W sieciach sklepów Biedronki dostępne jest już świeże mięso wieprzowe pozyskane ze świń pochodzących ze strefy III. Jest ono oznaczone nowym znakiem weterynaryjnym na opakowaniach.
Każde opakowanie świeżego mięsa w sprzedaży jest obowiązkowo oznaczane tak, aby możliwa była dokładna identyfikacja jego pochodzenia. Dzięki temu klienci mają pewność, że mięso zostało starannie przebadane podczas kontroli weterynaryjnej. Do tej pory jedynym symbolem dla mięsa, powszechnie rozpoznawanym przez klientów Biedronki, były litery PL WE (Wspólnota Europejska) z unikalnym numerem wpisanym w owal.
Klienci Biedronki mogą już znaleźć również mięso wieprzowe oznaczone nowym symbolem składającym się z liter PL IW z unikalnym numerem wpisanym w okrąg. Nowy kształt – koło zamiast owalu – to najłatwiejszy sposób na rozróżnienie tych dwóch symboli. Nowy symbol koła oznacza, że mięso wieprzowe pochodzi ze strefy III ASF, ale nie z gospodarstw, w których wykryto ASF. Mięso oznaczone okrągłymi znakami pochodzi od zwierząt, które zostały przebadane i oznaczone jako wolne od ASF, znajdując się pod stałym nadzorem Inspekcji Weterynaryjnej. Nie ma różnic w jakości między mięsem wieprzowym oznaczonym którymkolwiek z tych znaków. Ubicia zwierząt oraz wprowadzenia do obrotu mięsa podjął się dla Jeromino Martins Polska Sp. z o.o. Animex Kutno Sp. z o.o. Oddział K2.
PL WE - owalny znak Wspólnota Europejska; znak weterynaryjny stosowany w Polsce
PL IW - okrągły znak oznacza, że mięso wieprzowe pozyskane jest od świń pochodzących ze stref czerwonych
Firma zapewnia, że dzięki zastosowanym oznaczeniom i systemom jakości jest w stanie prześledzić dokładnie losy każdego kawałka świeżego mięsa, zanim trafiło na półki. Mówi także o ścisłej współpracy z inspekcjami sanitarną oraz weterynaryjną.
Przeczytaj także: Czy wiesz skąd przyjeżdża do nas najwięcej wieprzowiny?
Jak podaje organizacja POLPIG już blisko 30% żywca wieprzowego pochodzi ze stref z ograniczeniami (aktualne strefy można obejrzeć TUTAJ). Rolnicy produkujący żywiec w strefach III znaleźli się w dramatycznej sytuacji. Ceny skupu żywca wieprzowego w strefach czerwonych są niższe od tych uzyskiwanych w strefie wolnej od ASF o ponad złotówkę na kilogramie. Powodem, dla którego nastąpiło tak duże rozwarstwienie cen skupu, jest brak zainteresowania sieci handlowych produktami pochodzącymi ze strefy czerwonej. Jest to niezrozumiała polityka handlowców, gdyż żywiec opuszczający chlewnie jest pełnowartościowy i przebadany pod kątem obecności wirusa ASF. Dostawy odbywają się pod nadzorem Inspekcji Weterynaryjnej. Ryzyko przedostania się produktów zakażonych na półki sklepowe jest bliskie zeru. Biedronka jest pierwszą firmą, która zdecydowała się na sprzedaż mięsa z tych stref. Na wniosek organizacji POLPIG śladem Biedronki mają pójść także inne sieci handlowe.
Więcej o rynku wieprzowiny w naszym dwumiesięczniku: http://www.portalhodowcy.pl/czasopisma/hodowca-trzody-chlewnej/hodowca-trzody-chlewnej-najnowsze-wydanie