Gruźlica bydła w gm. Lisków pod Kaliszem

Fotolia 37473904 Subscription Monthly XXL 320x200W gospodarstwie rolnym w gminie Lisków pod Koszalinem stwierdzono gruźlicę bydła - chorobę, której nie notowano w tym rejonie od trzydziestu lat. W związku z ryzykiem rozprzestrzenienia się choroby zdecydowano o likwidacji wszystkich zwierząt z hodowli - stado liczyło 160 szt.

 

Gruźlica zwierząt jest niebezpieczna dla ludzi, ale przy zachowaniu podstawowych środków sanitarnych nic nie powinno nam zagrażać. Dlatego też każdy hodujący bydło musi mieć świadomość tego, aby utrzymywać ostre zasady bioasekuracji w danym gospodarstwie, aby były wyłożone maty dezynfekcyjne, aby używać odzież i obuwie tylko i wyłącznie do użytku w danym gospodarstwie, żeby w tych butach nie chodzić po domu, żeby nie iść do sąsiada, żeby nie wychodzić na drogę, ponieważ w tej chwili mnożą się bakterie, wirusy - wyjaśnia Powiatowy Lekarz Weterynarii w Kaliszu Joanna Kokot-Ciszewska.

 

Gruźlica przenosi się drogą kropelkową. U bydła objawy choroby są podobne do tych wystepujących u ludzi - zwierzęta kaszlą, obserwowany jest u nich ciężki oddech. Jednak w przypadku tego ogniska takich objawów nie stwierdzono. Chorobę ujawniono podczas przeprowadzania rutynowych badań bydła w gospodarstwie. Jest podejrzenie, że w powiecie kaliskim w gminie Ceków Kolonia jest jeszcze jedno ognisko gruźlicy u krów. To również duże stado liczące ok.100 sztuk bydła mlecznego. Próbki badań przesłano już do Instytutu w Puławach. Na wyniki trzeba poczekać ok.6 tygodni.

Należy pamiętać, że gruźlica bydła niepodlega leczeniu, ani profilaktycznym szczepieniom, natomiast podlega obowiązkowi zwalczania.

Źródło: radiopoznan.fm

© 2020 Pro Agricola dom wydawniczy

Wykryto AdBlocka

 

Utrzymanie tej strony jest możliwe dzięki przychodom z reklam.
Aby móc dalej przeglądać tę stronę, prosimy o wyłączenie AdBlocka.