Muchy w oborach, chlewniach, czy stajniach to nie tylko uciążliwy problem, ale przede wszystkim zagrożenie dla zdrowia zwierząt oraz właścicieli gospodarstw. Dlatego tak ważne jest, aby utrzymać ich populację na minimalnym poziomie. Czy wiesz, jak skutecznie poradzić sobie z obecnością much w swojej hodowli? Przeczytaj artykuł, aby poznać najlepsze metody w walce z tymi niechcianymi gośćmi w gospodarstwie.
Jakie skutki niesie za sobą obecność much w hodowli?
Wraz z nadejściem pierwszych, wiosennych ociepleń problem z muchami narasta i trwa do jesieni. W stajniach, chlewniach i oborach panują doskonałe warunki do rozmnażania się populacji tych insektów, co niekorzystnie wpływa na hodowlę. Oto skutki ich obecności:
- wzmożony stres zwierząt,
- spadek lub całkowity brak pobierania paszy,
- niższa produktywność zwierząt,
- gorsza jakość pozyskiwanego mięsa oraz mleka,
- spadek odporności wśród zwierząt.
Pozbycie się much z gospodarstwa i uniknięcie wyżej wymienionych skutków może stanowić nie lada wyzwanie. Najlepszym rozwiązaniem problemu z ich obecnością jest wdrożenie działań opartych na zachowaniu higieny i profilaktyce, oraz zdecydowanie się na skuteczne preparaty na muchy, które są nieocenione w walce z insektami.
Wdrożenie tych zasad pomoże Ci zmniejszyć problem z muchami w gospodarstwie
Utrzymanie higieny w stajni, chlewie czy oborze powinno opierać się na częstej wymianie ściółki, usuwaniu obornika oraz gnojownicy ze ścian. Warto regularnie opróżniać kanały gnojowe oraz myć ruszty. Zaleca się także okresowe przeprowadzanie dezynfekcji preparatami, które niszczą stadia larwalne much. Kluczowe jest także bielenie ścian w oborze. Utrzymanie higieny w gospodarstwie może jednak nie być wystarczające. Najlepszym rozwiązaniem będzie działanie oparte na zachowaniu higieny oraz stosowanie profesjonalnych preparatów.
Jak pozbyć się much z obory? Wybierz niezawodny środek na muchy!
Profesjonalny preparat na muchy skutecznie zmniejszy ich populację. Obecnie na rynku dostępne są środki o różnych formułach, które umożliwiają precyzyjne dostosowanie ich aplikowania do miejsca czy stopnia nasilenia problemu z muchami. Poniżej przedstawiamy najczęściej wybierane formuły preparatów:
- środek na muchy w postaci farby, który stosuje się na powierzchni na zewnątrz,
- preparat odstraszający muchy w formie koncentratu do sporządzenia oprysku,
- preparat owadobójczy w formie granulatu do malowania lub rozsypywania.
Chemiczny preparat na muchy do obory, stajni i chlewu
Najskuteczniejszy środek na muchy powinien opierać się na środkach chemicznych, które dzielimy na dwie grupy:
- adultycydy zwalczające dorosłe osobniki much,
- larwicydy, zwalczające larwy much.
Aby skutecznie pozbyć się insektów, warto stosować zarówno środek na muchy dorosłe, a także na ich larwy. To bardzo ważne, ponieważ tylko w ten sposób ograniczymy populację insektów.
Środek na muchy w oborze w formie oprysku
Chemiczny preparat na muchy do obory najczęściej stosowany jest w formie oprysku, który powstaje po rozcieńczeniu koncentratu z wodą. Insekty po kontakcie z zabójczą dla nich substancją umierają. Środek przeciw muchom w formie oprysku jest bardzo skuteczny, a także wygodny i prosty w stosowaniu, ponieważ umożliwia w bardzo krótkim czasie pokrycie dużych powierzchni. Warto przypomnieć, że tego typu preparat do obory, stajni czy chlewni nie może być stosowany w obecności zwierząt. Zabieg należy wykonać w zdezynfekowanym i pustym pomieszczeniu.
Środek na muchy w formie farby
Bezpieczny i dobry środek na muchy to specjalna i gęsta farba, którą sporządza się z proszku i wody. Takim roztworem malujemy wnętrze np. obory. Po wykonaniu zabiegu możemy mieć gwarancje, że cała populacja much będzie redukowana w szybkim tempie, ponieważ środek odstraszający muchy zawiera w swoim składzie substancje biobójcze oraz wabiące.
Nowoczesny i niezawodny środek na muchy w formie proszku i granulatu
Środek na muchy, który cieszy się dużym uznaniem wśród właścicieli hodowli to gotowa już trutka przeciwko insektom w formie proszku oraz granulatu. Wystarczy umieścić ją wewnątrz budynku w miejscach o największych skupiskach much. Środek na muchy jest bezpieczny i może być stosowany w obecności zwierząt hodowlanych, jednak należy rozsypać go poza ich zasięgiem.
Zwalczanie much w oborach, chlewniach i stajniach wymaga od hodowców kompleksowego podejścia. Chcesz pozbyć się insektów raz, a dobrze? Wybór bezpiecznego dobrego środka na muchy powinien być wspierany regularną higieną oraz stosowaniem metod mechanicznych np. dodatkowe zamontowanie pułapek na muchy. Warto mieć na uwadze również to, że skuteczna walka z insektami to oznacza nie tylko dobry środek na muchy, ale także systematyczność jego stosowania.