Oczywiste jest, że w sektorze rolnictwa, podobnie jak w większości innych gałęzi przemysłu, decydujące znaczenie ma praca ludzka. Inżynierowie i menedżerowie, technolodzy i mechanicy, agronomowie i gleboznawcy – wszyscy to specjaliści, którzy pracują w dziedzinie rolnictwa.
Jednym z najbardziej perspektywicznych obszarów jest rolnictwo, które cieszy się szczególnym zainteresowaniem zarówno inwestorów krajowych, jak i zagranicznych. Co roku w rozwój tego obszaru inwestowane są znaczne inwestycje finansowe, które służą do zagospodarowania nowych terenów, zakupu specjalistycznego sprzętu i wynagradzania wykwalifikowanych pracowników.
Korzyści z pracy w rolnictwie
- To jest dynamiczna praca z możliwością naprzemiennej pracy „w terenie” i biurowej.
- Zazwyczaj dobra pensja.
- Istneje możliwość zakupu produktów rolnych po cenie hurtowej.
Ryzyko zawodowe
Podobnie jak gdzie indziej, praca w rolnictwie wiąże się z pewnymi zagrożeniami:
- Brak „prawa do popełnienia błędu”;
- Ocena pracy zgodnie z uzyskanym wynikiem (wydajność, użyteczność sprzętu, wzrost wydajności inwentarza żywego itp.).
Wokół kompleksu rolno-przemysłowego narosło wiele sporów i mitów. Ktoś zarzuca rolnictwu przestarzały model zarządzania, a nie najwyższe pensje. Ktoś wręcz przeciwnie widzi w rolnictwie nowe możliwości związane z rosnącą efektywnością technologiczną przemysłu i wsparciem państwa. Ale w rzeczywistości w naszych czasach, nawet przy nowoczesnej technologii, ludzie potrzebują tego obszaru bardziej niż kiedykolwiek. A jednocześnie sfera rolnictwa wymaga udziału ludzi.
Zawody w branży rolniczej
We współczesnym świecie dość łatwo jest znaleźć aktualne oferty pracy, które Cię interesują. To samo dotyczy wakatów w dziedzinie rolnictwa. Warto zaznaczyć, że nietrudno znaleźć wolne miejsca pracy np. operatora fermy drobiu, z zakwaterowaniem. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę: praca na fermie drobiu z zakwaterowaniem i otrzymasz aktualne oferty pracy.
Agronom
Rolnictwo, uprawa roślin i grzybów, selekcja nowych rodzajów nasion, fitopatologia i rekultywacja gruntów – to nie jest pełna lista dziedzin, którym studiowaniu zawodowy agronom poświęca swój czas pracy.
Na co dzień ci profesjonaliści pracują w polu iw laboratoriach, aby na czas siać i zbierać zboża, oferować klientom nowe odmiany warzyw, opracowywać skuteczne produkty do zwalczania szkodników lub organizować personel do prac rolniczych.
Hodowca
Z reguły wykwalifikowany hodowca zwierząt gospodarskich opiekuje się różnymi gatunkami bydła i drobiu w celu ich późniejszej sprzedaży, hodowli i uboju, a także pozyskiwania pożywienia lub materiałów do produkcji odzieży.
Hodowcy zajmują się hodowlą bydła, drobiu domowego, a także królików i trzody chlewnej.
Operator dojarki maszynowej (Dojarka)
Do obowiązków dojarki należy: karmienie i pojenie krów, sprzątanie i mycie krów, dojenie ich 3 razy dziennie, a także sprzątanie boksu i całej stodoły jako całości. Dojarki muszą monitorować stan krów, aw razie potrzeby zapewnić im opiekę medyczną i leczyć. Poza tym trzeba mieć wprawę i spostrzegawczość, bo każda krowa ma swój temperament i apetyt.
Ogrodnik
Od zawodów pokrewnych, takich jak agronom czy warzywnik, specjalista ten wyróżnia się wszechstronnym szkoleniem podstawowym oraz możliwością wzięcia udziału w uprawie różnorodnych (nie tylko rolniczych) ras i typów roślinności. Warzywa i owoce, kwiaty i drzewa, zioła lecznicze i egzotyczne owoce – wszystkie te i nie tylko znane i niesamowite rośliny, wykwalifikowany ogrodnik wie, jak sadzić i uprawiać.
Technolog produkcji rolnej
Technolog produkcji rolnej jest ekspertem posiadającym wszechstronną wiedzę w tej dziedzinie.
Z reguły kompetencje takiego specjalisty obejmują szeroki zakres prac mających na celu poprawę wydajności i zwiększenie rentowności przedsiębiorstwa rolnego.
Kwiaciarz
Zwykle profesjonalni kwiaciarze pracują w firmach zajmujących się krajobrazem, w miejskich organizacjach ogrodniczych, zajmują się prywatnym doradztwem lub przemysłową uprawą roślin kwiatowych. Ponadto odrębnym obszarem działalności tych specjalistów jest hodowla kwiatów – prace związane z poprawą cech wizualnych określonej odmiany kwiatów lub hodowlą nowych rodzajów kwiatów.
Hodowca warzyw
Hodowca warzyw przygotowuje glebę do siewu, przygotowuje materiał do sadzenia, traktuje rośliny od szkodników i dba o nasadzenia. Specjaliści pracują w produkcji rolnej zarówno w warunkach gruntowych otwartych, jak iw warunkach gruntowych chronionych (w szklarniach).
Naukowiec, zajmujący się glebą
Wiadomo, że gleboznawcy badają pochodzenie, skład i właściwości różnych typów gleb, a także opracowują działania mające na celu zwiększenie ich żyzności, ochronę i racjonalne wykorzystanie.
Z reguły wykwalifikowani gleboznawcy spędzają większość czasu pracy „w polu”, pracując bezpośrednio na ziemi, badając jej cechy i wykonując niezbędne próbki. Po przeprowadzeniu prac terenowych tacy specjaliści szczegółowo badają uzyskane dane i na ich podstawie wydają odpowiednie kompetentne rekomendacje.
Jeśli masz pytanie: „związać swoje życie z jedną z dziedzin działalności rolniczej” – pamiętaj, że praca „w ziemi”, na polach, w gospodarstwach rolnych, na wsi – to przede wszystkim stan umysłu, to niewytłumaczalne pragnienie, to chęć ucieczki z hałaśliwych, zatłoczonych miast i połączenia się z naturą, pomagając jej „tworzyć” swoje „arcydzieła”.