Na wniosek KIPDiP resort rolnictwa podjął działania zmierzające do uruchomienia nadzwyczajnych środków wsparcia dla podmiotów dotkniętych bezpośrednio, jak i pośrednio negatywnymi konsekwencjami zwalczania HPAI. W piśmie MRiRW przekazanym do biura Izby pod koniec maja (stanowiącym odpowiedź na apele KIPDiP o stwierdzanych nieprawidłowościach w przebiegu postępowań odszkodowawczych) odniesiono się również do kwestii dodatkowego wsparcia finansowego. Wskazano, że w związku ze stratami rynkowymi ponoszonymi przez rolników utrzymujących drób w MRiRW podjęto prace dotyczące sporządzenia wniosku Polski do Komisji Europejskiej w sprawie zastosowania nadzwyczajnych środków wsparcia dla sektora drobiarskiego w Polsce. Aktualnie, działania koncentrują się w obszarze szacowania strat w produkcji gospodarstw utrzymujących drób, prowadzących działalność nadzorowaną, położonych na obszarach zapowietrzonych i zagrożonych, związanych z ograniczeniami weterynaryjnymi ustanowionymi po wystąpieniu ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków, z tytułu:
1) zaburzenia cykli produkcyjnych (przestoje, ponadnormatywne przetrzymanie, przedwczesny ubój);
2) obniżonej ceny sprzedaży żywca drobiowego i jaj;
3) obniżonej jakości jaj reprodukcyjnych drobiu wodnego.
Szacowanie strat dotyczy wystąpienia grypy ptaków w Polsce w okresie grudzień 2019 r. – marzec 2020 r. oraz okresu od listopada 2020 r.
Nadzwyczajne środki wsparcia, zgodnie z art. 220 ust. 4 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013, mogą być podejmowane tylko, jeżeli zainteresowane państwo członkowskie szybko zastosowało środki zdrowotne i weterynaryjne w celu wyeliminowania choroby, oraz jedynie w zakresie i przedziale czasowym niezbędnym do wsparcia odnośnego rynku. W związku z tym, odpowiedni wniosek do Komisji Europejskiej zostanie złożony, gdy choroba zostanie wyeliminowana. Ustanowienie nadzwyczajnych środków wsparcia leży w kompetencjach Komisji Europejskiej i jest przyjmowane w drodze rozporządzenia wykonawczego Komisji.
Główny Inspektora Weterynarii podaje, że do 7 maja 2021 r. odszkodowania wypłacono dotychczas za wystąpienie ptasiej grypy w 31 lokalizacjach w kwocie 19,1 mln zł.
Źródło: Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz