Grypa ptaków jest już obecna w 32 krajach europejskich. Liczba ognisk grypy ptaków w sezonie 2022/2023 do dnia 17 marca 2023 r. wyniosła 3011. Według danych UE, począwszy od września 2022 na terenie Europy wystąpiło 2026 ognisk u dzikich ptaków, a 664 na fermach. W chowie przyzagrodowym było ich niewiele, bo 50. U ptaków w niewoli chorobę tę stwierdzono w 271 lokalizacjach.
Wirusy grypy H5 są wprowadzane do Europy przez bezobjawowo zakażone dzikie ptaki (głównie kaczki i gęsi), podczas ich migracji, najczęściej z Azji, a ostatnio również z Afryki. W ostatnich dwóch latach obserwujemy w Europie zjawisko polegające na przetrwaniu wirusa z sezonu jesienno-zimowego przez okres letni i wywoływaniu ponownych zakażeń jesienią. Granice pomiędzy poszczególnymi „sezonami grypowymi” ulegają zatarciu, a jedna epidemia przechodzi płynnie w kolejną. Dodatkowym czynnikiem komplikującym jest fakt, że zimą, podczas znacznych spadków temperatur, ptaki dzikie przemieszczają się lokalnie w kierunku korzystnych miejsc bytowania, gdzie tworzą duże skupiska sprzyjające wymianie wirusów i szerzeniu się zakażeń. Wirusy HPAI ulegają przeniesieniu, z populacji wolno żyjącej na drób, najczęściej poprzez kontakt pośredni. W genezie ognisk wtórnych główną rolę odgrywa czynnik ludzki, a „grzechem głównym” jest w tym przypadku nieprzestrzeganie zasad bioasekuracji.
W poprzednim sezonie 2021/2022 łączna liczba ognisk na fermach drobiu wyniosła w Europie 2328. Najbardziej z powodu ptasiej grypy ucierpiała wówczas Francja, gdzie ptasią grypę stwierdzono w 1390 gospodarstwach. 301 ognisk było we Włoszech, a 281 na Węgrzech. W Polsce w tym czasie stwierdzono 96 ognisk na fermach.
Sprawdź aktualne ogniska ptasiej grypy w Polsce TUTAJ
Więcej informacji w magazynie Hodowca Drobiu Odwiedź nas: TUTAJ |