Wiele gospodarstw rolnych prowadzących produkcję trzody chlewnej produkuje pasze bazując na ziarnie zbóż własnej produkcji. Taka forma działalności pozwala na wykorzystanie potencjału plonotwórczego własnych pól, ogranicza uzależnienie od dostawców gotowych pasz i pomaga tonizować wahania cen skupu ziarna. Wymaga jednak od producentów trzody chlewnej, wyspecjalizowanych i skupionych na dobrym zarządzaniu produkcją zwierzęcą również wiedzy agronomicznej. Producenci żywca, poświęcający większość czasu i energii na prowadzenie chlewni potrzebują pewnych i sprawdzonych rozwiązań w produkcji polowej, między innymi niezawodnych odmian zbóż, dzięki którym zbiorą ze swoich hektarów jak najwięcej ziarna wysokiej jakości.
Przykładem tak działającego rolnika jest pan Marek Pawlak z miejscowości Czacz w powiecie kościańskim w Wielkopolsce, który prowadzi gospodarstwo o areale 130 ha i hodowlę 1500 tuczników w cyklu otwartym – w 3 rzutach po 500 prosiąt. Pan Marek przygotowuje pasze we własnym gospodarstwie na bazie swoich zbóż: jęczmienia, pszenicy, pszenżyta i żyta – odmian hodowli SAATBAU, śruty sojowej oraz MPU (Mieszanka Paszowa Uzupełniająca).
Pasza typu grower stosowana jest w okresie tuczu 30-70 kg i posiada skład: jęczmień 30%, pszenica 37%, pszenżyto 15%, śruta sojowa 15%, MPU 3%, zakwaszacz. Od wagi 70 kg to końca tuczu stosowana jest pasza typu finiszer o składzie: jęczmień 25%, pszenica 20%, pszenżyto 25%, żyto 15%, śruta sojowa 12%, MPU 2,5%, zakwaszacz. Tucz trwa średnio 90 dni, a dzienne przyrosty wynoszą ok. 1100 g/dzień. Świnie hodowane są na ruszcie, nie na ściółce, potrzebują więc włókna, którego najważniejszym źródłem jest jęczmień – jego duży udział w dawce pozwala dobrze zbilansować paszę i osiągnąć poziom włókna w dawce powyżej 3,5%.
Pan Marek od kilku lat testuje i sieje odmiany SAATBAU, a ich wysoki potencjał plonowania oraz niezawodność przekonały go do uprawy dwóch z nich: wielorzędowej SENTY i dwurzędowej LENTII. Obie odmiany jęczmienia, oprócz bardzo wysokiego potencjału plonowania, charakteryzują się również dużą tolerancją na słabsze stanowiska i okresowe susze oraz wysoką odpornością na choroby. Dzięki tym cechom zostały wyróżnione marką KLIMAFIT, która skupia odmiany szczególnie odporne na niekorzystne warunki klimatyczne, zwiększając pewność uzyskania satysfakcjonujących plonów.
Dowiedz się więcej o produkcie: SAATBAU