Przedmiotem posiedzenia ostatniego spotkania Zespołu ds. Drobiarstwa przy MRiRW było przedstawienie aktualnego stanu sytuacji epizootycznej w Polsce w odniesieniu do HPAI oraz plany legislacyjne w zakresie bioasekuracji. Jest to temat, o który trzeba zadbać jak najszybciej, zważywszy na rozprzestrzenianie się ptasiej grypy w ostatnich dniach. Do dnia 26 listopada GLW potwierdził 363 ogniska tej choroby na terenie naszego kraju, w tym 24 w ciągu pierwszych trzech tygodni listopada, już po uznaniu Polski za kraj wolny od ptasiej grypy.
Mapę z najnowszymi ogniskami można zobaczyć TUTAJ.
Spotkanie miało na celu omówienie projektu Rozporządzenia MRiRW „w sprawie bioasekuracji” na fermach drobiu. W projekcie zakłada się konieczność stworzenia planu bioasekuracji przez właścicieli gospodarstw utrzymujących drób. Plan bioasekuracji powinien „zostać skrojony” na miarę potrzeb konkretnego gospodarstwa, tak aby zachować rozsądny charakter wdrażanych procedur. Zwrócono także uwagę na możliwość zastosowania formy samoaudytowania planów bioasekuracji. Niezbędne jest także egzekwowanie obowiązku przestrzegania zasad bioasekuracji przez fermy pozostające poza nadzorem IW, a więc utrzymujące drób w tzw. systemie przyzagrodowym. Podczas spotkania przedstawiciel GIW zapewnił, że powstanie odrębne rozporządzenie dla „drobiu nierejestrowanego”.
Rozszerzona ma zostać lista laboratoriów, które będą zajmowały się badaniami w kierunku HPAI. Uprawnienia takie uzyskało ostatnio laboratorium ZHW w Siedlcach, a na zakończenie procedur akredytacji PCA oczekuje zakład w Poznaniu.
Możliwe jest, że wirus ptasiej grypy będzie występował niezależnie od sezonu roku
Podczas spotkania wyjaśniono, że obecny w Polsce oraz w innych krajach europejskich wysoce zjadliwy wirus grypy ptaków, a więc wariant H5N1 jest wynikiem nowej introdukcji z Rosji i Kazachstanu oraz z Europy, ponieważ wirus przetrwał wiosnę i lato, głównie na terenie półwyspu Skandynawskiego (oznacza to mutację wirusa). Niepokojące są jednak założenia ekspertów ds. grypy ptaków, którzy twierdzą, że istnieje możliwość endemicznego występowania wirusa, czyli niezależnie od sezonu roku. Przypuszczenia te każą spodziewać się wyższego ryzyka zakażeń niż w poprzednich sezonach.
Sytuacja w Europie
Od września do 16 listopada u drobiu ogółem na terenie Unii Europejskiej stwierdzono 80 ognisk, a u pozostałych ptaków 207 przypadków. Bardzo niebezpieczna sytuacja ma miejsce w Niemczech, który to kraj przoduje jeśli chodzi o najwyższy wskaźnik zakażeń u dzikiego ptactwa (137). Powoduje to bardzo wysokie ryzyko dla Polski, ponieważ najwięcej dzikich ptaków w Niemczech zakażonych HPAI jest znajdowanych w północnej części kraju, czyli szlaku migracyjnym połączonym z północnym wybrzeżem Polski.
Największa liczba HPAI na fermach występuje obecnie we Włoszech, gdzie wykryto 42 ogniska u drobiu w listopadzie, a 6 w październiku.
Będzie lepsza komunikacja
GIW jest skłonny domniemywać, że do wzrostu ognisk HPAI w powiecie siedleckim doszło pewnie, że po wprowadzeniu nowego modułem interfejsu drobiu i wyznaczaniu obszarów zapowietrzonych, zagrożonych czy ochronnych znacznie poprawi się komunikacja, a dane o nowych ogniskach będą wprowadzane on-line.
Wskazano także, że z nadzoru (biernego/czynnego) prowadzonego przez IW wynika, że brak jest ścisłych powiązań geograficznych pomiędzy występowaniem zakażeń u dzikich ptaków a ogniskami u drobiu. Wirus występuje zarówno na Wschodzie, Zachodzie oraz w centralnej części kraju, co oznacza, że należy się spodziewać kolejnych przypadków, a ryzyko dla ferm drobiu należy uznać jako najwyższy stopień zagrożenia.
W związku z wystąpieniem wyjątkowej sytuacji Główny Lekarz Weterynarii wydał specjalne zalecenia dla Powiatowych Lekarzy Weterynarii. Są to wytyczne, które nie muszą, ale mogą być przyjęte przez PLW w zależności od regionu i ryzyka HPAI. Dotyczy to wydania lokalnych decyzji o konieczności trzymanie drobiu w zamknięciu na terenach wysokiego ryzyka; zakazu utrzymywania kaczek i gęsi z innymi gatunkami drobiu w obszarach wysokiego ryzyka; wzmożenia kontroli bioasekuracji w gospodarstwach; wydanie zakazów pokazów, występów i konkursów w obszarach wysokiego ryzyka; zintensyfikowanie kampanii informacyjnych wśród hodowców.