Maciej Duszczyk, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, wykładowca na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych, na łamach serwisu WP wypowiedział się na temat skutków zbliżającego się kryzysu żywnościowego. Według niego wojna na Ukrainie i przerwanie łańcucha żywnościowego są poważnym zagrożeniem dla krajów importujących zboża w większości z Ukrainy i Rosji. Jednym z przykładów krajów, które importują w 80% pszenicę z Ukrainy jest Liban. Zagraża mu więc niedobór tego zboża. Kraje Afrykańskie oraz kraje Bliskiego Wschodu są dużymi importerami zbóż z terenów wojennych. Somalia i Benin to kraje które sprowadzają pszenicę wyłącznie z Ukrainy i Rosji, są wobec tego w najbardziej niekorzystnej sytuacji.
Według ekspertów ze Światowej Organizacji Zdrowia, jeżeli chodzi o Europę to jest ona samowystarczalna pod względem żywnościowym. Zdaniem profesora Duszczyka Unia Europejska będzie musiała zastanowić się nad wspólną polityką rolną. Obecnie Europa nastawiona jest na ograniczanie produkcji żywności, jednak obecna sytuacja zwiazana z rosnącymi cenami żywności i ryzykiem głodu na świecie, mogą wpłynąć na zmianę tej polityki. Europa nie będzie miała problemów z żywnością. Ale pojawi się problem, gdy głód pojawi się w krajach uzależnionych w większym stopniu od Ukrainy i Rosji.
Specjaliści od migracji wskazują na rosnące ryzyko ruchów migracyjnych z krajów afrykańskich. Możliwy kryzys żywnościowy spowoduje rywalizację o kurczące się zasoby, mogą pojawić się konflikty i pociągnie to za sobą fale migracji. Prof. Duszczyk mówi, że wiele zależy od tego czy na Ukrainie zostanie zasiana pszenica na jesień. Dodatkową kwestią jest możliwość eksportu zboża z Ukrainy.
Przeczytaj też: "Polska pomoże w eksporcie ukraińskiego zboża"
W razie przedłużającej się wojny na Ukrainie Europa będzie musiała więcej siać. Ruchy migracyjne przewiduje się dopiero na 2023 rok, ale decyzje będą musiały być podjęte najpóźniej do jesieni, aby zmniejszyć deficyt żywnościowy. Duże ruchy migracyjne są czynnikiem destabilizującym dla państw. Dlatego najlepiej jest to kontrolować i nie dopuścić do kryzysu żywnościowego. Problemy klimatyczne ograniczają możliwość upraw w Afryce, a Europa nie będzie w stanie przyjąć fali migrantów. Migracje pozostaną więc wyzwaniem dla współczesnego świata i trzeba stawić temu czoła.
Przeczytaj także: Ceny materiałów paszowych w tygodniu 9-15.05.2022 r.
Źródło: https://wiadomosci.wp.pl/
Więcej aktualności z branży rolniczej znajdziesz w naszych czasopismach. Prenumeratę zamówisz w naszym SKLEPIE