W grudniu ubiegłego roku Ministerstwo Środowiska przedstawiło do zaopiniowania projekt rozporządzenia z dnia 24 listopada 2015 r., w sprawie sposobu prowadzenia oceny zanieczyszczenia powierzchni ziemi. W/w rozporządzenie odnosi się do art. 101a ust. 5 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. — Prawo ochrony środowiska (Dz. U. z 2013 r. poz. 1232, z późn. zm.).
W załączniku 2 do projektu rozporządzenia określono rodzaje działalności, które z dużym prawdopodobieństwem mogą powodować historyczne zanieczyszczenie powierzchni ziemi. Wymieniono w nim m.in. instalacje do chowu lub hodowli drobiu o wielkości ponad 40 000 stanowisk, a także świń powyżej 2 000 stanowisk o wadze ponad 30 kg. Powyższy projekt rozporządzenia nakłada obowiązek na fermy obowiązek badania gleb w celu sporządzenia raportu początkowego. Według Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz, uzyskanie pozwolenia zintegrowanego, jako podstawowego, głównego kryterium dla wprowadzania sporządzenia raportu początkowego jest nadmiernym, nie w pełni uzasadnionym wymaganiem. Wynika to z faktu, że większość instalacji powyżej 40 tys. drobiu, nie wpływa negatywnie na zanieczyszczenie gleb. Co więcej, wprowadzenie Konkluzji BAT, definiujące wartości emisji z ferm, które nie mogą zostać przekroczone, zapewnią skuteczne zabezpieczenie przed przedostawaniem się metali ciężkich do gleby.
Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz zwraca uwagę, że z wymienionych w projekcie przykładowych zanieczyszczeń środowiska metalami i metaloidami (arsen, chrom, kadm, nikiel i ołów) należy usunąć arsen. Pierwiastek ten, nie występuje w nawozach naturalnych, ani też nie jest wymieniony, jako zanieczyszczenie nawozów organicznych, w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Poza wymienionymi pierwiastkami, projekt uwzględnia również fenol i krezole, klasyfikując je do zanieczyszczeń pozostałych. Związki te są składnikami, które nie są stosowane od wielu lat w środkach dezynfekcyjnych. Dodatkowo KIPDiP zawnioskowało, aby listę przykładowych zanieczyszczeń dla ferm drobiu i trzody chlewnej potraktować oddzielnie, gdyż obecnie zakwalifikowane są do tej samej grupy instalacji.
Za: KIPDiP