Władimir Putin obiecał Afryce dostawy pszenicy, ale pod pewnymi warunkami!


pszenica Afryka
5 czerwca odbyło się spotkanie Putina z prezydentem Senegalu Mackim Sallem, który jest także przewodniczącym Unii Afrykańskiej. Poprosił on prezydenta agresora na Ukrainę, żeby  „uświadomił sobie, że kraje afrykańskie są ofiarami kryzysu związanego z wojną na poziomie gospodarczym – pisze centrolewicowy paryski dziennik „Le Monde”.

Przewodniczący Unii Afrykańskiej uznał rosyjskiego prezydenta za „zaangażowanego i świadomego, że kryzys i sankcje stwarzają poważne problemy dla słabych gospodarek, takich jak gospodarka afrykańska”. Mówiąc o sankcjach Sall odniósł się do represaliów, które Unia Europejska i Stany Zjednoczone zastosowały wobec Rosji ze względu na jej inwazję na Ukrainę. Wśród 55 państw członkowskich Unii Afrykańskiej nie ma zgody co do zasadności tych sankcji.

W latach 2018-2020 kontynent afrykański importował prawie połowę swojej konsumpcji pszenicy z Rosji i Ukrainy. Tymczasem działania wojenne wiążące się z zablokowaniem przez Rosjan morskiego eksportu Ukrainy, znacznie ograniczyły podaż zboża na światowym rynku. Dochodzi do tego jeszcze najgorsza od 20 lat susza na rozległych połaciach kontynentu afrykańskiego wyniszczająca zasiewy i powodująca upadki zwierząt hodowlanych. Według danych Afrykańskiego Banku Rozwoju (AfDB) ceny zbóż wzrosły od początku roku o 45 proc.

Flag of the African Union.svg
Macki Salle przypomniał, że kraje afrykańskie nie potępiły Moskwy w dwóch ostatnich głosowaniach w ONZ. Dodał, że „Azja, Bliski Wschód i Ameryka Łacińska […] i spora część ludzkości” chce trzymać się z dala od konfliktu ukraińskiego. Zasugerował również, że zachodnie sankcje mogły „pogorszyć sytuację” i stwierdził, że przez to Afryka nie mam już dostępu do zbóż i nawozów z Rosji.

 

Według francuskiego dziennika „Le Monde” Władimir Putin zapewnił, że nie będzie problemu z eksportem zboża z Ukrainy. Wspomniał o różnych sposobach transportu go z portów ukraińskich, szczególnie tych znajdujących się pod kontrolą Rosji lub przez Europę Środkowo-Wschodnią. Zagwarantował ich pokojowe przejście na wody międzynarodowe bez żadnych problemów, ale postawił warunek  - konieczność zniesienia części sankcji wobec Rosji ze strony Państw Zachodu.

źródło: kresy.pl

© 2020 Pro Agricola dom wydawniczy

Wykryto AdBlocka

 

Utrzymanie tej strony jest możliwe dzięki przychodom z reklam.
Aby móc dalej przeglądać tę stronę, prosimy o wyłączenie AdBlocka.