W związku z uruchomieniem pomocy dla gospodarstw dotkniętych klęską suszy w 2019 roku, Krajowa Rada Spółdzielcza, w stanowisku przekazanym Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi zwraca uwagę na ograniczone możliwości uzyskania pomocy suszowej przez gospodarstwa prowadzące produkcję zwierzęcą i roślinną.
Obecny system udzielania pomocy w zasadzie dotyczy gospodarstw prowadzących produkcję roślinną. Istnieje jednak w kraju duża część gospodarstw prowadzących produkcję mieszaną, zwierzęcą i roślinną, które w praktyce są tej pomocy pozbawione. Odbija się to negatywnie na kondycji tychże gospodarstw.
W wielu gospodarstwach straty w wyniku suszy w produkcji roślinnej w 2019 roku wynoszą ok. 60%, jednak po uwzględnieniu produkcji zwierzęcej łączne straty w gospodarstwie wynoszą poniżej 30%, co pozbawia te gospodarstwa możliwości ubiegania się o pomoc w wysokości 500 zł/ha, z którego oszacowano straty z powodu suszy. W takiej sytuacji są praktycznie wszystkie rolnicze spółdzielnie produkcyjne prowadzące produkcję zwierzęcą, wiele gospodarstw członków innych spółdzielni rolniczych oraz duża część gospodarstw niezrzeszonych.
Jednocześnie jak wskazuje praktyka, produkcja zwierzęca jest nierzadko niedochodowa, w szczególności w przypadku tak dużych w/w szkód w produkcji roślinnej w gospodarstwach. W takim bowiem przypadku koszty łączne prowadzenia działalności rolniczej gospodarstwa znacznie rosną.
Oferowane wsparcie w ramach pomocy de minimis jest niewystarczające, z uwagi na ograniczenia w udzielaniu tej pomocy, jak również z powodu przekroczenia górnego limitu krajowego lub górnego limit sektorowego w przypadku realizacji tak dużych potrzeb pomocy.
Mając powyższe na uwadze, KRS zgłosiła w przekazanym stanowisku potrzebę przywrócenia zapisu w Rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, dotyczącego udzielania pomocy gospodarstwom dotkniętym suszą z obowiązującej w 2018 r. wersji tego rozporządzenia.
Źródło: KRS