Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotowuje wniosek do Komisji Europejskiej o uruchomienie nadzwyczajnych środków wsparcia dla podmiotów dotkniętych bezpośrednio, jak i pośrednio negatywnymi konsekwencjami zwalczania HPAI. Szacowanie strat dotyczy wystąpienia grypy ptaków w Polsce w okresie grudzień 2019 r. – marzec 2020 r. oraz okresu od listopada 2020 r. Z najnowszych informacji wynika, że „formularze deklaracji strat” mają zostać rozesłane przez KOWR do podmiotów dotkniętych bezpośrednio, jak i pośrednio negatywnymi konsekwencjami zwalczania HPAI, do dnia 10 września 2021 roku. Czas na złożenie deklaracji, będzie do 10 października.
Pierwszym etapem jest konieczność wypełnienia przez podmioty produkujące drób deklaracji szacującej poniesione straty. Proces ubiegania się o wsparcie, może być uruchomiony dopiero po dokonaniu akceptacji przez Komisję Europejską wniosku złożonego przez Polskę i ustanowieniu przez nią nadzwyczajnych środków wsparcia dla sektora drobiu w Polsce. Pozyskanie przedmiotowych środków wymaga od rządu polskiego złożenia do Komisji Europejskiej umotywowanego wniosku, który powinien zawierać precyzyjne oszacowanie strat w gospodarstwach utrzymujących drób, prowadzących działalność nadzorowaną oraz udokumentowaną ocenę tych strat, sporządzoną na podstawie dowodów będących w posiadaniu producentów drobiu. 2 sierpnia MRiRW przekazało do zaopiniowania dokumenty Zespołowi ds. drobiarstwa, którego członkiem jest Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz wraz z innymi organizacjami drobiarskim. W ramach tego Zespołu prowadzone są rozmowy z resortem rolnictwa w sprawie przyznania pomocy finansowej krajowym producentom.
Dokumenty-deklaracje będą przekazane producentom drobiu przy udziale terenowych struktur Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa po przeprowadzeniu konsultacji. Jak się dowiedzieliśmy nieoficjalnie prace nadal trwają, choć pierwotnym terminem złożenia deklaracji początkowo miał być dzień 31 sierpnia. Terenowe oddziały KOWR nie mają jednak jeszcze szczegółowych wytycznych. Obecnie konsultowane są formalne kwestie związane z deklaracjami. Dyskusji poddano, czy do wsparcia będzie uwzględniony nowy przypadek HPAI na Mazowszu.
Deklaracja odnosi się do jednego stada, stado może być przypisane tylko do jednej kategorii strat i deklaracja ta nie dotyczy strat, z tytułu których producent drobiu ubiega się lub uzyskał odszkodowanie z budżetu państwa , ubezpieczenia czy budżetu UE. Wśród rodzajów strat wymienione są:
- przestoje w produkcji
- wydłużony okres chowu drobiu rzeźnego
- obniżona cena sprzedaży
- obniżona jakość jaj wylęgowych drobiu wodnego
- obniżona cena sprzedaży jaj wylęgowych pochodzących z obszarów zapowietrzonych i zagrożonych (nie dotyczy drobiu wodnego)
- obniżona cena sprzedaży jaj konsumpcyjnych pochodzących z obszarów zapowietrzonych i zagrożonych
- utylizacja jaj wylęgowych
- utylizacja jaj konsumpcyjnych
- inny rodzaj straty.
Do deklaracji należy dołączyć kopie dokumentów potwierdzających straty (świadectw zdrowia, decyzje administracyjne nakazujące zabicie drobiu lub poddanie go ubojowi, decyzji administracyjnej wygaszające decyzję o wyznaczeniu ogniska ptasiej grypy, dokumenty potwierdzające liczbę sztuk drobiu zabitego, dokument potwierdzający odbiór z gospodarstwa zabitego drobiu, faktury potwierdzające sprzedaż drobiu w celu uboju, decyzję powiatowego lekarza weterynarii zezwalającą na ponowne utrzymanie drobiu w gospodarstwie) a także nr rozporządzenia informującego o wprowadzeniu ograniczeń na terenie lokalizacja stada.
Według MRiRW zakłady wylęgu drobiu, jako jedyne z branży drobiarskiej nie będą mogły być objęte nadzwyczajnym wsparciem, o które stara się polski rząd w związku z HPAI. Z analiz KIPDiP wynika, że zakłady wylęgowe są podmiotem produkującym drób i Izba będzie jeszcze w tej sprawie interweniować. Uważa, że różne zdania w tej sprawie polegają wyłącznie na interpretacji przepisów, a nie na ich literalnym brzmieniu.
O szczegółach będziemy informować.
Źródło: Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz