Europa z trudem kontrolowała Afrykański pomór świń w 2023 r.
Całkowita liczba ognisk ASF w całej Europie wzrosła ośmiokrotnie, natomiast odnotowano niewielki wzrost liczby przypadków tej choroby u dzików na naszym kontynencie.
W porównaniu do roku 2022, w ub. sezonie osiem nowych krajów w Europie zgłosiło występowanie ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń utrzymywanych w chowie przydomowym lub na fermach przemysłowych. Lliczba ognisk u dzików natomiast wzrosła o około 6%.
W całym roku do 31 grudnia 2023 r. całkowita liczba ognisk ASF u świń w całej Europie wyniosła 4 513. Choroba występuje już w 20 europejskich krajach. Dane te pochodzą z Systemu Informacji o Chorobach Zwierząt Komisji Europejskiej (KE), który monitoruje podlegające zgłoszeniu choroby zwierząt w państwach członkowskich Unii Europejskiej (UE) i większości krajów sąsiednich. Dla porównania rok wcześniej, a więc w całym 2022 r., chorobę potwierdzono w 12 państwach europejskich. Wówczas liczbę przypadków oszacowano na 537, z czego 60% wszystkich ognisk wystąpiło w jednym kraju, w Rumunii. Jednak w 2023 r. nastąpiło nagłe rozprzestrzenienie się ASF, szczególnie na Bałkanach od połowy roku. W rezultacie 33% wszystkich ognisk w regionie w tej populacji wystąpiło w Bośni i Hercegowinie, a 25% w Chorwacji.
Największą liczbę ognisk ASF u świń domowych zgłosiła do KE w 2023 r. Bośnia i Hercegowina, z łączną liczbą 1 508, a następnie Chorwacja (1 124), Serbia (991) i Rumunia (740). Kolejnym krajem o najwyższej łącznej liczbie zachorowań jest Ukraina, gdzie w ciągu roku potwierdzono 37 ognisk.
Bardziej szczegółowe informacje na temat tych ognisk są okresowo przekazywane przez krajowe agencje weterynaryjne do Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (WOAH).
Np. w Bośni i Hercegowinie stwierdzono występowanie wirusa ASF u 60 tys. świń, przy czym jedno z ognisk miało miejsce w gospodarstwie liczącym 5,2 tys. zwierząt i zostało ono opisanane w oficjalnym powiadomieniu jako "gospodarstwo". Wszystkie inne zainfekowane obiekty w obu krajach znajdowały się w znacznie mniejszych stadach, często określanych jako "chów przydomowy". W Chorwacji prewencją (ubojem) zostało objetych 24 tys. świń.
Sytuacja zdrowotna zwierząt w Rosji nie jest uwzględniona w raportach z systemu KE. Na podstawie powiadomień WOAH wirus ASF został wykryty w 19 regionach na zachodzie Rosji w całym 2023 roku. Podczas gdy większość z tych obiektów utrzymywała tylko stada przydomowe, kilka ognisk znajdowało się w bardzo dużych gospodarstwach komercyjnych.
W 2023 r. liczba ognisk ASF u dzików przekroczyła 7 900
Całkowita liczba ognisk ASF u dzików w Europie w 2023 r., monitorowanych przez system KE, wyniosła 7 903. Dwadzieścia krajów oficjalnie zarejestrowało jedno lub więcej ognisk choroby u dzików. Dla porównania, dwa lata temu 15 krajów europejskich objętych systemem KE zarejestrowało łącznie 7 442 ogniska ASF w tej populacji w całym 2022 roku.
Polska jest liderem jeżli chodzi o ranking krajów wg liczby zarejestrowanych przypadków ASF u dzików. Na naszym terenie wykryto bowiem 2 744 przypadków tej choroby, co stanowi 35% wszystkich ognisk w Europie. Nasz kraj ten znalazł się także na czele listy ognisk u dzików w 2022 r.
W ubiegłym roku kolejnym krajem z najwyższą liczbą ognisk były Włochy (1 047), a następnie Niemcy (899), Łotwa (730), Słowacja (546), Litwa (439) i Węgry (407).
źródło: FeedStrategy