5 cm wyższa co widać wyraźnie na polu, niestety zdjęcia tak dokładnie nie oddają tego efektu.
Rośliny wizualnie są grubsze, liście trochę szersze i ułożone jakby chciały bardziej zbierać promienie słoneczne. Po sprawdzeniu wielkości korzenia można stwierdzić że są trochę większe, zwłaszcza bardziej rozbudowane korzenie palowe są o kilka cm dłuższe. System korzeniowy na pewno wpłynął na niewielkie różnice we wzroście roślin.
Sytuacja ta się na pewno zmieni w następnych tygodniach, ponieważ IMGW ostrzega przed nadchodzącymi falami wysokich temperatur i wzmożonej suszy rolniczej.
Już teraz w czasie przygotowywania tego artykułu można zauważyć nasilające się problemy z brakiem wody, zwłaszcza na słabszych stanowiskach. Zauważyć to można po zaczynających zwijać się w rulonik liściach.
Jeżeli chodzi o porównanie roślin kukurydzy z części pola, na której zastosowano Best-a w stosunku do niepryskanej części, może to nie jest najlepszy moment na analizy ze względu na mechanizm działania fitosteroli ale te różnice pokazują ich potencjał. Pozytywny efekt zastosowanego produktu będzie coraz bardziej widoczny w dalszej części wegetacji kukurydzy, kiedy zaczną się prognozowane letnie upały.
Dla przypomnienia kilka informacji o produkcie BEST-A KUKURYDZA i mechanizmie działania zawartych w niej fitosteroli.
Zastosowanie fitosteroli w postaci BEST-A KUKURYDZA wpływa na reakcję fizjologiczną na określone stresy w różnych uprawach, w tym przypadku kukurydzy. Po aplikacji, rośliny są bardziej odporne i lepiej przystosowujące się do zmian klimatycznych. Fitosterole pomagają roślinom podczas okresu wegetacyjnego rozwijać się w mniejszym stresie, ograniczając straty w plonie.
Fitosterole działają jako cząsteczki sygnalizacyjne, są to lipidy pochodzenia roślinnego, znane i badane od wielu lat. W przeciwieństwie do zwierząt, które mają tylko cholesterol, rośliny syntetyzują dużą liczbę fitosteroli, elementów budulcowych błon komórkowych. Cząsteczki te stanowią część pierwotnego metabolizmu organizmów żywych i dlatego są niezbędne do ich przetrwania.
Ze względu na obecność w błonach, fitosterole odgrywają kluczową rolę w regulacji płynności i ich przepuszczalności. Cząsteczki sygnalizacyjne wykorzystują te mechanizmy do przekazywania informacji i stymulowania wzrostu roślin i/lub dostosowywania reakcji roślin do zmieniających się warunków środowiskowych.
W przeprowadzonych do świadczeniach udowodniono że stosowanie fitosteroli wpływa na regulację gospodarki wodnej. Regulacje przez przymykanie aparatów szparkowych oraz uszczelnianie błon komórkowych zmniejszając ewapotranspirację. Roślina do prawidłowego rozwoju wykorzystuje nawet do 20% mniej wody. Fitosterole mają też wpływ na rozwój korzenia dzięki czemu ma większe możliwości pobierania wody i składników pokarmowych z głębszych warstw. Wpływają na poprawienie zapylenia kolb dzięki lepszej jakości pyłku i mniejszych uszkodzeń (mikropęknięcia) znamion kukurydzy.
Takie działania produktu BEST-A KUKURYDZA zwiększa plon (względem kontroli) o ok 600-800 kg/ha ziarna kukurydzy i ok. 2 t/ha świeżej masy kiszonki. Aplikację, w formie oprysku wykonuje się tylko jednokrotnie w fazie od 6 do 10 liści (w zależności od możliwości gospodarstwa) w dawce 1 l/ha. Produkt pobierany jest tylko przez liście dlatego ważne jest jak największe pokrycie powierzchni pola przez liście kukurydzy. BEST-A KUKURYDZA zawiera w swoim składzie 25 g/kg fitosteroli. Opracowana, unikatowa formuła daje możliwości wchłaniania cieczy roboczej przez roślinę w ciągu 10 minut. Jest produktem systemicznym o formulacji SE, może być mieszany z fungicydami, insektycydami oraz niektórymi herbicydami i nawozami dolistnymi.
Aby w pełni wykorzystać potencjał produktu BEST-A KUKURYDZA, należy przestrzegać zaleceń producenta, czyli odpowiedniej wilgotności powietrza (>70% lub użyć środka zwilżającego) oraz temperatury (6-25°C). Wszelkie inne warunki sporządzania i aplikacji cieczy roboczej powinny być zgodne z Dobrą praktyką rolniczą.
Sebastian Wojtkowiak
Crop Manager - Arable Crops