Rzekomy pomór drobiu (Newcastle disease, ND) powraca w Polsce po niemal 50 latach przerwy, zagrażając polskiej hodowli drobiu. Jest to choroba wysoce zakaźna, mogąca wywołać masowe padnięcia w stadach i wpływać na eksport drobiu. Do tej pory w 2024 roku zarejestrowano kilka ognisk ND: na Podlasiu w powiecie monieckim w miejscowościach Kołodzież oraz Owieczki, oraz pierwszy przypadek u dzikich ptaków w Wielkopolsce, u gołębia z Czarnkowa. Diagnostykę prowadzi Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach, a działania sanitarne obejmują likwidację stad i wprowadzenie stref ograniczeń.
Pierwsze ognisko w 2023 r. wykryto na fermie drobiu:
- 11. Lipca 2023, Topilc, gmina Turośń Kościelna, powiat białostocki
W tym roku choroba rzekomego pomoru drobiu (ND) została potwierdzona w kilku lokalizacjach w Polsce. Ogniska na Podlasiu obejmują:
- 30.września 2024, kury rzeźne, Potoczyzna, gmina Mońki, powiat moniecki
- 31. Października, Owieczki, gospodarstwo komercyjne, gmina Goniądz, powiat moniecki
- 31. Października 2024, kury rzeźne, Kołodzież, gmina Mońki, powiat moniecki
Dodatkowo, 4 października 2024 potwierdzono pierwszy przypadek ND u dzikich ptaków w Wielkopolsce (Czarnków).
W związku ze stwierdzeniem choroby, zostały wdrożone wszystkie administracyjne działania zmierzające do likwidacji ogniska, zgodnie z procedurami przewidzianymi w przepisach rozporządzenia 2016/429 oraz rozporządzenia 2020/687, w tym zabicie ptaków w ognisku i unieszkodliwienie w zakładzie utylizacyjnym, przeprowadzenie oczyszczania i dezynfekcji, ustanowienie obszarów objętych ograniczeniami (w promieniu 3 i 10 km wokół ogniska).