Rezerwy mięsa wieprzowego w Chinach będą na wyczerpaniu już na jesieni 2019 r. Jest wysoce prawdopodobne, że władze chińskie, w obawie przed rosnącymi cenami, podejmą decyzje o masowym imporcie mięsa wieprzowego. Wzrost importu podniesie światowe ceny wieprzowiny i dalszą poprawę koniunktury branży. Odbudowa produkcji w Chinach i innych państwach azjatyckich będzie procesem wieloletnim.
Ze względu poprawę światowej koniunktury spowodowanej gwałtownym wzrostem chińskiego importu wieprzowiny stopniowo postępuje odbudowa pogłowia świń w Unii Europejskiej. Wyraźny wzrost unijnego pogłowia w ujęciu rocznym nastąpi dopiero w połowie 2020 r.
Oddziaływanie rozprzestrzeniania się wirusa ASF na eksport wieprzowiny może zostać ograniczone z powodu zmiany polityki handlowej i uznania unijnej rejonizacji przez kraje azjatyckie. Niemcy uzyskały porozumienie z Chinami w sprawie kontynuowania eksportu na rynek chiński po ewentualnym wystąpieniu w Niemczech przypadków ASF u dzików.
Marże handlowe uzyskiwane przez producentów z USA pozostają pod niekorzystnym wpływem podwyższonych ceł nałożonych na amerykański eksport przez Chiny oraz Japonię. Sytuację tą należy jednak uznać za przejściową. Rezultatem toczących się bilateralnych rozmów może być zniesienie dodatkowych ceł nałożonych na USA i wzrost konkurencyjności amerykańskiej wieprzowiny na światowych rynkach.
Źródło:kzp-ptch