Od 18 stycznia 2024 r. hodowcy drobiu mogą składać wnioski w ramach działania "Zarządzanie ryzykiem" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. O pomoc mogą się ubiegać producenci drobiu, którzy w ramach prowadzonej działalności rolniczej posiadają umowę ubezpieczenia drobiu od ryzyka wystąpienia szkód spowodowanych salmonellą.
Od 18 stycznia 2024 r. hodowcy drobiu mogą składać wnioski w ramach działania "Zarządzanie ryzykiem" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. O pomoc mogą się ubiegać producenci drobiu, którzy w ramach prowadzonej działalności rolniczej posiadają umowę ubezpieczenia drobiu od ryzyka wystąpienia szkód spowodowanych salmonellą, zwaną dalej "umową ubezpieczenia", z której wynika, że ubezpieczył co najmniej: 1000 sztuk kurcząt rzeźnych lub 1000 sztuk gęsi rzeźnych, lub 1000 sztuk indyków rzeźnych, lub 1000 sztuk drobiu nieśnego, lub i zapłacił składkę z tytułu ubezpieczenia wynikającą z umowy ubezpieczenia, a w przypadku gdy zgodnie z umową ubezpieczenia składka ma być opłacana w ratach - zapłacił wszystkie raty wynikające z tej umowy ubezpieczenia z terminem płatności do dnia złożenia wniosku o przyznanie pomocy.
Ubiegający się o środki nie mogą posiadać dopłaty do składki z tytułu ubezpieczenia wynikającej z umowy ubezpieczenia. Poza tym producent rolny, który jest objęty kodeksem spółek handlowych musi być wpisany do rejestru KRS co najmniej od dnia zawarcia umowy ubezpieczenia. W przypadku producenta rolnego będącego wspólnikiem spółki cywilnej pomoc jest przyznawana, jeżeli numer identyfikacyjny został nadany spółce, a ponadto gdy nieruchomość, na której jest prowadzona działalność rolnicza w zakresie produkcji drobiu, stanowi przedmiot najmu, dzierżawy, użyczenia albo producent rolny ma inny tytuł prawny do władania tą nieruchomością co najmniej od dnia zawarcia umowy ubezpieczenia.
Pomoc przyznaje się w formie dopłaty do składki z tytułu ubezpieczenia drobiu od ryzyka wystąpienia szkód spowodowanych salmonellą na okres objęty ubezpieczeniem rozpoczynający się nie wcześniej niż w dniu 1 kwietnia 2022 r.
Pomoc przyznaje się w wysokości 70% zapłaconej kwoty składki z tytułu ubezpieczenia, jeżeli z umowy ubezpieczenia wynika, że wypłata odszkodowania nastąpi w przypadku wystąpienia szkód w wysokości przekraczającej 20% wyrażonej w złotych wartości:
- średniej rocznej produkcji ubezpieczanych zwierząt z trzech ostatnich lat poprzedzających rok, w którym została zawarta umowa ubezpieczenia, albo z trzech lat w okresie pięcioletnim poprzedzającym rok, w którym została zawarta umowa ubezpieczenia, z pominięciem roku o najwyższej i najniższej wartości produkcji, ustalonej na podstawie danych rachunkowych lub dokumentów potwierdzających wartość prowadzonej produkcji drobiu w gospodarstwie rolnym lub dziale specjalnym produkcji rolnej, albo
- produkcji drobiu zadeklarowanej w umowie ubezpieczenia przez producenta rolnego - w przypadku, gdy działalność rolnicza w zakresie produkcji drobiu, bydła lub świń nie była prowadzona w okresie poprzedzającym rok zawarcia umowy ubezpieczenia.
Wniosek o przyznanie pomocy może dotyczyć kilku umów ubezpieczenia.
Formularz wniosku o przyznanie pomocy dostępny jest na stronie internetowej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa - otwórz
Wniosek o przyznanie pomocy składa się do biura powiatowego Agencji właściwego ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę producenta rolnego.
Wniosek o przyznanie pomocy może być złożony w formie dokumentu elektronicznego na elektroniczną skrzynkę podawczą.
Informacje na temat działania „Zarządzanie ryzykiem” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 udzielane są w punktach informacyjnych w siedzibach biur powiatowych (adresy znajdują się na stronie www.gov.pl/web/arimr i pod numerem bezpłatnej infolinii 800 38 00 84).