Atak wojsk rosyjskich na Ukrainę wpłynął na wiele sektorów gospodarczych, w tym na łańcuch dostaw żywności. AgriBriefing przygotowało specjalny raport, w którym opisano jak konflikt zbrojny na Ukrainie wpłynął na cały łańcuch dostaw żywności.
24 lutego 2022 r. Władimir Putin rozpoczął rosyjską inwazję na Ukrainę, jednocześnie szokując i wprowadzając zamęt na całym świecie.
Prezydent Biden wraz z innymi państwami NATO ogłosił „poważne i natychmiastowe sankcje gospodarcze dla Rosji”, które obejmowały sankcje finansowe i kontrolę eksportu. Obecnie rubel jest wart mniej niż jeden cent amerykański, podczas gdy coraz większa ilość zagranicznych firm zamyka swoją działalność w Rosji.
„Rynki spożywcze i rolne są szczególnie dotknięte skutkami obecnej sytuacji”, mówi Jamie Chadwick, dyrektor redakcyjny Urner Barry, wiodącej agencji raportowania cen dla przemysłu białkowego. „Cały łańcuch dostaw w taki czy inny sposób odczuwa skutki”.
Poniższy raport przedstawia perspektywę jak wojna na Ukrainie wpłynęła na rynek zbóż, nasion oleistych i biopaliw za pośrednictwem Stratégie Grains, dodatków paszowych i sektora żywienia zwierząt za pośrednictwem Feedinfo oraz przemysłu białkowego z udziasłem Urner Barry.
7 marca ceny ropy Texas Intermediate wzrosły do ceny 130,50 USD za baryłkę, podczas gdy ropa Brent osiągnęła cenę 139,13 USD, co jest najwyższą ceną od 2008 r.. Prezydent Biden jednocześnie zakazał importu do USA rosyjskiej ropy, gazu ziemnego i węgla. Od tego czasu ceny ropy spadły poniżej 100 USD za baryłkę, ponieważ perspektywa podaży uległa poprawie.
Chiny są największym na świecie importerem ropy naftowej. Ryzyko wyższych cen paliwa pogarsza sytuację jeżeli chodzi o transport i logistykę. Komplikacje logistyczne powodują, że wzrastają koszty łatwo psującej się żywności, która jest transportowana po całym świecie.
Rosja oprócz takich towarów jak ropa naftowa i gaz ziemny, jest dużym producentem i eksporterem nawozów potasowych, fosforowych i azotowych. Rosja zakazała eksportu saletry amonowej już od 2 lutego 2022 r., czyli przed rozpoczęciem działań wojennych. Tłumaczyła to obawami przed niedoborem nawozów w obliczu rosnących cen na całym świecie. Zakłócenia łańcucha dostaw w wyniku pandemii koronawirusa spowodowały już wcześniej podwyżkę cen. Ministerstwo Handlu i Przemysłu Rosji zaleciło producentom nawozów czasowo wstrzymać eksport. Wstrzymano wysyłkę nawozów z Rosji, które są głównie transportowane za pośrednictwem pociągów i statków. Może to mieć bezpośredni wpływ na rolników i konsumentów na całym świecie poprzez zakłócanie produkcji żywności – informuje Urner Barry.
Według Feedinfo, agencji raportowania cen i informacji dla sektora żywienia zwierząt, największy problem, jeżeli chodzi o dodatki paszowe, dotyczy fosforanów. „Rosja jest drugim co do wielkości eksporterem fosforanów na świecie” – mówi Sam Weatherlake, główny analityk w Feedinfo.
EuroChem i PhosAgro prowadzą w Rosji wytwórnie fosforanów paszowych. Produkcja MCP i DFP w tych zakładach stanowi około 7% światowych dostaw fosforanów paszowych. Rosja jest także znaczącym producentem fosforytów oraz siarki, ważnego surowca do produkcji fosforanów paszowych. Wielu nabywców fosforanów paszowych pochodzenia rosyjskiego zaczęło kupować produkty alternatywnego pochodzenia.
Inwazja Rosji na Ukrainę zagraża znacznej części światowych dostaw surowców mineralnych. Nabywcy poszukuj alternatywnych źródeł zaopatrzenia, a w niektórych przypadkach alternatywnych materiałów – informuje Feedinfo.
Rosja wyeksportowała również 52 000 ton siarczanu miedzi w 2021 roku. Najważniejsze kierunki eksportu pod względem ilości to Kanada, Niemcy, Kazachstan, Holandia, Australia i Stany Zjednoczone. Nabywcy pasz wyrazili dodatkowe zaniepokojenie kilkoma innymi minerałami, w tym mocznikiem i tlenkiem manganu.
„Aminokwasy, witaminy i minerały są niezbędnymi elementami w paszach dla zwierząt — powiedział Weatherlake. „Chiny są największym światowym producentem aminokwasów i witamin, a głównym surowcem do produkcji jest kukurydza”. Ukraina była jednym z dostawców kukurydzy do Chin. W 2021 roku Chińczycy importowali 29% kukurydzy z Ukrainy.
Ukraina nazywana jest „spichlerzem Europy” i wysyła m.in. dużą część dostaw pszenicy i kukurydzy na Bliski Wschód i do Afryki. Łącznie Rosja i Ukraina stanowią blisko 30% światowego eksportu pszenicy. Analityk ds. nasion oleistych stwierdził, że Ukraina do końca września może stracić około 12 ton eksportu kukurydzy. Konsumenci będą musieli zmniejszyć zużycie pszenicy ze względu na to, że znad Morza Czarnego eksportowana jest znaczna część tego zboża. Słaba dostępność zbóż znad Morza Czarnego przyniesie długoterminowe konsekwencje, gdyż pozostali eksporterzy (USA, Brazylia i Europa) będą musieli więcej eksportować by uzupełnić braki z Ukrainy i Rosji. Rolnicy spoza Morza Czarnego będą próbowali zmaksymalizować swoje zasiewy w nadchodzących miesiącach, aby zaopatrzyć świat w zboża i nasiona oleiste.
Przeczytaj również "Raport AgriBriefing - wpływ sankcji wobec Rosji na branżę spożywczą"
Więcej newsów z zakresu żywienia bydła i rynku pasz znajdziesz w Hodowcy Bydła. Zamów prenumeratę już dziś!