Wstawienia piskląt indyczych do tuczu za 5 miesięcy z lat 2023 i 2024 są na zbliżonym poziomie. Przewidywać można, że roczne uboje indyków w tych latach też będą porównywalne. Ważna dla hodowców prognoza rentowności za 2024 r. powinna być bardziej korzystna niż w roku poprzednim.
Uwarunkowania produkcji indyków w 2024 r. należy porównywać do roku ubiegłego. Rok 2023 był bardzo trudny dla branży indyczej. Szczególnie niekorzystne okoliczności wystąpiły w drugim półroczu. Niskie ceny skupu indyków, przy drogiej paszy, zachwiały rentownością produkcji indyków.
Niekorzystny układ cenowo-popytowy spowodował istotne ograniczenia wstawień piskląt do tuczu. Wielu hodowców zawiesiło na kilka miesięcy tucz indyków. Konsekwencją była niższa produkcja indyków w pierwszych miesiącach 2024 r. Mniejsza podaż indyków do uboju spowodowała, że powoli zaczęły wzrastać ceny skupu indyków żywych. W tym okresie handlowcy uzyskali też nieznacznie wyższe ceny zbytu mięsa indyczego.
W styczniu 2024 r. średnio za indyczki płacono 6,20 zł/kg, a za indory 6,40 zł/kg. W maju ceny skupu wynosiły już odpowiednio 6,45 i 6,65 zł/kg. Jak wspomniano stopniowo taniała pasza dla indyków, gdyż niższe były ceny zakupu podstawowych komponentów do produkcji mieszanek, szczególnie zbóż. W styczniu średnia cena sprzedaży paszy wynosiła 1 730 zł, a w maju 1 630 zł za tonę. Stopniowo poprawiała się więc rentowność tuczu indyków, choć ograniczana była rosnącymi pozostałymi kosztami, szczególnie nośnikami energii i robocizny. Poprawa rentowności widoczna była we wzrastającym uproszczonym wskaźniku, wyliczonym ze stosunku ceny skupu indyków do ceny zakupu paszy. Od stycznia do maja wzrósł on z 3,64 do 4,06. Przyjmuje się, że koszty tuczu to wskaźnik 3,6 do 3,8. Dla porównania w 2023 r. wyniósł on 3,72, a w najgorszym okresie II półrocza tylko 3,49. Należy jednak odnotować zgłaszany przez producentów fakt, że część hodowców, którzy ponieśli straty w drugim półroczu ubiegłego roku, nie zdołali jeszcze ich odrobić.
W przeciwieństwie do roku ubiegłego, w drugim półroczu br. wstawienia piskląt nie powinny być istotnie mniejsze. Dystrybutorzy piskląt nie notują odmowy ich zakupu, co zdarzało się dosyć często w II półroczu ub.r.
Tab. 1. Układ wstawień piskląt indyczych do tuczu za 5 miesięcy 2024 r., tys. szt.